Reklama

Podwójnie zamknięci

Domowa izolacja czy kwarantanna może być wyjątkowo trudna dla osób cierpiących na demencję, z powodu przywiązania do rytuałów i przyzwyczajeń, które pamiętają z przeszłości. Jak można im pomóc przejść przez ten ciężki czas? Oto kilka porad.

Bądź aktywny i myśl pozytywnie  

Osoby z demencją nie do końca rozumieją co się dzieje, ale na pewno odczuwają emocje. Udzielają im się zdenerwowanie i lęki opiekunów. Specjaliści doradzają walkę z frustracją i nudą poprzez wypełnianie dnia zajęciami, które pacjenci kiedyś lubili i wiązały się one z pozytywnymi przeżyciami.

Seniorzy mogą zatem oglądać stare filmy, rodzinne zdjęcia, słuchać, a nawet śpiewać szlagiery z młodości.

Panie z pewnością potrafią jeszcze zająć się drobnymi pracami domowymi, a panowie chętnie obejrzą  rozgrywki sportowe w telewizji.

Reklama

Seniorów należy uczulać na częste mycie rąk i powstrzymanie się od okazywania uczyć poprzez przytulanie i całowanie osób bliskich, które się nimi opiekują. W wielu krajach są uruchomione telefony, pod które mogą dzwonić i porozmawiać ze specjalistą lub wolontariuszem.

W Polsce fundacja Szlachetna Paczka realizuje projekt "Dobre słowa". Osoby starsze mogą zadzwonić pod numer 12 333 70 88 w godzinach  10-12  i 17-19. Telefon odbierze specjalista, psycholog lub terapeuta, z którym można podzielić się swoimi obawami, problemami, czy po prostu zwyczajnie porozmawiać.

Jak podaje portal BBC, w Anglii seniorzy po 70 roku życia są proszeni o pozostanie w domowej izolacji przez 12 tygodni czyli do połowy czerwca. 

Koronawirus łączy pokolenia 

Tonny zajmuje się swoją babcią Jean, która choruje na Alzheimera. Mówi, że starsza pani wie, że coś się zmieniło, bo kiedyś często odwiedzali ją bliscy, a teraz mieszka tylko z nim.

Domowa izolacja z osobą starszą, która ma swoje przyzwyczajenia i problemy z pamięcią, to duże wyzwanie dla młodego, towarzyskiego człowieka, ale w tym przypadku sytuacja miała na niego terapeutyczny wpływ.

Mężczyzna zrozumiał, że mógłby siedzieć przed telewizorem i oglądać filmy na Netflixie, zamiast rozmawiać i próbować zrozumieć świat swojej babci. Ludzie nie żyją wiecznie i teraz powinien się skupić na spędzaniu wspólnego czasu, bo nie wiadomo, ile im go jeszcze zostało.  

Doświadczenie odosobnienia bardzo ich do siebie zbliżyło, a młodemu mężczyźnie pomogło znaleźć cel w życiu i  poczuć się potrzebnym. Tonny przekonał się, że do  nawiązania kontaktu z drugą osobą nie są konieczne nowoczesne technologie, tylko bliski człowiek. Kiedy pyta babcię: "Masz mnie już dosyć?" słyszy: "Nie." I to mu wystarczy.   

Seniorzy w domu opieki  

Placówki dla osób starszych i chorych przeżywają teraz trudny okres, ponieważ na koronawirusa chorują pacjenci i personel medyczny, a niektóre ośrodki zostały objęte kwarantanną. W tych, które działają bez przeszkód, trwa terapia poprzez zabawę, bo jest ona skutecznym lekarstwem na problemy podeszłego wieku.   

Wszyscy doceniają pracę medyków i poza zbiórkami pieniędzy na sprzęt ochronny dla nich, organizują wspólne akcje wsparcia. Również seniorzy aktywnie w nich uczestniczą, bo wiedzą, że każdego dnia personel medyczny ryzykuje własne zdrowie, lecząc ich i pielęgnując.   

   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: demencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy