Reklama

Nowe wytyczne w diecie dla serca

American Heart Association (Amerykańskie Stowarzyszenie działające na rzecz Serca) opublikowało nowe wytyczne żywieniowe dla osób z problemami kardiologicznymi. Znalazło się wśród nich między innymi ograniczenie spożycia oleju kokosowego i czerwonego wina. Nowe zalecenia nie są rewolucyjne. Zmiana polega głównie na uczynieniu ich bardziej czytelnymi dla odbiorcy. Co znalazło się wśród 10 wskazówek dietetycznych dla lepszej kondycji serca?

Dieta dla serca w praktyce

Choroby serca są w Stanach Zjednoczonych główną przyczyną zgonów, częstszą niż nowotwory i COVID-19. Jak mówi dr Stanley Wang, kardiolog z Austin Heart and Heart Hospital, wielu pacjentów skarżyło się na nieczytelność zaleceń. Dlatego, w ramach programu zwalczania chorób serca, opracowano nowe wytyczne. Zalecenia nie zmieniły się diametralnie. Dopracowano ich przejrzystość. Zamiast mówić ludziom, ile gramów danego składnika powinni zjeść, wytyczne mówią o dokonywaniu lepszych wyborów.

"Poprzednie wskazania nie zostały anulowane. Mamy jednak nadzieję, że 10-punktowy spis zaleceń zostanie przyjęty przez opinię publiczną" - mówi Wang.

Reklama

Dieta śródziemnomorska - dobra dla serca

Wytyczne diety dla serca są zgodne z zaleceniami diety śródziemnomorskiej. Stawia ona nacisk na świeże warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze i "chude" białka (pozyskiwane raczej z chudego nabiału i ryb niż tłustego mięsa).

Dieta dla serca: Nie dla oleju kokosowego!

Wang zwraca uwagę na dwie kwestie. American Heart Association mówi zdecydowane "nie" olejom tropikalnym, takim jak kokosowy i palmowy, które zyskały dużą popularność w ramach diety ketogenicznej. Występuje też przeciw spożywaniu alkoholu.

Dieta dla serca: Co z czerwonym winem?

Teoria, że kieliszek czerwonego wina jest korzystny dla serca, nie znalazła się w nowych zaleceniach. Jak zaznaczył Wang, wielu kardiologów sprzeciwiało się tej praktyce już wcześniej.

"Jest szereg badań, które mówią, że alkohol jest dla ciebie szkodliwy na wiele różnych sposobów" - powiedział. U osób, które go spożywają, wzrasta ryzyko demencji i chorób nowotworowych. Nie tylko schorzeń kardiologicznych. 

10 nowych zaleceń diety dla serca

W trosce o lepszą kondycję i wydolność mięśnia sercowego:

1. Dostosuj ilość spożywanych kalorii do poziomu swojej aktywności - dla osiągnięcia i utrzymania prawidłowej masy ciała.

2. Jedz dużo różnorodnych warzyw i owoców.

3. Wybieraj produkty pełnoziarniste.

4. Sięgaj po zdrowe źródła białka, głównie roślinne. Dbaj o regularne spożywanie ryb, owoców morza i niskotłuszczowych lub beztłuszczowych produktów mlecznych. Jeśli decydujesz się jeść mięso, wybierz chudy drób.

5. Używaj płynnych olejów roślinnych. Zrezygnuj z olejów tropikalnych, czyli kokosowego i palmowego oraz częściowo uwodornionych tłuszczów.

6. Wybieraj żywność minimalnie przetworzoną (unikaj wysokoprzetworzonej).

7. Zminimalizuj spożycie słodzonych napojów i żywności z dodatkiem cukru.

8. Wybieraj i przyrządzaj potrawy z niewielką ilością soli lub bez niej.

9. Jeśli nie pijesz alkoholu, nie zmieniaj tego. Jeśli pijesz, ogranicz jego spożycie.

10. Przestrzegaj tych zaleceń niezależnie od tego, gdzie spożywasz żywność. I gdzie została przygotowana. 


Zobacz również:

Kontrowersyjna dieta Dukana. Stosować miała ją nawet księżna Kate

Sok z pokrzywy. Prosty sposób na płaski brzuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: serce | choroby serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy