Reklama

Ósemki – rwać czy nie rwać, oto jest pytanie

Gdy zatrzymana ósemka zaczyna pulsować, pobolewać, a szczęka puchnąć, zaczynamy zadawać sobie to pytanie: czekać, aż minie, czy jednak umówić się do dentysty i pozbyć się ósemek raz na zawsze. Stomatolog Wojciech Kołosowski, który specjalizuje się w zabiegach chirurgicznych, wyjaśnia, kiedy warto się rozstać z zębami mądrości, w kiedy lepiej je zatrzymać.

Skąd mamy ósme zęby?

Wojciech Kołosowski: - Ósemki to narząd szczątkowy, podobne jak kość ogonowa. Jest pamiątką po przodkach, którzy używali trzecich, a wcześniej także i czwartych trzonowców do rozdrabniania surowych pokarmów, w czasach gdy nie znano narzędzi i ognia. Ludzie pierwotni mieli rozbudowane szczęki, tak by z powodzeniem mieściły się w mnich ósemki, a nawet dziewiątki. Z czasem stawały się jednak coraz mniej potrzebne, gdy człowiek odkrył ogień, nauczył się gotować, piec, kroić, miksować.

Czy ósemki są potrzebne?

- W pełni odsłonięte, prawidłowo umiejscowione w łuku i biorące udział w żuciu trzecie trzonowce są przydatne. Leczy się je nawet kanałowo i na pewno nie usuwa z automatu. Najczęściej pacjenci cieszą się, że mają zęby mądrości, gdy stracą siódemkę i szukają podparcia dla mostu protetycznego. Przydać się mogą także w leczeniu ortodontycznym, można je bowiem przesunąć w miejsce po brakującej siódemce i ortodontycznie zastąpić brak.

Reklama

Kiedy warto usunąć ósemkę?

- Po pierwsze, pozbywamy się bez żalu ósemek zatrzymanych w kości, które stwarzają zagrożenie dla pozostałych zębów, zdrowia przyzębia oraz niosą ryzyko wywołania chorób zębopochodnych. Po drugie, usuwamy je na zlecenie ortodonty, gdy ósemki są zatrzymane w kości i blokują terapię ortodontyczną. Po trzecie, niebezpieczne są także takie zęby mądrości, które nie wyrzynają się prawidłowo, ponieważ nie mieszczą się w łuku. Uciskają wtedy okoliczne tkanki, wywołują opuchliznę, stany zapalne dziąseł i całego przyzębia. Zapalenia w tym rejonie są zagrożeniem dla całego organizmu.

Dlaczego nie można zostawić na wpół odsłoniętej ósemki?

- Częściowo wyrżnięte ósemki to potencjalne siedlisko bakterii namnażających się w zbierającej się wokół zębów płytce nazębnej. Wywołują one zapalenia dziąseł i całego przyzębia, a po przedostaniu się do krwioobiegu docierają do innych części ciała. Patologicznie położona ósemka może wywołać na przykład zapalenie opon mózgowych czy nerek. Ze względu na bliskie sąsiedztwo stan zapalny prowokowany przez ósemki może być sprawcą zmian zapalnych skóry w rejonie twarzy. W klinice często obserwujemy, że po usunięciu zębów mądrości i wyleczeniu przyzębia pacjenci przestają narzekać na trądzik, a stan ich cery poprawia się radykalnie.

Jak należy usuwać zęby mądrości?

- Nie ma mądrego usuwania zębów mądrości bez dokładnej diagnostyki RTG. Tylko precyzyjne zobrazowanie ósemek za pomocą radiowizjografii pozwala zaplanować i wykonać zabieg w sposób komfortowy dla pacjenta i nieinwazyjny dla pozostałego uzębienia. Nie zawsze jest to zabieg chirurgiczny, ale nawet klasyczna ekstrakcja w pełni wyrżniętego zęba wymaga obrazowania RTG, które pokaże jak przebiegają korzenie ósemki. Podczas ekstrakcji ósemek dolnych dodatkowo musimy zadbać o bezpieczeństwo nerwu zębodołowego dolnego w kanale żuchwowym. W zabiegach chirurgicznych wspiera nas także często badanie tomografem komputerowym z obrazowaniem 3D.  Jeśli ząb jest w całości wyrżnięty i zobrazowany, prawidłowe podważenie i usunięcie ósemki to kwestia 10-15 minut.

Zalecenia po usunięciu ósemki

- Na tydzień zrezygnuj z intensywnego płukania jamy ustnej.

- Zapomnij o paleniu papierosów, także tych elektronicznych. Okazuje się, że zasysanie powietrza podczas zaciągania się może spowodować odklejenie skrzepu, który jest podstawą gojenia się rany.

- Z tego samego powodu niewskazane jest picie napojów przez słomkę, dopóki rana nie zagoi się.

- Przez kilka dni unikaj gorących i twardych pokarmów oraz alkoholu i intensywnego wysiłku. Wszystko to może zaburzyć gojenie się rany.

- Utrzymuj higienę jamy ustnej za pomocą delikatnego szczotkowania zębów miękką szczoteczką z ominięciem miejsca po ósemce.

- W wielu przypadkach wskazana jest też osłona antybiotykowa. Otrzymasz od lekarza niezbędne recepty.

- W razie niepokojących objawów (przedłużone krwawienie, silny ból, zaburzenia w powstawaniu skrzepu) nie czekaj, tylko skontaktuj się z dentystą i umów na wizytę.





materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy