Reklama

Nie lekceważ tętna

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Obok podwyższonego ciśnienia i poziomu cholesterolu, także zbyt szybkie bicie serca jest niepokojącym objawem.

Zdjęcie

Optymalne tętno wynosi ok. 60 uderzeń serca na minutę. /ThetaXstock
Optymalne tętno wynosi ok. 60 uderzeń serca na minutę.
/ThetaXstock
- Choroba wieńcowa jest podstępna - aż w 35 proc. przypadków zaczyna się (i kończy) nagłym zgonem z powodu zatrzymania krążenia. W pozostałych przypadkach pojawia się zespół wieńcowy, dławica piersiowa czy atypowy ból. Z powodu choroby wieńcowej umiera około 24 proc. mieszkańców krajów Unii Europejskiej - mówił prof. Andrzej Rynkiewicz z Akademii Medycznej w Gdańsku, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.Choć w ostatnich latach - głównie dzięki zmianie sposobu odżywiania na zdrowszy - w Polsce spada śmiertelność z powodu chorób układu krążenia, wciąż jeszcze wiele zostało do zrobienia.

100 tysięcy zawałów

Reklama


Przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca, obecnie określana jako przewlekły proces zapalny, prowadzący do powstawania złogów w naczyniach krwionośnych. W Polsce cierpi na chorobę wieńcową około 2 milionów osób i zdarza się od 80 do 100 tysięcy zawałów rocznie.
Lekarze szacują, że od 30 do 50 proc. z nich można by uniknąć, gdyby udało się całkowicie wyeliminować palenie. Poważne czynniki ryzyka to również nadciśnienie, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu oraz - często lekceważone - przyspieszone tętno.
Jak wykazali biolodzy, zwierzęta żyją tym dłużej, im... wolniej bije ich serce. Mały gryzoń, którego tętno sięga 240 uderzeń na minutę, przeżywa w idealnych warunkach 5 lat, podczas gdy najstarszy z obserwowanych wielkich żółwi z tętnem 6 uderzeń na minutę żył 177 lat.
Serce człowieka bije w ciągu całego życia około trzy miliardy razy.

Co obniża tętno?

Zdaniem prof. Krzysztofa Filipiaka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, im wolniejsze tętno, tym dłuższe życie. Za optymalne uważa się takie, które wynosi około 60 uderzeń na minutę. Najlepszym sposobem na obniżenie tętna jest aktywność fizyczna. Trzeba także leczyć nadciśnienie i obniżać poziom cholesterolu. Ważna jest także właściwa waga i odpowiednia dieta (typu śródziemnomorskiego) oraz leczenie ognisk zapalnych, zwłaszcza dziąseł i zębów.

Są oczywiście substancje, które obniżają tętno, jednak większość jest obarczona poważnymi skutkami ubocznymi. Na przykład alkohol może obniżać tętno, ale jego nadużycie, a zwłaszcza kac przyprawiają o szybsze bicie serca.

Wśród skutków ubocznych niektórych farmaceutyków, lekarze wymieniają negatywne działanie na płuca i tarczycę, arytmię i obniżenie kurczliwości mięśnia sercowego. Ostatnio pojawił się jednak nowy lek, który działa specyficznie na węzeł zatokowy, regulujący tętno. Jak dotąd jedynym stwierdzonym działaniem ubocznym są występujące u 10 proc. badanych przejściowe "napady jasności" - lek może działać bowiem także na siatkówkę oka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

INTERIA.PL/PAP
Więcej na temat:bicie

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Nie lekceważ tętna

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (54)

Dodaj komentarz
michal londyn

~michal londyn -

ja mam 24 lata i mam cisnienie dochodzace do 230/130 a lekarze sa bezsilni nawet zadne tabletki nie sa w stanie obnizyc cisnienia do 90/60.pozostaje tylko przyjmowac silne leki i czekac az mnie zlapie zawal lub wylew bo to jest nie uniknone.a co najepsze ja cale zycie bylem aktywny fizycznie nigdy nie chorowalem a teraz coraz czesciej mi sie to zdaza.po tych lekach fakt spada mi cisnienie do 170/110 ale wciazsie zle czuje i nic nie robie tylko spie jak wracam do pracy a w ciagu 4 miesiecy waga zmienila mi sie z 96na74kg kazdy jest w szoku

turysta

~turysta -

Uważam,że prooblem zawału i choroby nadciśnieniowej to już problem narodowy polakow.Dlatego zamiast karmić w mediach Polaków stersującą polityką,lepiej by było aby np telewizja edukacyjnej pokazywać programy dla wszyskich grup społecznych,jak zapobiegać,leczyć i żywić się aby ograniczyć albo nie mieć wogóle zawału.Pokazywać progamy prostych ćwiczeń dla ludzi starszych,higienie biżącego życia itp. Więcej programów sportowych ,edukacyjnych,kulinarnych(dieta śrudziemnomorska) a minimum wiadomości z hororami i programów Kropka nad i,mineła 20, itp. Poco to komu!!! Przecież i tak chory człwowiek nie będzie oglądal tych programów. Wieęciej turystki i programlow w terenie z udziałem telewidzów aby ich wyciagnać na plac zabaw z wygodnych i "zawałowych" foteli domowych.

an

~an -

tak mozna mozna tez miec tachykardie

Ania

~Ania -

czy od nerw można mieć wysokie tętno bo ciśnienie mam 120 na 80 a tętno 120

bunia

~bunia -

Może ktoś odpowie mi na pytanie jak to możliwe, że mając ciśnienie 90/60 mam bardzo wysokie tętno do 110 uderzeń/min. Lekarze nie wiedzą. I czy to jest bardzo szkodliwe.

Marzena

~Marzena -

zły cholesterol

K

~K -

czy to normalne, ża mam niskie ciśnienie ok 90/60? higienistka w szkole zawsze pytała, czy ja jeszcze żyje... :/

kosiarz

~kosiarz -

Z powodu choroby wieńcowej umiera około 24 proc. mieszkańców krajów Unii Europejskiej - to mnie nieco zaskoczylo musze przyznac, nie spodziewalem sie z to taki wielki odsetek

jola

~jola -

Przeczytałam wszystkie wypowiedzi i postanowiłam wypowiedzieć się w tej sprawie osobiście. Nie od dziś wiadomo, że dieta jest podstawą funkcjonowania naszego organizmu, a jeśli chodzi o serce i nasz układ krążenia w szczególności. Przeczytałam na ten temat szereg publikacji. Przeprowadzone badania, w których udział wzięło tysiące pacjentów pokazały, że dieta bogata w kwasy omega3, czyli dieta śródziemnomorska ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu (m.in. na poziom lipidów). Ponadto badania pokazały, że podawanie pacjentom 1000-1500 mg EPA, DHA z grupy kwasów omega3 o 80% zmniejsza ryzyko nagłej śmierci sercowej. Aby zdrowo i długo żyć starajmy się naprawdę dobrze odżywiać. Gdyby ktoś był zainteresowany dobrym preparatem z omega3 mogę polecić BioCardine900. W wolnej chwili zachęcam do zapoznania się z literaturą zawierającą informacje na temat kwasów omega3. Miłej lektury.

krótkowieczny

~krótkowieczny -

6 uderzeń na minutę 177lat,czyli zero uderzeń na minutę -wieczność macie dowód na nieśmiertelnośc

Reklama

Reklama