Reklama

Rabarbar może pomóc chorym na raka? Zaskakujące dane!

Rabarbar to warzywo, o którym przypominamy sobie głównie latem. To wtedy na stołach króluje placek z rabarbaru czy orzeźwiający kompot. Wszystko wskazuje jednak na to, że warto pamiętać o nim przez cały rok. Naukowcy udowodnili bowiem, że rabarbar ma cenne, antynowotworowe właściwości!

W zależności od tego, o jakim rodzaju rabarbaru mówimy, możemy skupić się na jego walorach kulinarnych lub leczniczych. Rabarbar obejmuje bowiem wiele gatunków o różnych właściwościach. Większość z nich zawiera jednak witaminy oraz inne wartościowe składniki, które powodują, że roślina ta ma mocne działanie przeciwzapalne i przeczyszczające. 

Rabarbar pomaga przy problemach ze wzdęciami i mocno wspiera proces trawienny. Pobudza także apetyt i działa żółciopędnie. Obecna w rabarbarze rapontycyna sprawia, że ma on także właściwości estrogenne i jest szczególnie ważny w przypadku kobiet w okresie przekwitania i problemami z cerą trądzikową. 

Reklama

Rabarbar bez obaw spożywać mogą także osoby na diecie - 100 gramów warzywa zawiera jedynie 21 kalorii! 

To jednak nie wszystkie zalety rabarbaru. Zawiera on również żelazo, miedź, potas, wapń, witaminę A, C, E , błonnik pokarmowy i kwas foliowy. Teraz naukowcy odkryli, że ma jeszcze jedną, wyjątkową właściwość! 

Rabarbar ma działanie antynowotworowe? Nowe wyniki badań!

Rabarbar ma mnóstwo wyjątkowych właściwości, ale teraz naukowcy odkryli coś jeszcze! Według najnowszych badań warzywo zawiera parietynę - pomarańczowy barwnik, występujący także w niektórych porostach. Badacze z Instytutu Onkologii w Emory University w Stanach Zjednoczonych postanowili zbadać ją dokładniej. 

Wyniki badań zaskoczyły ich samych. Okazało się bowiem, że parietyna wykazuje właściwości antynowotworowe! Naukowcy użyli skoncentrowanej parietyny i sprawdzili, czy jest ona w stanie poradzić sobie z białaczką. Ku zaskoczeniu badaczy, po dwóch dniach połowa komórek rakowych, powodujących tę chorobę uległa zniszczeniu!

Następnie wykonano podobne testy z udziałem myszy, którym wszczepiono ludzkie komórki nowotworowe. Parietyna znów spowodowała zmniejszenie się guzów, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek. 

Naukowcy apelują, by nie traktować jednak rabarbaru jak panaceum na choroby nowotworowe.  Badania są na etapie początkowym i póki co przeprowadzano je na myszach, więc trudno mówić o wynalezieniu leku na raka. 

Badacze przypominają także, że rabarbar nie jest pozbawiony wad -  w jego łodygach i liściach znajduje się kwas szczawiowy, który znacznie zwiększa ryzyko kamicy nerkowej i należy z nim uważać. 

Ciekawostką jest fakt, że według badań najlepsze właściwości przeciwnowotworowe posiada rabarbar pieczony przez 20 minut.

Do grupy warzyw, które mają najmocniejsze działanie antyrakowe należą także jarmuż, brukselka, pomidory, czosnek czy pietruszka. 

***
Zobacz również:

Koronawirus w Polsce dzisiaj. Raport Ministerstwa Zdrowia z 19 stycznia

Czego nie jeść na pusty żołądek?

Pijesz kawę? Sprawdź, co dzieje się z twoim organizmem! 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy