Reklama

Sposoby na ból piersi

Leczenie hormonalne, dieta czy okłady? Dowiedz się, jakie są metody łagodzenia nadwrażliwości biustu.

Statystyki mówią, że ta dolegliwość dotyczy aż 80 proc. kobiet. Ból piersi najczęściej pojawia się na kilka dni przed miesiączką, a kiedy przychodzi krwawienie, znika. Zdarza się również, że piersi bolą nie przed, ale w czasie miesiączki. Niestety, są też kobiety, które zmagają się z tą przypadłością niemal przez cały czas. Uważasz, że taka twoja uroda i do bólu musisz się przyzwyczaić? Niekoniecznie. Jeśli jest bardzo dokuczliwy, wybierz się do lekarza i poproś o zbadanie, jakie są tego przyczyny.

Dowiedz się, dlaczego boli

Piersi są spuchnięte i bolą nie tylko wtedy, gdy ich dotykasz, ale także gdy chodzisz albo biegasz? Jeśli przy badaniu lekarz nie wyczuwa grudek ani stwardnień, dolegliwość tę nazywa się mastodynią. Jej przyczyną jest zazwyczaj brak równowagi hormonalnej. Taki ból pojawia się często w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, a także w okresie dojrzewania. Jeśli w bolących piersiach wyczuwasz nierówności, powodem bólu mogą być m.in.: włókniaki, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki albo torbiele. Tego typu zmiany w budowie gruczołu piersiowego dotyczą zwykle kobiet między 30. a 40. rokiem życia, natomiast po okresie przekwitania stopniowo zanikają. Przyczyną bólu piersi u kobiet po 40.-50. roku życia mogą być brodawczaki. Najczęściej tworzą się one w okolicy sutka. Natomiast guzy złośliwe zazwyczaj nie powodują bólu. Może się on jednak pojawiać, gdy zmiany te są duże (o średnicy powyżej 2 cm). Jeśli zauważysz jakiekolwiek stwardnienie w piersi, koniecznie idź do lekarza. Zrób to także w przypadku dokuczliwego bólu. Tę przypadłość można wyleczyć, ale by to zrobić, trzeba poznać jej przyczynę.

Reklama

Zrób badania

W diagnozowaniu chorób piersi stosuje się przede wszystkim usg. (ultrasonografię) piersi i/ /lub mammografię (czyli rtg. piersi). Wskazane są również badania hormonalne, oznaczenie m.in.: poziomu estradiolu, progesteronu, hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH) oraz prolaktyny we krwi.

Co robić, gdy winne są hormony

Przyczyną mastopatii może się okazać na przykład zbyt niski poziom progesteronu. W takim przypadku leczenie polega zwykle na podawaniu tego hormonu doustnie lub dopochwowo (Luteina, Lutinus, Duphaston) albo stosowaniu zawierającego progesteron kremu. Ból i obrzmienie piersi może być również efektem tzw. hiperestrogenizmu (nadmiaru estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych produkowanych przez jajniki). Estrogeny pobudzają wydzielanie m.in. wazopresyny i aldosteronu, które odpowiadają za zatrzymywanie wody w organizmie. Efektem jest obrzmienie piersi i ból. W takiej sytuacji czasami stosuje się leki osłabiające działanie jajników. Skutkiem ubocznym takiej terapii są jednak objawy przypominające dolegliwości okresu przekwitania (m.in. uderzenia gorąca). Symptomy te są dość uciążliwe, jednak ustępują po zakończeniu leczenia. Ból piersi (a czasem także wyciek z brodawek) jest również jednym z objawów hiperprolaktynemii, czyli nadmiaru prolaktyny. Zazwyczaj stosuje się wtedy środki hamujące wydzielanie tego hormonu, zawierające pochodne chinagolidu  albo kabergolinę.

Leczenie operacyjne

Jeśli przyczyną bólu piersi są zmiany takie jak torbiele, włókniakobrodawczaki, tłuszczaki lub brodawczaki, konieczne bywa ich chirurgiczne usunięcie.

Jak sobie pomóc: domowe kuracje

Jeśli piersi bolą cię w drugiej połowie cyklu (tydzień lub dwa przed miesiączką), a badania nie wykazały nic niepokojącego, zacznij od wprowadzenia zmian w jadłospisie. Jedz mniej tłuszczów zwierzęcych (masła, tłustych mięs i wędlin). Do posiłków dodaj nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Znajdziesz je przede wszystkim w rybach morskich i olejach roślinnych (m.in. rzepakowy, słonecznikowy, z oliwek), ale także w pestkach słonecznika i dyni, orzechach i migdałach. Możesz regularnie łykać kapsułki zawierające te substancje (np. Möllers Forte, Oeparol). Kuracja powinna przynieść efekty po 4-6 miesiącach. Warto również dodać do jadłospisu trochę więcej witaminy E (duża jej ilość jest między innymi w jajkach, zielonych warzywach i produktach z pełnego ziarna), a także witaminy B6 (znajdziesz ją w kapuście, brązowym ryżu i soi). Z diety najlepiej wykluczyć produkty takie jak mocna herbata, kawa, coca-cola oraz czekolada.

Łagodzący okład

Zdarza się, że piersi bardzo bolą. Wtedy pomocne bywa noszenie usztywnianego biustonosza (także w nocy). Ulgę przyniosą także okłady z liści kapusty. Najpierw chłodzimy je w lodówce, a następnie rozbijamy tłuczkiem, by puściły sok (działa on przeciwzapalnie) i przykładamy do piersi. Okład zmniejszy ból.

Magdalena Patryas


Olivia
Dowiedz się więcej na temat: choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy