Reklama

Osoby narcystyczne mniej narażone na stres i depresję

Depresja i stres rzadziej dosięgają osób narcystycznych - to wnioski płynące z najnowszych badań. Zdaniem ekspertów pewność siebie i orientacja na cel - typowe dla narcyzów - mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji lub odczuwanego stresu.

Naukowcy z Queen's University Belfast przeprowadzili badania, które miały wskazać, w jaki sposób bycie narcyzem wpływa na samopoczucie danej osoby. Choć zwykle narcyzm przywodzi na myśl negatywne skojarzenia, może okazać się cechą, która pozwala chronić przed stresem i depresją.

Według American Psychological Association osobowość narcystyczna "charakteryzuje się nadmierną troską o samego siebie i nadmiernym wartościowaniem siebie". Takie skupienie na sobie może w dłuższej perspektywie mieć pozytywny wpływ.

Naukowcy podkreślili, że istnieją dwa dominujące typy narcyzmu: wielkościowy i wrażliwy. Dr Kostas Papageorgiou wskazuje, że narcyzm jest jedną z cech składających się na ciemną triadę, która obejmuje również makiawelizm i subkliniczną psychopatię, które sprzyjają egoistycznym i antyspołecznym zachowaniom.

Reklama

Papageorgiou wyjaśnił, że zespół badawczy zauważył związek między cechami narcyzmu wielkościowego a samopoczuciem psychicznym. Naukowcy wskazują, że charakterystyczne dla tego typu narcyzmu cechy, takie jak pewność siebie i orientacja na cel, mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji lub odczuwanego stresu.

"Chociaż nie wszystkie wymiary narcyzmu są dobre, niektóre jego aspekty mogą mieć pozytywny wymiar. Przeprowadzone badania wskazują również na różnorodność ludzkich osobowości, co pokazuje, że nie zawsze negatywne cechy, takie jak narcyzm, powinny być postrzegane jako jednoznacznie złe lub dobre. To przejaw ludzkiej natury, który może mieć wymiar pozytywny lub negatywny, w zależności od kontekstu" - dodaje naukowiec.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy