Reklama

Piersi pod kontrolą

Aż 80 procent kobiet potrafi samodzielnie wykryć zmiany w piersiach.

Wczesne wykrycie guzka pozwala wyleczyć raka sutka. Dlatego sama badaj piersi raz w miesiącu, po czterdziestce co roku rób USG, a raz na dwa lata mammografię.

Prawie co druga kobieta dowiaduje się na którymś etapie życia, że ma w piersiach guzki. Na szczęście większość z nich nie jest złośliwa. Co roku raka sutka wykrywa się jednak aż u 10 tys. Polek. Prawie połowa z nich umiera, bo nowotwór wykryto za późno.

Rakowi piersi nie można zapobiec tak, jak np. żółtaczce. Jedyną szansą jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Wtedy nowotwór jest uleczalny. Często można nawet uniknąć okaleczających operacji (np. mastektomii).

Reklama

Mimo to, aż 80 proc. z nas wolałoby raczej nie wiedzieć, że ma groźne zmiany w piersiach. Największym wrogiem kobiet nie jest więc sama choroba czy zły stan służby zdrowia, ale niewiedza, strach i skłonność do chowania głowy w piasek.

Nie musisz wydawać pieniędzy na lekarza...

Najtańszym i najłatwiejszym sposobem badania piersi jest tzw. samobadanie. Powinno się je robić co miesiąc. Na czym polega?

Wystarczy lewą rękę położyć z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem.

Tak samo skontroluj prawą pierś. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia ani guzka. Stań przed lustrem, unieś ręce do góry i popatrz, czy nie ma zmian w kształcie piersi lub kolorze skóry. Następnie ściśnij kolejno brodawki i sprawdź, czy nie wydziela się z nich płyn.

Co powinno cię zaniepokoić podczas badania? Zauważalna zmiana wielkości jednej z piersi, zagłębienie lub pomarszczenie się skóry na nich, znacznie poszerzone żyły, zmiana w wyglądzie brodawki sutka oraz wyciek lub krwawienie z brodawki.

Pamiętaj o tym, by badać się zawsze tydzień po menstruacji. Jeśli już przeszłaś menopauzę, badanie przeprowadzaj raz w miesiącu, np. w pierwszą sobotę. Gdy zauważysz coś niepokojącego, natychmiast zgłoś się do lekarza. Na wszelki wypadek poproś ginekologa co pewien czas o kontrolę piersi.

Po trzydziestce niezbędne są raz na rok specjalistyczne badania piersi

Każda kobieta, która skończyła 30 lat, powinna raz na rok poddać się badaniu ultrasonograficznemu (USG) piersi. Jest ono bezbolesne i nie daje żadnych skutków ubocznych.

Pozwala zlokalizować w piersi guzki o średnicy większej niż 1/2 cm. Lekarz decyduje, czy potrzebna jest biopsja (pobranie z guzka i zbadanie pod mikroskopem komórek, aby sprawdzić, czy są wśród nich nowotworowe).

Pomiędzy 35. a 40. rokiem życia należy zrobić po raz pierwszy mammografię. Później badanie powinno się powtarzać co dwa lata, a po pięćdziesiątce - co roku.

Prześwietlenie piersi niską dawką promieni rentgenowskich, wbrew krążącym opowieściom, jest bezbolesne. Może ono wychwycić zmiany nowotworowe o wielkości zaledwie 3 mm!

GP

Imperium TV
Dowiedz się więcej na temat: wykrycie | piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama