Reklama

Skoki ciśnienia. Co zażywać, jak leczyć?

Może się zmieniać w chwili stresu, ma na nie wpływ ogólny stan naszego zdrowia, wiek, kondycja, zmęczenie, sposób życia i odżywiania. Nie bez znaczenia jest też pogoda. Dla osób, które mają nieuregulowane ciśnienie, niebezpieczne są upały i nagłe zmiany temperatur.

Nadciśnienie tętnicze jest zmorą blisko 4 milionów Polaków i występuje u coraz młodszych ludzi. W 95 proc. przypadków jest to nadciśnienie samoistne, nazywane też pierwotnym.

Chociaż ewidentna jest rodzinna skłonność do jego występowania, przyczyn tej choroby nie można ostatecznie ustalić. Pozostałe 5 proc. pacjentów ma nadciśnienie wtórne. Mówimy o nim wtedy, gdy skoki towarzyszą innym chorobom, jak np. guz chromochłonny nadnerczy, zwężenie tętnic nerkowych, itp.

Pacjenci z podejrzeniem schorzenia powinni wykonać badania dodatkowe, np. USG nerek i nadnerczy, arteriografię tętnic nerkowych, oznaczenia poziomu hormonów we krwi.

Reklama

Jeśli wartość ciśnienia często przekracza 140/90 mm Hg, jest to nadciśnienie tętnicze. Jednorazowa zwyżka nie oznacza choroby. Każdy, kto skończył 40 lat, powinien badać się ciśnieniomierzem regularnie raz w tygodniu. Jeśli ma w rodzinie kogoś z tą przypadłością – codziennie.

Nieleczone nadciśnienie przyspiesza rozwój miażdżycy, zwiększa ryzyko zawału serca, grozi udarem mózgu, prowadzi do niewydolności nerek, uszkadza wzrok i skraca życie nawet o 15 lat!

Zazwyczaj na początku choroby obserwujemy tylko okresowe „skoki w górę” (nadciśnienie tętnicze chwiejne). Wymaga to obserwacji, czasem wprowadzenia jednego łagodnie działającego leku (np. moczopędnego).

W wielu przypadkach pomaga utrata zbyt wysokiej wagi. Warto zastosować dietę z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych, cukru i potraw mącznych. Dobrze też odstawić wszelkie używki: papierosy, alkohol, a nawet kawę.

Trzeba wygospodarować trochę czasu na relaks psychiczny i fizyczny (zmniejsza to wydzielanie przez nadnercza katecholamin podnoszących ciśnienie). Wskazane jest uprawianie sportów niewymagających nadmiernego wysiłku fizycznego. Należą do nich np. nordic walking, pływanie lub jazda na rowerze.

Przy wysokim nadciśnieniu możliwe objawy to: szumy w uszach, silne bóle głowy, krwawienia z nosa, zaczerwienienia twarzy, obrzęki kończyn dolnych, uciski w klatce piersiowej i duszności.

Nagły wzrost może doprowadzić np. do udaru mózgu, spadek zaś, wskutek zmniejszonego przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, nawet do zawału serca.

Nieutrwalone, niewielkie nadciśnienie tętnicze nie daje początkowo żadnych objawów. Dlatego jedyną szansą na wczesne wykrycie choroby są okresowe, regularne pomiary ciśnienia (zwłaszcza przy obciążeniu rodzinnym).

Warto zapamiętać!

Gorzka czekolada, która zawiera powyżej 70 proc. kakao wzmacnia serce, obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko zawału.

Wystarczy regularnie pić trzy filiżanki czarnej herbaty, by wyraźnie wpłynąć na spadek ciśnienia.

Zastąpienie batonika kubkiem jogurtu naturalnego nie tylko przyspieszy Twój metabolizm, ale też ureguluje zbyt wysokie ciśnienie.

Sól kuchenna zawiera sód, który powoduje zatrzymanie wody w organizmie i prowadzi do podwyższenia ciśnienia. Warto ograniczyć jej spożywanie do minimum lub całkiem odstawić.

GP


Kurier TV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy