Reklama

Pojawi się szczepionka na grypę, której nie trzeba będzie aplikować co rok?

Zidentyfikowano nową "piętę achillesową" wirusa grypy, która potencjalnie ma szansę stać się podstawą dla uniwersalnej szczepionki przeciwko temu wirusowi. Takiej, której nie trzeba by powtarzać co roku, mimo częstych mutacji patogenu - podało prestiżowe czasopismo „Nature”.

Szczepienia na grypę. Badania

Autorami odkrycia są amerykańscy naukowcy ze Scripps Research Institute, University of Chicago i Icahn School of Medicine w Mount Sinai. Opisali oni klasę przeciwciał, skierowanych na pomijaną dotychczas w badaniach część wirusa, którą nazwali wstępnie "kotwicą". Przeciwciała te mają potencjał do rozpoznawania szerokiej gamy szczepów grypy - nawet, gdy wirus mutuje z roku na rok.

Szczepienia na grypę. Nauka

Średnio każdego roku grypa dotyka ponad 20 mln osób w Stanach Zjednoczonych i prowadzi do ponad 20 tys. zgonów. W Polsce w ciągu ostatniej dekady na grypę rocznie zapadało od 3 do 5 mln ludzi. 

Reklama

Od kilku lat naukowcy z całego świata starają się opracowywać szczepionki, która byłyby bardziej uniwersalne, bo pobudzałyby organizm do tworzenia przeciwciał przeciwko mniej zmiennemu regionowi HA (części łodygowej). Kilka takich uniwersalnych preparatów jest obecnie we wczesnych fazach badań klinicznych.

Szczepienia na grypę. Wyniki

W swoim najnowszym eksperymencie międzyuczelniany zespół badawczy scharakteryzował 358 różnych przeciwciał obecnych we krwi osób, którym albo podano szczepionkę przeciw grypie sezonowej, albo szczepionkę eksperymentalną w fazie I prób klinicznych, albo zostały naturalnie zakażone wirusem grypy. Wiele z wykrytych przeciwciał było naukowcom znanych, jednak zauważono także zupełnie nową klasę przeciwciał.

Niezwykle ważne jest to, że wykryte przeciwciała wydają się być dość powszechne w populacji ludzkiej i należą do klasy, które jest w stanie wytworzyć organizm każdego z nas. A to bardzo ważny element w procesie projektowania szczepionki

Czytaj więcej:

Flurona: Zakażenie SARS-CoV-2 i wirusem grypy jednocześnie

Nowe ogniska ptasiej grypy wykryto w Wielkopolsce

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: szczepienia | grypa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy