Reklama

Sposoby na drobne urazy

Wiosną częściej ulegamy kontuzjom. Warto wiedzieć, co robić, żeby były one jak najmniej dotkliwe.

Otarcia i lekko krwawiące miejsca trzeba przemyć wodą utlenioną, spirytusem salicylowym lub preparatem do dezynfekcji ran i nakleić plaster z opatrunkiem lub opatrzyć jałową gazą, a następnie zabandażować. Można też posmarować ranę żelem odkażającym ułatwiającym gojenie.

Objawami urazów w wyniku upadków czy uderzenia o coś twardego są bolesne stłuczenia z obrzękami i sińcami. Na początku ulgę przyniosą zimne okłady, np. z wody z octem albo z sodą (łyżka na pół szklanki wody) lub z lodu owiniętego w tkaninę czy torebkę foliową - nie powinien się stykać ze skórą, bo to grozi odmrożeniem. Powtarzamy je co 4 godziny i trzymamy na bolącym miejscu nie dłużej niż 10 min. Można również stosować żel lub spray chłodzący. Zimno powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych, a tym
samym hamuje powiększanie się siniaka.

Reklama

Na stłuczenia pomogą okłady z liści kapusty lub babki lancetowatej (dobrze je wcześniej schłodzić). Łagodzą ból i zapobiegają obrzękowi. Wystarczy umyć liście i delikatnie rozgnieść je od wewnętrznej strony, np. wałkiem, a potem przyłożyć tą stroną na opuchliznę na 45 minut. Należy unikać gwałtownych ruchów, a stłuczoną rękę lub nogę trzymać uniesioną powyżej linii serca. To sprawi, że siniak będzie mniejszy.

Gdy obrzęk zniknie, zwykle po 24 godzinach, należy zacząć stosować okłady ciepłe (60°C). Poprawią one krążenie, wspomogą regenerację uszkodzonych tkanek. Można np. przyłożyć termofor, a także używać maści i żelu przyspieszającego gojenie siniaków, m.in. na
bazie heparyny. Albo też smarować je co kilka godzin miodem lub czosnkową miksturą (5 ząbków zmiażdżyć i zmieszać z 2 łyżkami oliwy, nasączyć tym gazę i przyłożyć).

Siniak wchłania się stopniowo, zmienia barwy, od czerwonej przez fioletową, zielonkawą do żółtej. Znika dopiero po 7-10 dniach. Jest to związane z rozkładem hemoglobiny. Duże krwiaki, które nie chcą się wchłonąć, wymagają konsultacji lekarza.

Stłuczenia i urazy bywają bolesne

Stłuczenia, którym często towarzyszą obrzęki, zaczerwienienia i siniaki, otarcia, a czasem naderwane więzadła - bywają bardzo bolesne. Objawy nieraz utrzymują się kilka dni, a nawet dłużej, ale powinny stopniowo ustępować. Jeśli obrażenia są poważne i brak wyraźnej poprawy, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy