Reklama

Problemy z jajnikami : sprawdź, jak można je pokonać

Czujesz kłucie lub pobolewanie w dole brzucha? Dowiedz się, o czym to świadczy, i jak skutecznie sobie pomóc.

Kłopoty z jajnikami miewa wiele kobiet. Zwykle świadczą o łagodnych stanach zapalnych, pojawiają się po odstawieniu doustnej antykoncepcji czy w określonych fazach cyklu miesięcznego. Na wszelki wypadek warto jednak uważnie obserwować swój organizm, by wiedzieć, kiedy wysyła nam niepokojące sygnały. Przedstawiamy listę najczęstszych sytuacji, którym towarzyszy kłucie w podbrzuszu, i podpowiadamy, jak skutecznie zlikwidować ten objaw.

Tuż przed owulacją: sygnał, że nadchodzą dni płodne

Jeśli nieprzyjemne kłucie w podbrzuszu pojawia się u ciebie raz w miesiącu, mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, jego przyczyną może być owulacja. Niektóre kobiety odczuwają ją bardzo intensywnie: jako utrzymujący się nawet kilka godzin ucisk w dole brzucha.

Reklama

Dodatkowe objawy: Gdy zbliża się owulacja, o kilka kresek wzrasta temperatura ciała (nawet do 37,7˚C), a gromadzący się w szyjce macicy śluz staje się śliski i rozciągliwy. Czasem pojawia się niewielkie krwawienie. Tuż przed owulacją i w jej trakcie możesz odczuwać nadwrażliwość piersi, a także obrzęk warg sromowych.

Jak złagodzić dolegliwości? Aby sobie pomóc, przyjmuj środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Wielu kobietom pomaga ciepła kąpiel lub wypoczynek z rozgrzanym termoforem przyłożonym do podbrzusza.

Radzimy: Jeśli chcesz ustalić, w jakim momencie jajeczkujesz, kup w aptece test owulacyjny. Nanieś specjalną pipetką kilka kropli moczu na płytkę testową i po 5 minutach odczytaj wynik.

Zapalenie przydatków: dają o sobie znać bakterie

Przydatki to wspólne określenie jajników i jajowodów. Oba narządy znajdują się blisko siebie, dlatego zwykle chorują jednocześnie. Stan zapalny wywołują bakterie (głównie E.coli). Na zapalenie przydatków najczęściej chorują młode, aktywne seksualnie kobiety.

Dodatkowe objawy: Bólom brzucha mogą towarzyszyć mdłości, wysoka temperatura, trudności z oddawaniem moczu.

Jak złagodzić dolegliwości? Potrzebna jest pomoc lekarza, który przepisze zwalczające zakażenie antybiotyki. Przez kilka dni trzeba zostać w łóżku. 

Radzimy: Pij przynajmniej 3 litry płynów dziennie - najlepiej wodę z dodatkiem cytryny. Witamina C zakwasza mocz i pomaga wypłukać bakterie.

Pojedyncze torbiele: efekt nieprawidłowości w cyklu

Tworząca się na jajniku torbiel przypomina balonik wypełniony płynem. Zwykle ma wielkość orzecha włoskiego (choć zdarzają się o wiele większe). Jest efektem nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego i zaburzeń hormonalnych.

Dodatkowe objawy: Małe torbiele mogą nie sprawiać żadnych kłopotów. Gdy są duże, powodują bóle brzucha, wzdęcia, bolesność podczas stosunku, częstsze oddawanie moczu.

Jak złagodzić dolegliwości? Bardzo często torbiele wchłaniają się same podczas kolejnych cykli menstruacyjnych. O wiele rzadziej wymagają terapii hormonalnej, kuracji antybiotykami lub usunięcia.

Radzimy: Nawet jeśli torbiele znikną, z czasem mogą pojawić się nowe. Dlatego trzeba pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych (m.in. USG transwaginalnym).

A może to endometrioza?

- To choroba, w której komórki macicy przemieszczaają się również do innych części jamy brzusznej, czyli m.in. w okolice jajników. To może być przyczyną ich silnego bólu. Endometrioza jest trudna do rozpoznania - lekarz może podejrzewać zapalenie jajników

 - Choroba wymaga indywidualnej terapii dobranej dla danej pacjentki, uwzględniającej jej wiek, intensywność odczuwanego bólu, chęć posiadania dzieci itp.

- Więcej ważnych informacji znajdziesz w internecie na stronie: www.endometrioza.info


Naj
Dowiedz się więcej na temat: problemy | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy