Reklama

Słabiej słyszysz? To da się leczyć

Często dopytujesz, co ktoś powiedział? Bliscy mówią ci, że ustawiasz zbyt głośno radio lub telewizor? Na złe słyszenie są skuteczne metody!

Z wiekiem stopniowo pogarsza się nasz słuch. Codzienne hałasy, np. gwar uliczny, też robią swoje. Jeśli przez długi czas jesteśmy narażone na działanie głośnych dźwięków, może dojść u nas do trwałego zmęczenia słuchu i obniżenia czułości uszu na dźwięki. Z kolei silne i częste stresy sprzyjają zmianom degeneracyjnym. Zaś infekcje - stanom zapalnym i uszkodzeniom aparatu słuchu. Ale w każdym przypadku niedosłuch można, a nawet powinno się leczyć! Już samo to, że jak najczęściej pozwolisz uszom odpocząć od hałasu (np. spacerując z dala od miejskiego zgiełku lub ściszając radioodbiornik), będzie bardzo korzystne dla twojego słuchu.

Reklama

Uszy pod lupą

Problemy ze słuchem możesz zgłosić lekarzowi rodzinnemu. Skieruje cię do otolaryngologa. Ten obejrzy uszy przez specjalny wziernik, sprawdzi, czy nie ma stanu zapalnego, uszkodzeń lub nieprawidłowości w budowie. Może zalecić badanie słuchu w specjalnej kabinie, tzw. audiometrię. Następnie ustali terapię.

Drobny zabieg, leki, aparat

W pozbyciu się niedosłuchu pomóc może ci zabieg przedmuchiwania trąbek słuchowych (jeśli masz infekcję). Gdy gorsze słyszenie to skutek alergii, lekarz przepisze leki. Możesz mieć też zalecony specjalny aparat.

Anna Skoczeń

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy