Reklama

Nerwica żołądka: Jak łagodzić dolegliwości

Kłucie w dołku, bolesne skurcze, mdłości – w ten sposób brzuch może dawać nam sygnał, że żyjemy w zbyt dużym napięciu. Rady specjalisty pomogą uniknąć przykrych objawów.

Nadmiar emocji często uderza w żołądek. Gdy jesteśmy zdenerwowani, mózg przekazuje tę informację do wszystkich tkanek i narządów. Żołądek jest silnie unerwiony, dlatego na takie bodźce może odpowiadać przykrymi objawami (np. biegunką, wzdęciami, zgagą) nazywanymi potocznie nerwicą żołądka.

Łatwo je przypisać innym dolegliwościom, np. niestrawności i... zbagatelizować. Jeśli nie poradzimy sobie ze stresem, te problemy mogą się nasilać i powodować dalsze spustoszenia w organizmie, m.in. zapalenie błony śluzowej żołądka lub chorobę wrzodową. Podpowiadamy, co robić, aby do tego nie dopuścić.

Reklama

Krótkotrwałe napięcie – pomogą proste sposoby


Na bóle brzucha wywołane nagłą stresującą sytuacją pomogą popularne leki i przestrzeganie odpowiedniej diety. Przedstawiamy je poniżej. Ale uwaga! Jeśli objawy nie miną w ciągu 3 dni – idź do lekarza.

Sięgnij po leki rozkurczowe. Ich główny składnik, drotaweryna, działa na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i likwiduje ich bolesne skurcze, także te wywołane przez stres. Bóle brzucha złagodzą też krople żołądkowe z pabialginą.

Gdy dopadnie cię biegunka, warto zastosować np. Smectę. Natomiast, by złagodzić zgagę i wzdęcia, sięgnij po Rennie lub Espumisan. Dostosuj dietę do rodzaju dolegliwości. Jeśli np. dokucza ci zgaga, ogranicz kawę i ostre przyprawy.

W przypadku zaparć jedz bogate w błonnik warzywa i pokarmy pełnoziarniste, a przy biegunce – unikaj ich.

Ciekawe odkrycie

Naukowcy z Kanady dowiedli, że tzw. dobre bakterie (np. kwas mlekowy) nie tylko korzystnie wpływają na układ pokarmowy, ale też... łagodzą stres i niepokój. Przyjmuj preparaty z probiotykami (np. Multilac, Lakcid, Trilac).

Przewlekłe problemy – potrzebny lekarz

Jeśli dolegliwości żołądkowe nie mijają, zasięgnij fachowej porady. Doraźne leki złagodzą ból, ale nie usuną przyczyny choroby. Aby pozbyć się problemów na dobre, skorzystaj z naszych wskazówek.

Nie bagatelizuj ważnych objawów.

Znaczna utrata wagi (ponad 10 proc. masy ciała w ciągu 6 miesięcy), utrata apetytu, wstręt do jedzenia lub niektórych potraw, np. mięsnych, osłabienie lub powiększanie się obwodu brzucha – te objawy mogą świadczyć nie o stresie, ale o znacznie poważniejszej przyczynie naszej choroby.

Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Przeprowadzi szczegółowy wywiad i, w razie potrzeby, skieruje cię do gastrologa, który zleci dodatkowe badania.

Zgłoś się do najbliższej poradni psychologicznej świadczącej usługi w ramach NFZ. Nie musisz mieć skierowania. Długotrwałe napięcie niekorzystnie odbija się nie tylko na żołądku, ale i na funkcjonowaniu całego organizmu.

Naturalne kuracje – dla ciała i duszy

Specjaliści ziołolecznictwa polecają skuteczne receptury, które przyniosą korzyści dla układu trawiennego i nerwowego.

Oto przepisy, które warto wypróbować.

Złagodzi uczucie rozpierania i bóle w nadbrzuszu. Przygotuj herbatkę: połącz 50 g liści mięty, 10 g liści szałwii, 20 g kwiatu rumianku oraz 15 g korzenia waleriany. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku, trzymaj w cieple 15 minut. Pij 4 razy dziennie po pół szklanki.

Wyciszy układ nerwowy. Wymieszaj 40 g kwiatu głogu, 15 g owoców kolendry, 20 g korzenia waleriany i 30 g ziela dziurawca. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku, zaparzaj 15 minut. Pij rano i wieczorem.

Pomoże się zrelaksować. Popijaj herbatkę z melisy przed snem. Ukoi nerwy oraz złagodzi kłopoty trawienne.

Kojąca moc witamin

Niektóre produkty korzystnie wpływają na żołądek i skutecznie koją nerwy. Możemy do nich zaliczyć pokarmy zawierające witaminy z grupy B, C, D i E, np. banany, kakao, orzechy.

Szkodliwe dla żołądka i układu nerwowego są natomiast: mocna kawa i herbata, alkohol, czerwone mięso, kiełbasy, wędliny.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: lakcid | Narodowy Fundusz Zdrowia | nadmiar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama