Reklama

Objaw pojawia się podczas snu. Może zwiastować zawał serca

Nocne pobudki nie są niczym nadzwyczajnym. Każdemu zdarza się przebudzić w trakcie snu, jednak jeżeli ta dolegliwość pojawia się regularnie, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Być może w ten sposób organizm wysyła nam sygnały, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć.

Powodów do obaw nie mają osoby, którym zdarza się w trakcie nocnego odpoczynku obudzić jednorazowo, aby skorzystać z toalety. Częstsza potrzeba oddawania moczu może jednak oznaczać nykturię. Ta dolegliwość jest często objawem niewydolności serca.

Nykturia: czym się objawia?

Nykturia to odczuwanie potrzeby oddania moczu częściej niż dwa razy w trakcie odpoczynku nocnego lub zwiększenie częstości oddawania moczu w nocy. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele, rozpoczynając od błahych, takich jak spożywanie dużych ilości płynów przed snem, kończąc na zaburzeniach metabolicznych, takich jak cukrzyca czy choroby nerek. Nykturia występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

W kardiologii częste oddawanie moczu w nocy związane jest z niewydolnością serca. Powodem jest lepsze ukrwienie nerek w pozycji leżącej.

Na regularne budzenie się w nocy nierzadko skarżą się osoby cierpiące na takie schorzenia jak bezdech nocny, nieżyt nosa, nadwagę, otyłość, refluks czy problemy z tarczycą. Przerywany sen może być również związany z niedoborem niektórych cennych elementów w naszym organizmie.

Reklama

Objawy zawału: zaburzenia snu

Zaburzenia snu są jednymi z rzadszych objawów, zapowiadających zawał. Osoby z zaostrzoną chorobą wieńcową źle sypiają - mogą mieć problem nie tylko z zaśnięciem, ale również wczesno porannymi pobudkami. Dodatkowo mogą wybudzać się w nocy.

Niemal połowa kobiet, które przeszły zawał, deklaruje wcześniejsze problemy ze snem. Zaburzenia były najczęściej połączone ze stanami lękowymi i poczuciem rozbicia.

Objawy zawału: kiedy reagować?

Jak rozpoznać zawał? Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • ucisk i ból w klatce piersiowej - przypominający niestrawność lub zgagę, wywołujący uczucie pełności. Pojawia się najczęściej po lewej stronie lub w środkowej części klatki piersiowej,
  • płytki oddech,
  • zmęczenie,
  • kołatanie serca
  • ból brzucha, nudności i wymioty,
  • duszność,
  • omdlenie,
  • zimne poty.

***

Zobacz również:

Pijesz kawę w drugiej połowie dnia? Mogą czekać cię przykre konsekwencje

Pierwszy przypadek H3N8 wśród ludzi. Czeka nas kolejna epidemia?

„Klasa średnia cierpi na tym najbardziej”. Pętla się zaciska

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy