Reklama

Piercing a ciąża

Moda na przekłuwanie innych części ciała niż płatki uszu szczególnie dobrze miała się w okolicach roku 2000. Ale nie tylko wtedy. Zresztą do tej pory wiele osób z upodobaniem ozdabia się w ten sposób. Czy piercing jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Kolczykowanie jakichkolwiek części ciała nie jest wskazane ciężarnym. Przede wszystkim ze względu na zwiększone ryzyko infekcji. Dlatego najlepiej wstrzymać się z piercingiem do okresu po narodzinach dziecka, już po połogu.

A jeżeli w momencie zajścia w ciążę nosiłyśmy już kolczyk w pępku? W większości przypadków, jeśli miejsce, w którym skóra została przekłuta jest całkowicie wygojone (nie krwawi, nie pojawiają się inne wydzieliny) nie ma potrzeby, by natychmiast pozbywać się ozdoby. Jednak może sprawiać ona nieco kłopotów w późniejszym czasie, gdy ciążowy brzuch zacznie się powiększać, a pępek uwypuklać coraz bardziej. W takich warunkach łatwo o zahaczenie biżuterią o ubranie lub inne elementy garderoby, co bywa bardzo bolesne.

Reklama

Z tego powodu niektóre kobiety wyjmują ozdoby jeszcze zanim ich ciała nabiorą krągłości. Aby nie dopuścić do zarośnięcia miejsca po kolczyku, regularnie przetykają je sterylną igłą lub samym kolczykiem. Inne rezygnują z piercingu całkowicie, a na ewentualne ponowne przekłucie decydują się po dłuższym czasie. Alternatywnym pomysłem jest zastąpienie na czas ciąży tradycyjnej biżuterii tą wykonaną ze specjalnego elastycznego tworzywa.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy