Reklama

Najlepsze kuracje na zajady i afty

Choć wydają się niepozorne, potrafią mocno dokuczyć. Lepiej ich nie bagatelizować, bo będą powracać. Na szczęście można w prosty sposób im zaradzić, wykorzystując babcine kuracje.

Zarówno afty, jak i zajady zwykle pojawiają się, gdy spadła nam odporność organizmu, zażywałyśmy antybiotyki, albo gdy w diecie brakuje witamin, zwłaszcza tych z grupy B. Jeśli stan zapalny jest poważny, należy skonsultować się z internistą (w przypadku zajadów) lub stomatologiem (gdy dokuczają nam afty). Z bólem i świądem przy małych zmianach można poradzić sobie bez lekarstw.

Sposoby na nadżerki w kącikach ust

1. Miód. Przygotuj domową maść. W kieliszku utrzyj łyżeczkę miodu z 10 kroplami tranu. Nałóż na gazik i na 15 minut przyłóż do ust.

2. Drożdże. Zawierają dużo witamin z grupy B, które wpływają kojąco na zajady. Łyżkę drożdży rozpuść w szklance gorącego mleka. Ostudź. Pij codziennie przez 7 dni.

Reklama

3. Nagietek. Łyżkę stołową suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku, zaparzaj przez 15 minut. Pij dwa razy dziennie po pół szklanki.

4. Aloes. Roślina ta działa odkażająco. Świeżym sokiem z rozgnieciono  liścia przecieraj pęknięcia albo przygotuj napar. Przepis: cztery liście zmiksuj, zalej szklanką wrzątku. Po zaparzeniu przelej do słoika. Często przecieraj pęknięcia ust.

5. Czosnek. Odkaża, niszczy grzyby i bakterie, które spowodowały zajady. Aby kuracja była skuteczna, należy stosować go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Papką z rozgniecionego czosnku smaruj zajady aż do zagojenia. Dodawaj też czosnek do przygotowywanych potraw i popijaj zawierający go napój z ciepłego mleka i miodu.

Zioła i leki na bolesne owrzodzenia

1. Szałwia. Skutecznym lekiem są już same listki szałwii. Przed zastosowaniem należy je rozgnieść, aby uwolnić z nich substancje czynne. Powstanie papka, którą smaruje się bolące miejsca. Szałwię można też wykorzystać w formie tradycyjnej płukanki.

2. Czarna herbata. Zawiera substancje - tzw. taniny, które wysuszają i zmniejszają ból. Torebkę zanurzamy we wrzątku. Przestudzoną przykładamy do afty na około 3 minuty.

3. Sól. Od wieków używana jest w leczeniu owrzodzeń oraz chorób gardła. Należy wymieszać pół łyżeczki soli w szklance ciepłej wody. Taką mieszankę trzymajmy w ustach przez chwilę, zanim ją wyplujemy. Stosujmy kilka Szałwia razy dziennie.

Ważne wskazówki

Pęknięcia skóry warg:

Leczenie zajadów warto zacząć od... zmiany diety. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się nabiał (np. jogurty oraz kefiry z żywymi kulturami bakterii), a także fasola, wątróbka, ryby, kasza gryczana, pieczywo pełnoziarniste. Uzupełniają niedobry witamin z grupy B i żelaza. 

Uwaga! Leczenie pęknięć może potrwać dłużej, jeśli pijemy duże ilości czarnej kawy. Wypłukuje ona z organizmu cenne mikroelementy i witaminy.

Sięgnij po pomoc z apteki. Aby uzupełnić niedobory witaminy B, możesz stosować suplementy bez recepty (np. Witaminum B complex, ok. 4 zł/50 szt.). Jeśli masz skłonności do nawracania zajadów, wypróbuj krem o działaniu antybakteryjnym (np. Opryszczka, zajady ok. 8 zł/15 ml). Regenerację pękających kącików ust przyspieszą specjalne maści o działaniu ściągającym i ochronnym (np. Zajadex, ok. 11 zł).

Nadżerki w buzi:

Zapanuj nad niezdrowymi nawykami. Obgryzanie paznokci, gryzienie końcówek długopisów, ołówków, a u dzieci - wkładanie rąk do buzi, może być przyczyną stanu zapalnego.

Jeśli często cierpisz na dolegliwości trawienne i nawracające afty - idź do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach, np. alergii, zapaleniu jelit.

Stosuj płyny antyseptyczne z apteki. Możesz kupić np. odkażający preparat z tetraboranem sodu (np. Apthin, ok. 2 zł)

Gdy afty są bardzo dokuczliwe, zgłoś się do stomatologa. Może on zaproponować zabieg ozonoterapii, która działa antyseptycznie, zabija bakterie, wirusy i grzyby. Likwiduje i odkaża sączące rany. Metoda jest całkowicie bezbolesna. Koszt: ok. 60 zł.

Ewa Piasecka mgr farmacji, fitoterapeuta

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy