Reklama

Pomagają ratować życie tysięcy kobiet. Nowe terapie zwalczające kobiece dolegliwości

Medycyna coraz skuteczniej radzi sobie z chorobami, które trapią kobiety w każdym wieku. Dostępne leki i zabiegi są mało inwazyjne i pozwalają szybko wrócić do formy. Sprawdź, jak działają.

Mięśniaki – tabletki spowodują zmniejszenie się guzów

Mięśniaki są niezłośliwymi guzami, które powstają z mięśniówki macicy. Są powszechnym problemem: cierpi na nie co trzecia kobieta po 30. roku życia. Niestety, nie wiadomo dokładnie, co je powoduje. Do tej pory, aby usunąć większe guzy, lekarze stosowali jedną z technik laparoskopowych, a w ostateczności histerektomię, czyli operację usunięcia macicy. To miało jednak swoje skutki uboczne. Od niedawna mięśniaki można z powodzeniem leczyć... tabletkami.

Dla kogo terapia? Ginekolodzy zalecają ją pacjentką, które z powodu dużych mięśniaków cierpią na obfite i długie krwawienia miesiączkowe

Reklama

Jak przebiega leczenie? Kuracja polega na zażywaniu tabletek zawierających 5 mg octanu uliprystalu przez 3 miesiące. Następnie można ją powtórzyć. Ponowne leczenie należy zacząć jak najszybciej (w ciągu 7 dni) po zakończeniu pierwszego cyklu terapii (nie zaleca się więcej niż dwa cykle)

Efekty: Nadmierne krwawienia ustają zwykle w połowie trwania terapii. Nie należy jednak jej przerywać! Po zakończeniu 3-miesięcznej kuracji u wielu pacjentek mięśniaki znacznie się zmniejszają. Czasem jednak zabieg operacyjny nadal jest konieczny. Niekiedy występują niewielkie efekty uboczne. Najczęściej są to: brak miesiączki i łagodne lub umiarkowane uderzenia gorąca. Niestety lek nie jest refundowany. Miesięczny koszt terapii wynosi ok. 800 zł

Nadżerka – pozbędziesz się jej dzięki wymrażaniu

Nadżerka to ranka, która powstaje w błonie śluzowej szyjki macicy. Może powodować upławy, bóle w dole brzucha lub okolicy krzyża, plamienia po stosunku. Gdy lekarz stwierdzi nadżerkę, najpierw zleci cytologię, a potem zaproponuje odpowiednią metodę jej usunięcia. Najnowocześniejszym zabiegiem jest kriokoaguklacja (wymrażanie) ranki.

Dla kogo terapia: Ta metoda zdecydowanie lepiej sprawdza się przy małych i niewielkich zmianach. Nie stosuje się jej u pacjentek, u których nadżerka jest rozległa.

Jak przebiega leczenie? Do szyjki macicy przykłada się specjalną sondę. W jej wnętrzu pod ciśnieniem krąży skroplony azot lub dwutlenek węgla o temp. -100 lub -150 st. C. Pod wpływem kontaktu z końcówką sondy, komórki ulegają wymrożeniu. Dochodzi do ich martwicy, a organizm po jakimś czasie sam usuwa martwe komórki. Zabieg trwa od 3 do 6 minut i jest bezbolesny. Przeprowadza się go tuż po zakończeniu miesiączki.

Efekty: Po zabiegu nabłonek goi się przez ok. 2 tygodnie. W tym czasie konieczna jest abstynencja seksualna i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie występują upławy ani krwawienia, jak w przypadku tradycyjnego zabiegu - elektrokoagulacji. Zabieg nie jest refundowany. Kosztuje ok. 500 zł.

Nowy lek na raka piersi – udowodniono, że wydłuża życie o wiele miesięcy

Nowa terapia została opracowana, aby walczyć z najbardziej zaawansowanym nowotworem piersi (tzw. HER2 dodatnim). Ten rodzaj raka występuje u co piątej chorej. Jest to szczególnie agresywna postać nowotworu piersi.

Dla kogo terapia Ten rodzaj leczenia stosuje się u pacjentek z HER2 dodatnim rakiem piersi, w zaawansowanym stadium (ze stwierdzonymi przerzutami do odległych części ciała).

Jak przebiega leczenie? Terapia polega na dołączeniu trzeciego, nowoczesnego leku - pertuzumabu - do obecnie stosowanego standardowego leczenia polegającego na przyjmowaniu preparatu o nazwie herceptyna i chemioterapii.

Efekty: Nowy lek umożliwia ograniczenie postępu choroby i poprawia jakość życia. Leczenie wydłuża także czas do nawrotu choroby. Badania prowadzone na grupie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi wykazały, że dodanie nowego leku do tradycyjnej terapii wydłużyło ich życie średnio o 15,7 miesiąca w porównaniu z pacjentkami, u których nie był on stosowany. Nowa terapia pozwala pacjentkom z rakiem HER2 dodatnim przeżyć w sumie 5 lat. Jak na razie to najlepszy wynik leczenia.

Nietrzymanie moczu – laser zlikwiduje wstydliwy problem

Przyczyną nietrzymania moczu (NTM) może być uszkodzenie mięśni dna macicy, do którego dochodzi podczas porodu. Na nietrzymanie moczu narażone są też kobiety w czasie menopauzy, które nie stosują hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Spada wtedy stężenie hormonów, zmniejsza się produkcja kolagenu, a mięśnie dna macicy stają się zwiotczałe.

Dla kogo terapia? Zabieg laserem przeznaczony jest dla pań w młodszym wieku, które cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu w stopniu umiarkowanym. Laserowe leczenie daje dobre rezultaty również u kobiet po menopauzie, choć czasem zabieg trzeba powtórzyć.

Jak przebiega leczenie. Zabieg (trwa około 30 minut i jest bezbolesny) przeprowadza go ginekolog w specjalistycznym gabinecie. Podczas zabiegu wprowadzona do pochwy wiązka lasera ukierunkowana jest na jej najważniejsze obszary: przedsionek, przednią ścianę oraz ujście pęcherza moczowego. Pod wpływem promieni laserowych ich ściany obkurczają się. Laser stymuluje również wzrost włókien kolagenowych w błonie śluzowej, odpowiedzialnych za jej elastyczność.

Efekty: Wzmocnieniu ulegaja sciany pochwy, powiezi wewnatrzmiedniczej oraz obszar ujscia cewki moczowej. Efekt zabiegu utrzymuje sie przez kilka lat. Czesto dolegliwosci ustepuja całkowicie. Koszt: ok. 1500 zł (nie jest refundowany).

Konsultacja: dr n. med. Ryszard Rutkowski, ginekolog



Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy