Reklama

Nie taki ginekolog straszny

Pierwsza wizyta u ginekologa jest dla młodej kobiety bardzo ważna i może zaważyć na chęci lub niechęci do dalszych wizyt. Powinna odbyć się najpóźniej wtedy, kiedy dziewczyna rozpoczyna współżycie, a najlepiej zanim to nastąpi.

Zdaniem Ryszarda Rutkowskiego, ginekologa położnika, każdy element pierwszej wizyty jest bardzo istotny. Dużą rolę odgrywa atmosfera w czasie wizyty i zachowanie lekarza. Ginekolog powinien być wyrozumiały, spokojny, wzbudzać zaufanie.

Ważny jest przebieg wizyty. Lekarz nie powinien od razu kazać pacjentce rozbierać się, lecz po przywitaniu przeprowadzić z nią wywiad, określić cel wizyty. Podczas badania ginekolog powinien tłumaczyć, jaki narząd w tej chwili bada i dbać o to, by badanie było delikatne i niebolesne. Po ubraniu się pacjentka powinna być poinformowana o stanie swego zdrowia, w razie stwierdzenia stanu chorobowego otrzymać propozycję dodatkowych badań i leczenia, a także być poinformowana o możliwości stosowania antykoncepcji. Na zakończenie wizyty lekarz - w razie potrzeby - wypisuje receptę, tłumaczy jak należy stosować zapisane leki i sprawdza, czy pacjentka wszystko zrozumiała oraz ewentualnie umawia termin następnej wizyty.

Reklama

Niestety nie zawsze tak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa. - Kiedyś dostałem list od przerażonej dziewczyny - mówi Ryszard Rutkowski. Napisała w nim: "We wszystkich dostępnych mi źródłach piszą, że badanie jest bezbolesne i że lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem. W moim przypadku tak nie było. Nie odbyła się rozmowa. Doktorka spytała mnie tylko, czy uprawiam seks i kazała wejść na fotel ginekologiczny. Badanie to był koszmar!!! Rozrywający ból - tylko tyle czułam. Doktorka powiedziała, że mam nadżerkę, lecz nie przepisała mi lekarstw i nic więcej o tej chorobie nie powiedziała. Ból utrzymywał się jeszcze dzień, lecz nie był już taki mocny, do tego miałam lekkie krwawienie".

- To przerażające, ale niestety takie sytuacje też się zdarzają. Dlatego tak ważne jest, by młode pacjentki wiedziały, że wizyta u ginekologa powinna wyglądać zupełnie inaczej, że mają prawo być traktowane dużo lepiej i by nie zniechęcały się do dalszej kontroli swego zdrowia - dodał Ryszard Rutkowski.

Inicjacja seksualna a pierwsza wizyta u ginekologa

Polska młodzież jest coraz bardziej wyedukowana. Młodzi ludzie są świadomi, że seks to nie tylko przyjemność, ale i odpowiedzialność za siebie, za partnera i wspólny związek. Edukacja seksualna daje efekty, ale wciąż jeszcze o świadomym planowaniu rodziny mówi się za mało. - Kiedyś prowadziłem wykład w jednym z topowych warszawskich liceów - mówi Ryszard Rutkowski. - Dwa tygodnie po moim wykładzie przychodzi młoda para, gdzie dziewczyna jest w niechcianej ciąży. Są zrozpaczeni. Na koniec chłopak mówi, że gdyby taki wykład odbył się dwa miesiące temu, nie byliby teraz w tak trudnej sytuacji. Na szczęście młodzież coraz częściej myśli o antykoncepcji przed rozpoczęciem współżycia, a lekarze podczas badań kontrolnych częściej mówią o możliwościach zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą. Ważne jest to, żeby lekarz sam informował pacjentki o dostępnych metodach antykoncepcji, ponieważ dla niektórych kobiet poruszenie tego tematu jest krępujące.

Profilaktyka

Bardzo istotna jest również edukacja zdrowotna. Kobiety często nie mają świadomości, że profilaktyczne badania, m.in. ginekologiczne, mogą ratować życie. Niektóre badania są wykonywane przez lekarza ginekologa profilaktycznie, inne natomiast są wskazane w przypadku istniejących bądź domniemanych chorób.

Badania pozwalają wykryć między innymi nowotwory, które rozpoznane we wczesnym stadium choroby dają pacjentce duże szanse na całkowite wyleczenie. Tylko na raka szyjki macicy rocznie choruje ok. 3000 Polek, z czego ok. 1700 umiera na skutek zbyt późnego wykrycia choroby. Zdaniem onkologów, gdyby Polki badały się u ginekologa częściej, miałyby znacznie większe szanse na pokonanie chorób nowotworowych. Już nastolatki powinny rozpocząć regularne badania profilaktyczne. Każda z pań przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny.

Firma Schering AG w ramach akcji edukacyjnej "Antykoncepcja - zaplanuj swoje życie" uruchomiła ostatnio nowy serwis internetowy www.pierwszawizyta.pl dla kobiet po raz pierwszy wybierających się do ginekologa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wizyta | dziewczyna | Krzysztof Rutkowski | lekarz | ginekolog
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama