Reklama

Sportowy multitasking, czyli jak znaleźć czas na zdrowie

Przyzwyczailiśmy się, że po skończonym dniu pracy najchętniej odpoczywamy zamieniając służbowe krzesło na domową kanapę. Z kolei w weekendy "ładujemy baterie" podczas spotkań towarzyskich o niskim wskaźniku aktywności. Zmianę stylu życia na bardziej aktywny ułatwia sportowy multitasking, pozwalający m.in. pogodzić sport z obowiązkami służbowymi lub innymi aktywnościami - podpowiadają eksperci.

Brak czasu to najczęstsza wymówka dla niepodejmowania regularnej aktywności fizycznej. Jako główną przeszkodę dla bycia aktywnym wskazuje ją aż 42 proc. Polaków. Pomimo faktu, że 61 proc. z nich chciałoby być bardziej aktywnymi na co dzień, co trzeci dorosły mieszkaniec Polski nie spaceruje nawet raz w miesiącu, pokazuje badanie MultiSport Index 2021.

Siedzący tryb jest coraz bardziej obecny nie tylko w naszym życiu służbowym, ale także prywatnym, w czasie wolnym, negatywnie odbijając się na naszej ogólnej kondycji zdrowotnej. Z pomocą przychodzi nam tzw. sportowy multitasking, wykorzystujący sport i aktywność fizyczną jako tło dla wykonywanych przez nas czynności.

Reklama

Jak twierdzi Piotr Czyżewski, ekspert Programu Zdrowie na Etacie prowadzonego przez Benefit Systems, ćwiczenia fizyczne mogą nam towarzyszyć także podczas wykonywania codziennych obowiązków, dlatego wymówka związana z brakiem czasu na sport traci na znaczeniu.

Połączyć przyjemne z pożytecznym

Sportowy multitasking może wypełnić wiele sfer naszego życia i przyjmować wiele postaci. Towarzyszyć nam może w czasie wolnym, kiedy oddajemy się lekturze ulubionej książki czy uzupełniamy wiedzę w zakresie bieżących wydarzeń społecznych i politycznych np. czytając gazetę.

Zmiana nośnika, wybór audiobooka, podcastu czy audycji radiowej pozwoli na wprowadzenie aktywności podczas codziennych zajęć, które urozmaici jogging czy trening na bieżni w klubie fitness. Z kolei kinomani i entuzjaści seriali oglądając ulubione pozycje na urządzeniu mobilnym, np. telefonie czy iPadzie, mogą równocześnie ćwiczyć, wykorzystując do tego celu rower stacjonarny.

Dla miłośników większych ekranów, alternatywę stanowić może joga czy marsz z wykorzystaniem zestawu kroków z aerobiku lub stepera. Możliwości jest bez liku.

Aktywność sportowa może także przenikać do naszego życia towarzyskiego. Zamiast tradycyjnego wyjścia z przyjaciółmi do pubu korzystniejsze dla zdrowia okażą się wspólne zajęcia fitness lub basen. Każde takie nowe doświadczenie pozwoli na urozmaicenie codzienności i wzmocnienie więzi, a przy okazji spalenie nawet kilkaset kalorii czy dotlenienie organizmu.

Aktywność fizyczna w pracy

Zwiększenie produktywności, redukcja stresu, umacnianie więzi z teamem - to główne korzyści wprowadzenia aktywności fizycznej do miejsca pracy. Sposobem na uwolnienie endorfin w trakcie wypełniania obowiązków służbowych są m.in. aktywne spotkania statusowe ze współpracownikami.

- Nie ma nic lepszego dla zdrowia i podkręcenia produktywności niż rozpoczęcie dnia pracy od aktywności fizycznej. Jeśli mamy pracę siedzącą, warto zastanowić się nad wprowadzeniem odrobiny ruchu do naszego służbowego kalendarza, np. podczas zespołowych spotkań. Zmieńmy ich formułę na bardziej aktywną i rozpocznijmy je np. rozgrzewką, a następnie stałym zestawem ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest również włączenie treningu na rzutniku w sali lub udostępnienie ekranu uczestnikom spotkania online, dzięki czemu wszyscy w tym samym czasie będą wykonywali te same ćwiczenia - dodaje Piotr Czyżewski.

Sweatworking: Nowy trend w biznesie

Spotkanie z ważnym klientem na squashu albo spotkanie ze współpracownikami w klubie fitness? Sweatworking to jedno z coraz bardziej popularnych narzędzi networkingowych stosowanych w biznesie, polegające na wprowadzeniu dawki aktywności podczas wykonywania służbowych obowiązków.

Sweatworking, czyli spotkania biznesowe w sportowej przestrzeni, na wspólnym treningu z klientem lub współpracownikiem są dobrym i jednocześnie oryginalnym pomysłem na wprowadzenie aktywności fizycznej do miejsca pracy jest. Ta, w takiej formie, przekłada się na lepszą koncentrację i kreatywność, a tym samym stanowi dobry grunt pod biznesowe rozmowy. Dodatkowo spotkania z elementami wspólnych ćwiczeń sprzyjają w przełamywaniu biznesowych barier - mówi Piotr Czyżewski.

Jak widać, czas na aktywność fizyczną i przestrzeń do jej wprowadzenie można znaleźć zawsze i wszędzie - wystarczy jednie odpowiednie planowanie, pomysłowość i odrobina chęci.

***

Zobacz także:

Ćwiczenia na brzuch. Oto co przyniesie najlepsze efekty

Co jest lepsze? Poranne ćwiczenia, czy może wieczorny trening?

Jak nie uszkodzić kręgosłupa przy pracy biurowej?

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy