Reklama

Skakanie na trampolinie dla zdrowia i sylwetki

Skacząc na trampolinie, wymodelujesz sobie sylwetkę, poprawisz koordynację ruchową oraz zadbasz o zdrowie serca.

Trampolina kojarzy ci się jedynie z rozrywką dla dzieci? To błąd! Podskoki na batucie są znakomitym ćwiczeniem zarówno dla dużych, jak i małych. Nic więc dziwnego, że kilka lat temu jumping fitness zyskał sobie wielu sympatyków w USA, a teraz podbija polskie kluby.

Trenerzy zachęcają do takiej formy aktywności ruchowej, podkreślając, że skakanie przyspiesza metabolizm, poprawia koordynację ruchową i kształtuje sylwetkę. I dodają, że ćwiczenia na batucie odbywają się bez nadwerężania stawów, mogą więc skakać bez konsekwencji nawet ci, którzy narzekają na bóle kolan i bioder podczas np. biegania.

Reklama

Skakanie pod okiem fachowca

Każdy trening na trampolinie zaczyna się rozgrzewką, czyli swobodnymi podskokami rozgrzewającymi wszystkie partie ciała. Po piętnastu minutach takiej zabawy można przejść do właściwych ćwiczeń – z wykorzystaniem piłek lekarskich i gąbkowych, taśm elastycznych oraz skakanek.

Trening z tymi przyrządami przypomina tradycyjną gimnastykę, tyle że wykonywaną w połączeniu z podskakiwaniem. Całe zajęcia trwają zazwyczaj około godziny i kończą się ćwiczeniami rozciągającymi. Ale by poznać zalety treningu na trampolinie, nie trzeba chodzić do klubu fitnessu.

Wystarczy, że wskoczysz na taką batutę, na jakiej bawią się dzieci w ogrodzie. Należy jednak uwzględnić fakt, że przy regularnych treningach może się ona szybko zużyć.

Przed wejściem upewnij się też, że ma ona solidne sprężyny, które zamortyzują ciężar dorosłego człowieka, bo inaczej twoje ćwiczenia mogą znaleźć finał w szpitalu na oddziale ortopedii.

Zaś jeśli planujesz kupno batuty, wybierz taką o stalowej ramie, beczkowatych sprężynach i wytrzymałej macie. Dodatkowo zwróć uwagę na to, by miała siatkę zabezpieczającą, która zabezpiecza skaczącego przed upadkiem na ziemię.

Domowy trening dla każdego

Jeśli nie masz przyrządów gimnastycznych przydatnych podczas ćwiczeń na batucie, nie martw się. Na trampolinie i bez nich możesz wykonywać urozmaicone ćwiczenia, np. skakanie z ramionami wyciągniętymi przed siebie, bieg w miejscu z uderzaniem piętami o pośladki, bieg z unoszeniem kolan przed siebie, pajacyki i podskoki ze skrętami talii.

Godzina intensywnego wysiłku pozwoli spalić nawet tysiąc kalorii. Dodatkowo wzmacniamy układ krwionośny i kostny. Skakanie ma także działanie antydepresyjne, relaksuje i uwalnia od stresu. Skacz więc do woli, gdy tylko nadarzy się okazja!

Przedmioty, które możesz zabrać ze sobą na trampolinę!

Jeśli nie lubisz skakać na bosaka, zadbaj o to, by buty nie niszczyły maty (powinny mieć jasną, gładką podeszwę).

Napój izotoniczny doskonale uzupełni po treningu ubytek wody oraz elektrolitów. Jeżeli wolisz tradycyjne nawadnianie, miej przy sobie butelkę wody.

By zwiększyć intensywność zajęć, zapnij kilogramowe ciężarki wokół nadgarstków i kostek.

Na skakanie na dworze weź odzież z „oddychającego” materiału. Jeśli się spocisz, mokry materiał nie przylgnie do skóry.

Agnieszka Pacuła

Zobacz więcej!


Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy