Reklama

Prawdy i mity o bólu głowy​

Które z obiegowych opinii są zgodne z wiedzą medyczną, a które trzeba odesłać do lamusa? Odpowiada dr n. med. Maria Wysocka -Bąkowska, specjalista neurolog, członek Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy.

Nastolatki zazwyczaj boli głowa ze stresu - Mit

Równie często bóle głowy u młodzieży wynikają z niedoboru snu, niewłaściwie skomponowanej diety czy anemii. Jeśli zatem dolegliwości pojawiają się często - kilka razy w tygodniu - warto pójść z nastolatkiem do przychodni. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, a jeśli uzna, że to konieczne, wyśle młodego człowieka na badania. Przy ustalaniu diagnozy trzeba wziąć pod uwagę również to, czy nastolatek nie cierpi z powodu migreny. Choroba ta najczęściej ujawnia się właśnie u osób młodych, pomiędzy 10. a 30. rokiem życia. Poza tym warto pamiętać, że w tym wieku częste bóle głowy mogą być jednym z najbardziej uchwytnych objawów depresji. Stres jest więc ważną, ale nie jedyną przyczyną dolegliwości.

Reklama

Migrena pojawia się razem z miesiączką - Prawda

Migrena u kobiet zwykle ma związek z cyklem miesiączkowym. Ból może pojawić się już trzy dni przed spodziewaną menstruacją, w jej trakcie oraz jeszcze przez trzy dni po zakończeniu krwawienia. Dość często zdarza się również, że migrenę nasila łykanie tabletek antykoncepcyjnych lub stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Jest to związane z kobiecym hormonem - estrogenem. Atakom migreny sprzyja sytuacja, gdy najpierw mamy wysoki poziom estrogenu, a potem następuje jego gwałtowny spadek. Potwierdzono natomiast, że bóle wyciszają się, gdy jesteśmy w ciąży, karmimy piersią, bądź weszłyśmy już w okres menopauzy.

Na zatokowy ból głowy najlepszy antybiotyk - Mit

Wszystko zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Jeśli są łagodne, wystarczą inhalacje. Zatokowy ból głowy spowodowany jest nagromadzoną w zatokach ropną wydzieliną. Inhalacje pomagają nam się jej pozbyć. Do zabiegu możemy użyć soli kuchennej. Wsypujemy 10 łyżek na litr gorącej wody. Następnie pochylamy się nad parującą solanką i oddychamy głęboko przez 5 minut. Zamiast soli możemy też wziąć zioła o działaniu rozkurczowym i nawilżającym, np. miętę, melisę, rumianek. Na szklankę wrzątku dajemy saszetkę lub łyżeczkę ziół.

Często wywołują go zmiany pogody - Prawda

Kaprysy aury często są przyczyną bólów głowy. Zwłaszcza u meteoropatów, czyli osób wrażliwych na pogodę. Takich wrażliwców jest całkiem sporo, ponad 50 proc. dorosłych Polaków. Wśród nich przeważają kobiety. Wskaźnik meteoropatów wyraźnie wzrasta wśród mieszkańców dużych miast, a spada w rejonach wiejskich. Cynglem, który uruchamia atak bólu, jest ścieranie się frontów atmosferycznych. Spotkanie zimnej i ciepłej masy powietrza powoduje duże różnice temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Ból głowy może pojawić się zarówno przy zbyt niskim jak i zbyt wysokim ciśnieniu. Czyli zarówno w deszczowe dni, jak i wówczas, gdy jest słonecznie i ciepło. Zmiany pogody bywają też wyzwalaczem migreny. U bardzo wielu migrenowców ataki bólu pojawiają się, gdy w Zakopanem wieje halny. Przyznają oni, że czują się znacznie lepiej w pochmurne, ale spokojne dni, niż wtedy, gdy jest słonecznie, ale wietrznie.

Cytrusy i sery mogą być przyczyna migreny - Prawda

Niektóre potrawy rzeczywiście wywołują atak bólu. Należą do nich sery żółte, cytrusy, a także: orzechy archaidowe, groch, soja, jogurty, konserwowane mięso i ryby. Wiadomo też, że migrenę wyzwalają konserwanty, polepszacze i barwniki, a także ostre przyprawy i alkohole, w tym szczególnie czerwone wino i ciemne piwo. Przyczyną bólu może też być głód albo przejedzenie. Jeśli zatem chcemy uniknąć problemów, starajmy się regularnie odżywiać i przygotowywać lekkie posiłki. Ważne jest też, ile i co pijemy. Kawa czy herbata, po które sięgamy najcześciej, tylko z pozoru dostarczają nam płynów. Oba te napoje mają tak naprawdę działanie odwadniające. Dlatego należy wypijać ok. 1,5 litra wody mineralnej w ciągu dnia, żeby odpowiednio nawodnić tkanki organizmu.

Ból potylicy to zawsze objaw wyoskiego ciśnienia - Mit

Takie dolegliwości mogą wiązać się ze skłonnością do nadciśnienia, ale wcale nie muszą. Choroba tylko u niewielkiego odsetka osób daje jakiekolwiek objawy (bóle głowy, krwotoki z nosa, dzwonienie w uszach). W zdecydowanej większości przypadków przebiega bezobjawowo. Natomiast ból z tyłu głowy znacznie częściej jest efektem zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa. Aby zyskać pewność, co wywołuje u nas ból, należy wybrać się do lekarza rodzinnego. W przychodni zmierzą nam ciśnienie, a lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu, może wypisać skierowanie na rtg kręgosłupa szyjnego. Takie badanie będzie konieczne zwłaszcza u osób, które miały wcześniej poważne urazy. Lekarz rozważy też skierowanie na dalsze konsultacje, np. do neurologa czy okulisty.

Oznacza, że mamy krótkowzroczność - Mit

 Faktycznie, nierozpoznane wady wzroku często są przyczyną bólów głowy. Jednak nie dotyczy to krótkowzroczności, ale astygmatyzmu i nadwzroczności. W przypadku astygmatyzmu ból głowy stanowi jeden z podstawowych objawów choroby. W nadwzroczności (dalekowzroczności) - pojawia się pod koniec dnia i jest efektem przemęczenia oka. Ważne jest zatem, żebyśmy nosiły dobrze dobrane okulary. Przyczyną bólu głowy mogą być nie tylko wady wzroku, ale również choroby oka, np. zapalenie rogówki, tęczówki, a przede wszystkim jaskra. W tym ostatnim wypadku ból głowy ma charakter rwący i umiejscowiony jest w okolicy oka. Towarzyszy mu silny ból gałki ocznej, światłowstręt, łzawienie oraz zaburzenia widzenia. Często występują mdłości i wymioty. Gdy zauważymy u siebie takie objawy, trzeba zgłosić się do okulisty.

Jaki problem taka tabletka

W bólu głowy związanym z przeziębieniem, wysiłkiem fizycznym oraz przy lekkiej migrenie można zastosować:

  • Paracetamol - działa przeciwbólowo i słabo przeciwzapalnie (bez recepty). 
  • Kwas acetylosalicylowy - likwiduje stan zapalny, który jest przyczyną wielu rodzajów bólu, m.in. bólu głowy. Najlepiej zażyć rozpuszczony w wodzie, gdy tylko pojawią się dolegliwości (bez recepty).
  • Ibuprofen - należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (bez recepty). Na migrenę o średnim i dużym nasileniu możemy (po konsultacji lekarskiej) wziąć:
  • Triptany (na receptę!) - dobre rezultaty daje połączenie z lekami przeciwzapalnymi i przeciwwymiotnymi.

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: ból głowy | migrena | zdrowie | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy