Reklama

Nowy rok, nowa ja. "Rzucam palenie" na szczycie postanowień noworocznych

Nowy rok bardzo często chcemy rozpocząć z czystą kartą, wprowadzając w życie nowe, zdrowe nawyki. Jednym z najpopularniejszych, oczywiście zwłaszcza dla palaczy, jest postanowienie zerwania z nałogiem nikotynowym. Jak skutecznie pożegnać papierosy ze swojego życia?

Wśród najpopularniejszych postanowień noworocznych, co roku nie brakuje tych o zdrowym trybie życia, zerwaniu z nałogami i wprowadzeniu w codzienność nowej pasji. Blisko 60 proc. Polaków po Świętach Bożego Narodzenia, które wiążą się z wielką ucztą dla podniebienia, obiecuje sobie, że w nowym roku schudnie. Drugim na podium postanowieniem noworocznym jest rozstanie się z nałogiem nikotynowym, które pragnie wprowadzić w życie aż 20 proc. Polaków.

"Od nowego roku rzucam palenie"

Jak często słyszycie od palaczy, że z konkretną datą postarają się rzucić palenie? A może sami odwlekacie ten moment, a gdy nadchodzi, kompletnie o tym zapominacie? Okazuje się, że statystycznie to postanowienie porzucane jest już po dwóch dniach od wprowadzenia go w życie. Myślenie, że ostatniego "dymka" puszczamy wraz z wybiciem północy, niestety nie zawsze skutkuje ostatecznym zerwaniem z nałogiem.

Regularne palenie papierosów i spożywanie alkoholu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Jednak jest też druga strona medalu - całkowita rezygnacja z tych używek może nawet o 80 proc. zmniejszyć to ryzyko. Choć proces rzucenia palenia bywa trudny, to ten argument może być punktem wyjścia do podjęcia tej ważnej decyzji.

Reklama

Co może pomóc w rzucaniu palenia?

Zadbanie o zdrowie jest najlepszą formą prezentu, jaką możemy podarować sobie na nowy rok. Choć rzucenie palenia jest trudnym i złożonym procesem, to można go sobie w znaczny sposób ułatwić.

Eksperci na czas rzucania palenia zalecają podjęcie jakiejś nowej aktywności, która mogłaby odciągnąć nasze myśli od chęci sięgnięcia po kolejnego papierosa. Może to być nowa pasja, np. bieganie, pływanie lub nauka nowego języka. Można spróbować od małych kroków, np. gdy bardzo chcemy zapalić, udajmy się na krótki spacer, który stanie się naszym rytuałem.

Dla tych, którym nie wystarczą dodatkowe aktywności, dobrym rozwiązaniem mogą być apteczne leki, które zmniejszają łaknienie nikotynowe. Ciekawym rozwiązaniem, gdy chcemy zapalić kolejnego papierosa, jest umycie zębów mocno miętową pastą, która również zmniejszy łaknienie.

Jeśli kolejne sposoby nie pomagają, warto spróbować niekonwencjonalnych metod, np. akupunktury. Podczas takich seansów poprzez nakłuwanie igłami odpowiednich punktów na ciele można zredukować głód nikotynowy oraz zniwelować przykre objawy odstawienia papierosów, np. ból głowy i rozdrażnienie.

Przeczytaj również: 

Kiszenie ogórków w zimie? Oto sprawdzone przepisy na przetwory

Brakuje ci energii? Przyrządź kawę z awokado

Niezwykłe, co Makłowicz robi z karpiem. Zaskakujący przepis

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: postanowienia noworoczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy