× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Reklama

 • ×

  Treść dostępna również w wersji mobilnej
  na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

 •  

  Serce kocha potas

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Co się dzieje, gdy brakuje tego pierwiastka?

Zdjęcie

Żyjesz w stresie i szybko się męczysz? Być może w twoim organizmie brakuje potasu.
Żyjesz w stresie i szybko się męczysz? Być może w twoim organizmie brakuje potasu.
Ten pierwiastek wraz z sodem odpowiada za gospodarkę wodną i elektrolitową organizmu. Gdy go brak, zatrzymujemy wodę w organizmie.

Niedobory sodu raczej nie zdarzają się nikomu. Za dużo solimy i jemy za wiele gotowych produktów obfitujących w sód. Z potasem już nie jest tak prosta sprawa. Organizm wydala go, mniej więcej w tej samej ilości, którą pobrał wraz z jedzeniem. Potrzebujemy około 3-5 mg potasu dziennie. Zarówno za mała, jak i za duża dawka jest niebezpieczna dla zdrowia. Nasz organizm nie umie bowiem regulować jego wydalania. Nie wyrówna jego poziomu tak, jak dzieje się to w przypadku wapnia.

Reklama

Jeśli masz zbyt niski poziom potasu, to prócz sensacji żołądkowych, łącznie z mdłościami i wymiotami, możesz czuć się słabo i mieć wrażenie, że twoje mięśnie przypominają watę. Ten minerał odpowiada za przenoszenie bodźców z komórek nerwowych do mięśni, również mięśnia sercowego. Wtedy serce bije w nierównym rytmie i męczysz się byle czym. Wzrasta możliwość wylewu krwi do mózgu i problemów z naczyniami wieńcowymi.

Niedobory potasu sprawiają, że wzrasta również ryzyko nadciśnienia. Mają też wpływ na urodę, skóra traci jędrność i mogą pojawić się na niej brodawki.

Może ci zabraknąć tego pierwiastka, gdy żyjesz w ciągłym stresie i nie umiesz go rozładować, używasz za dużo soli, pijesz kilka kaw dziennie lub sporo alkoholu, uwielbiasz słodycze, często zażywasz środki przeczyszczające, a także łykasz leki odwadniające.

Jeżeli musisz zażywać takie środki, np. na nadciśnienie lub schorzenia dróg moczowych, poproś lekarza o pigułki oszczędzające potas.

Potas trzeba też koniecznie uzupełnić przy zatruciu żołądkowym z wymiotami i biegunką.

Jeżeli cierpisz na tzw. zespół jelita drażliwego i masz na przemian biegunki i zaparcia, poproś lekarza o pastylki z potasem. Można je kupić tylko na receptę.

Nadmiar potasu jest też niebezpieczny dla zdrowia. Prowadzi do osłabienia, ciągłego zmęczenia i zaburzeń serca. Dodatkowo mogą pojawić się problemy ze słuchem i zakłócenia pracy nerek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Rewia
Więcej na temat:serce | potas

Zobacz również

 • Podstępna tarczyca. Jak rozpoznać jej niedoczynność?

  Chora tarczyca nie boli, ale jej objawy mogą bardzo uprzykrzyć życie. Na dodatek zwykle nie mamy świadomości, że to ona jest źródłem naszych problemów. więcej

 • Oceń tekst

  Ocen: 75

Reklama

Skomentuj artykuł: Serce kocha potas

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz
chemia

~chemia -

moje serce kocha muzyk

uczucie

~uczucie -

Serce kocha MIŁOŚĆ!

Reklama