Reklama

Owulacja: Sposoby na bóle

Tabletka przeciwbólowa, ziołowy napar czy gorąca kąpiel? Warto wiedzieć, jak sobie pomóc w czasie bolesnego jajeczkowania.

Ucisk albo kłucie w dole brzucha, a czasem także niewielkie krwawienia (plamienia) mogą się pojawić mniej więcej na dwa tygodnie przed spodziewaną miesiączką.

Takie objawy są sygnałem, że za chwilę wejdziesz w fazę płodną. Nie znaczy to jednak, że towarzyszącego im dyskomfortu nie można złagodzić. Dowiedz się, jak sobie radzić z takimi dolegliwościami.

Hormony: Za dużo czy za mało?

Ból owulacyjny nie musi być sygnałem choroby, ale może nim być. Żeby się upewnić, jak jest w twoim przypadku, wybierz się do lekarza. Nie odwlekaj wizyty, jeśli ból jest bardzo silny i utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni. Poproś o skierowanie na badania, które wyjaśnią przyczynę tych dokuczliwych objawów.

Reklama

Jajniki czy pęcherz?

Podstawowym badaniem diagnostycznym przy tego typu problemach jest usg. (ultrasonografia) transwaginalne. Jest ono wykonywane przez pochwę (tak jak zwykłe badanie ginekologiczne).

Metoda ta pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć jajniki i jajowody i stwierdzić nieprawidłowości, które mogą być przyczyną bólu (np. torbiele albo zrosty).

Ginekolog może cię też skierować na badania poziomu FSH (folikulotropiny) i LH (lutropiny) we krwi. Hormony te są odpowiedzialne za proces jajeczkowania. Krew należy oddać do analizy w 3.-5. dniu cyklu miesiączkowego. Prawidłowy poziom FSH to 3-12 mIU/ml, a LH – 2-13 mIU/ml.

Jeśli badania poziomu hormonów i usg. narządów rodnych nie wykażą niedoboru ani nadmiaru, lekarz może cię również wysłać na badania narządów sąsiadujących z płciowymi (usg. dróg moczowych, kolonoskopia, czyli endoskopowe badanie jelita grubego).

Zdarza się bowiem, że dolegliwości tych narządów powodują ból, który mylnie bierzemy za owulacyjny.

Przyczynami dyskomfortu w dole brzucha mogą być m.in.: zapalenia dróg moczowych, kamienie nerkowe oraz zespół jelita drażliwego.

Pomocna antykoncepcja

Jeśli dolegliwości towarzyszące owulacji są bardzo dokuczliwe, lekarz może przepisać doustne pigułki antykoncepcyjne. W czasie gdy kobieta zażywa hormonalne środki, nie dochodzi do jajeczkowania, więc ból owulacyjny również się nie pojawia.

Nie jest to jednak terapia odpowiednia dla kobiet, które chcą w najbliższym czasie zajść w ciążę.

Nie lekceważ objawów – to może być torbiel

Zazwyczaj do bólu owulacyjnego przyczynia się dojrzewanie komórki jajowej. Jajeczko rośnie, a pęcherzyk Graafa, w którym się znajduje, rozciąga się i uciska ścianę jajnika.

Co może pomóc?

Gdy pęcherzyk Graafa pęka, ból powinien ustąpić. Nie zawsze się tak dzieje, bo w momencie pęknięcia pęcherzy ka wydostaje się z niego nie tylko dojrzała komórka jajowa, ale i pewna ilość płynu pęcherzykowego, a czasem także krwi (to dlatego podczas owulacji zdarzają się plamienia).

Zarówno krew, jak i płyn pęcherzykowy podrażniają błonę śluzową, a to u wrażliwszych osób może wywoływać dolegliwości. Zdarza się, że pęcherzyk Graafa nie pęka, tylko dalej rośnie i przekształca się w wypełnioną płynem surowiczym torbiel.

Uciskanie dużej torbieli na ścianki jajnika może powodować dotkliwy ból. W takim przypadku konieczne jest zwykle jej laparoskopowe usunięcie.

Domowa termoterapia złagodzi skurcze

Jeśli lekarz stwierdził, że bolesne jajeczkowanie nie jest w naszym przypadku objawem choroby, możemy się ratować, stosując niesterydowe leki przeciwzapalne (np.: Ibuprofen, Paracetamol, Naproksen) albo leki rozkurczowe (np. No-spa). Warto jednak pamiętać, by nie brać ich dłużej niż 2-3 dni.

Naturalne środki

W złagodzeniu bólu pomogą też działające rozkurczowo zioła. Wypróbuj np. napar z kwiatów nagietka (łyżkę suszu zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem przez 15 minut. Pij trzy razy dziennie po 1/3 szklanki). Rozkurczowo działa także ziele krwawnika (dwie łyżki suszu zalej szklanką wrzą cej wody i odstaw pod przykryciem na 30 minut.

Pij pół szklanki świeżo przygotowanego naparu 2-3 razy dziennie). Inny sposób na złagodzenie dolegliwości to rozgrzewanie. Do bolącego miejsca przyłóż napełniony ciepłą wodą termofor albo poduszkę elektryczną.

Ulgę przyniesie także ciepła kąpiel. Do wody w wannie dodaj działającego rozkurczowo naparu z owoców pięciornika gęsiego (do kupienia w sklepach zielarskich). Zalej 2-3 łyżki suszu owocowego litrem wrzątku i odstaw pod przykryciem na 10 minut, na stępnie przecedź przez sitko i wlej do wanny.

Olivia
Dowiedz się więcej na temat: sposoby | tabletka | jajniki | hormony | ginekolog | paracetamol | ZAR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy