Reklama

Piękne i zdrowe piersi w każdym wieku

Twój biust może wyglądać seksownie. Poradzimy, co robić, by zachował jędrny kształt jak najdłużej. Jak dobierać rozmiar biustonosza, jakie badania zrobić i jak prawidłowo badać piersi w domu.

6 dobrych nawyków dla twojego biustu

Kształtne piersi, niezależnie czy są małe, czy duże, rozpalają męskie zmysły. By twój biust był pełen seksapilu, nie narażaj jego skóry na rozciąganie, noś dobrze dobrane biustonosze i nie garb się. Sprężysty i mocny będzie opierał się siłom grawitacji. Nie skupiaj się wyłącznie na pielęgnacji i wyborze pięknej bielizny. Bardzo ważna jest też mądra profilaktyka antyrakowa i samobadanie.

Regularnie się badaj

Dla własnego dobra nie przesuwaj terminu badania kontrolnego USG czy mammografii w nieskończoność. To, które jest odpowiednie dla twojego wieku, wykonuj regularnie - najlepiej raz w roku, chyba że lekarz wyznaczy ci inny termin kontroli. Nie lekceważ też comiesięcznej samokontroli.

Reklama

Dzięki badaniu nie przegapisz zmiany, która może się długo rozwijać nie dając żadnych objawów.

A nawet, gdybyś znalazła w piersi groźny guzek, będzie dużo czasu, aby działać i odzyskać zdrowie.

Utrzymuj stałą wagę ciała

Staraj się nie stosować drastycznych diet odchudzających. Sprawiają one, że skóra biustu obwisa. A po odchudzaniu następuje efekt jo-jo, który przyczynia się do powstawania na niej rozstępów. Odżywiaj się zdrowo, jedz chude mięso oraz ryby, warzywa, owoce i nabiał.

Zachowuj prawidłową postawę

Prostuj plecy, wciągaj brzuch i lekko unoś brodę w górę podczas chodzenia i siedzenia. By nauczyć się korygować postawę, wyobraź sobie, że niewidzialny sznurek pociąga cię za czubek głowy w górę. Dzięki temu w naturalny sposób przestaniesz się garbić i biust się uniesie.

Noś dobrze dobrany stanik

Nawet gdy masz małe piersi, nie rezygnuj z noszenia biustonosza. Podtrzymuje on mięśnie klatki piersiowej, które są naturalnym rusztowaniem dla biustu. Dzięki bieliźnie możesz optycznie go powiększyć i dodać mu kuszących kształtów. Dla dużego biustu noszenie stanika jest obowiązkowe.

Unosi on ciężkie piersi w górę, przeciwdziałając sile grawitacji, odciąża kręgosłup i plecy. Musi być on dopasowany rozmiarem, by nie deformował piersi.

Dbaj o jędrną i elastyczną skórę

Gdy masz 20 i 30 lat wklepuj w piersi balsam, który stosujesz do ciała po kąpieli. Specjalnego kremu używaj podczas ciąży, gdy biust się powiększa i w czasie karmienia dziecka piersią oraz po 40. Kremy uelastyczniają skórę, zapobiegają tworzeniu się rozstępów i jej wiotczeniu. Wzmacniająco na biust działają też masaże, a polewanie zimną wodą świetnie go napina (natomiast ciepło sprawia,

że skóra traci elastyczność i się rozciąga - ogranicz gorące kąpiele). Staraj się ćwiczyć, bo wysiłek poprawia jędrność biustu.

Nie opalaj się topless na słońcu

Stosuj ochronne kremy z filtrami UV i opalaj się w stroju plażowym. Wystawiając odkryte piersi na działanie słońca, przyspieszasz starzenie się i wiotczenie biustu. Ponadto jego delikatna skóra może ulec poparzeniu. Zrezygnuj też z solarium. Nie lubisz bladego ciała? Używaj samoopalacza.

Piersi zawsze pod kontrolą

Warto się o nie zatroszczyć niezależnie od swojej metryki. W każdym wieku piersi mogą być narażone na chorobę. Dlatego trzeba je regularnie badać.

Biust zmienia się przez całe życie. Piersi nie są równe Zazwyczaj jedna jest trochę większa od drugiej, ale z wiekiem różnica się zaciera. Zbudowane są z 3 rodzajów tkanki: gruczołowej, tłuszczowej i łącznej. Tkanka gruczołowa tworzy tzw. zraziki, w których znajdują się przewody mleczne. To właśnie w nich, na krótko przed porodem, pod wpływem hormonów, rozpoczyna się produkcja mleka.

Tkanka tłuszczowa osłania tkankę gruczołową. I to ona ma wpływ na wielkość piersi. Gdy tłuszczyku jest nieco więcej, są one bardziej okazałe. Z wiekiem ilość tkanki tłuszczowej zwiększa się, a maleje tkanki gruczołowej.

Piersi zmieniają się też stale pod wpływem żeńskich hormonów płciowych. Wpływ ten najsilniej odczuwasz w trakcie cyklu miesięcznego. W pierwszej jego połowie piersi są miękkie. W drugiej powiększają się, stają się twarde, a niekiedy bardzo bolesne. Około 45. roku życia, zaczyna coraz bardziej brakować estrogenów, utrzymujących w formie tkankę gruczołową i łączną. Wtedy też piersi tracą jędrność.

Po 20. urodzinach regularnie rób badanie USG

Gdy wybierasz się na to badanie po raz pierwszy, jest to dla ciebie duże przeżycie. Jeśli martwisz się o jego wynik, pamiętaj, że nawet, jeśli lekarz znajdzie guzek, to większość wykrywanych w piersi zmian ma charakter nowotworu łagodnego.

Do przeprowadzenia badania wykorzystuje się nieszkodliwe dla zdrowia fale ultradźwiękowe. Są na tyle bezpieczne, że nie zagrażają nawet kobietom w ciąży. Między 20. a 35. rokiem życia piersi kobiety składają się w dużej mierze z tkanki gruczołowej, która na monitorze aparatu jest jasna,a zmiana nowotworowa ciemna. Tak więc specjalista łatwo odróżni tkankę zdrową od zmienionej chorobowo.

Samo badanie jest zupełnie bezbolesne, ale lepiej wybierz się na nie w pierwszej połowie cyklu. Tuż przed miesiączką, kiedy piersi są obrzmiałe, możesz odczuwać pewien dyskomfort - lekarz musi miejscami dość mocno dociskać głowicę ultrasonografu do badanej piersi. Poza tym w tej fazie cyklu obraz badania ultrasonograficznego może być mniej wyraźny i trudniejszy do interpretacji.

USG powinnaś wykonywać co dwa lata, do 35. roku życia. Jednak po każdym badaniu lekarz powinien zasugerować ci termin następnej kontroli. Wyznaczy go zgodnie ze stanem zdrowia twoich piersi, dlatego bezwzględnie powinnaś go przestrzegać. Jeśli więc w twoim wypadku kolejne badanie będzie potrzebne za pół roku, wykonaj je.

Po 35. roku życia zacznij robić mammografię

W twoich piersiach tkanka gruczołowa zastępowana jest stopniowo przez tkankę tłuszczową. Dlatego teraz najlepszą metodą wykrywającą raka piersi jest mammografia. Ta najbardziej tradycyjna polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rentgenowskich.

Uwaga na ciążę, chociaż dawka promieni jest bardzo niska, wiadomo, że nie jest obojętna dla organizmu, dlatego mammografii nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Przed badaniem powinnaś być absolutnie pewna, że w niej nie jesteś.

Najpierw jedną, a potem drugą pierś układa się na specjalnej płycie i dociska drugą płytą. Nie jest to przyjemne, ale też nie wymaga znieczulenia. Następnie kontrolowaną pierś ustawia się w płaszczyźnie ukośnej i prześwietla. Wynik badania jest w postaci zdjęcia na kliszy: tkanka tłuszczowa ma ciemne zabarwienie, zaś tkanka nowotworowa - jasne.

Mammografia pomaga wykryć nawet niewielkie zmiany w piersi: pokaże guzek o wielkości 3 mm. Jednak w tym wieku potrzebne jest często również USG piersi. Nie zdziw się więc, jeśli i to badanie lekarz ci zleci.

Uwaga! Pierwszą mammografię zachowaj w domu. Zdjęcie będzie w przyszłości potrzebne do porównania i oceny z późniejszymi. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z tzw. mammografu cyfrowego. Niestety, w Polsce dysponuje nimi tylko kilka ośrodków m.in. Centrum Onkologii w Warszawie.

Obraz gruczołu piersiowego pojawia się na monitorze. Można go dowolnie powiększać, ale także oglądać pod różnymi kątami i porównywać z poprzednimi badaniami. Mammografia cyfrowa jest precyzyjna, można dzięki niej wykryć zmiany mniejsze niż 1 mm.

Szukając gabinetu, w którym poddasz się badaniu, wybierz ten, który ma nowoczesny sprzęt i odpowiednio wyszkolony personel. Taką metryczką jest liczba wykonywanych mammografii i data wyprodukowania sprzętu. Aparaty wyprodukowane przed 1996 r., jeśli nie mają atestu Instytutu Onkologii, nie powinny być już stosowane.

Gdy masz 50+ ważne są oba badania

Szczególnie w tym wieku w piersiach częściej pojawiają zmiany jak np., torbiele, gruczolaki, tłuszczaki. Około 60 proc. wszystkich dojrzałych pań ma w piersiach takie łagodne zmiany. Należy je obserwować i diagnozować, aby nie przeoczyć guzka nowotworowego. Dlatego po 50 r.ż. konieczne jest raz na rok przeprowadzanie badań kontrolnych, zarówno mammografii, jak i USG. Badania te uzupełniają się, gdyż np. mammografia nie odróżnia litych guzków od zmian zawierających płyn, np. torbieli. Natomiast badanie USG te różnice wychwytuje.

Wszystkie kobiety w wieku od 50. do 69. roku życia objęte są Programem Badań Przesiewowych i powinny mieć wykonywaną mammografię raz na 2 lata. Program Badań Przesiewowych finansowany jest przez NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia.

Ewa Połowiak

Hanna Mądra, konsultacja dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: mammografia | biust | badania | piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy