Reklama

Sprawdź, czy rzeczywiście jesteś zdrowa

Twarz: Oczy

Wiele informacji o zdrowiu wyczytasz z białkówek oczu oraz ze spojówek.

• Zaczerwienione oczy: Mogą być zmęczone i wysuszone. Liczne, czerwone żyłki to częsta oznaka niewyspania. Pomoże zimny okład położony na powieki. Ale zaczerwienienie może być też sygnałem zapalenia spojówek. Oczy stają się wrażliwe na światło, swędzą, pieką i łzawią. Potrzebne są krople i wizyta u okulisty.

• Zażółcone: Zawsze powinny zaniepokoić. Żółte plamki wokół oczu mogą świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu. Zażółcone całe białkówki sygnalizują chorobę wątroby, niedrożność dróg żółciowych, kamienie w pęcherzyku. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Reklama

Usta

Są atrybutem kobiecości. Dlatego natychmiast dostrzegamy, gdy coś im dolega.

• Wysuszone, spękane: Słońce i wiatr wysuszają wargi, ich skóra wtedy pęka. Mogą być przesuszone, gdy je przygryzasz i oblizujesz. Ślina zawiera kwasy i enzymy trawienne, które nie są dobre dla delikatnych warg. Inny powód to odwodnienie spowodowane tym, że pijesz za mało płynów. Przyczyną bywa też alergia kontaktowa. Może zmieniłaś ostatnio pastę do zębów?

• Pękające kąciki: Zajady pojawiają się przy osłabionej odporności, po antybiotykoterapii. Często świadczą o niedoborze wit. z grupy B lub żelaza. Gdy nie mijają po 2 tyg., poradź się lekarza. Mogą być sygnałem anemii.

Policzki

Zwróć uwagę, jaki mają kolor, czy nie pojawiły się przebarwienia.

• Rumieńce: Wywołują je silne emocje. Tak reaguje współczulny układ nerwowy. Mogą być też skutkiem uczulenia. Jeśli nasilają się po wypiciu kawy, bywają objawem trądziku różowatego. Wybierz się do dermatologa.

Powtarzające się czerwienienie policzków po wypiciu alkoholu może być skutkiem podwyższonego ciśnienia.Sprawdzaj, czy nie przekracza 130/85 mmHg. Jeśli tak, idź do lekarza.

• Brązowe plamy czyli ostudy na policzkach powstają pod wpływem zmian hormonalnych, po pigułkach antykoncepcyjnych, w nadczynności tarczycy. Nasilają się na słońcu. Pomoże ci endokrynolog.

Ciało: Dłonie

Sporo informacji o swoim zdrowiu wyczytasz z paznokci. Zdrowe są gładkie, bez przebarwień.

• Białe plamki: To skutek powtarzających się mikrourazów. Ale mogą też świadczyć o niedoborach wapnia lub cynku. Sięgnij wtedy po preparaty witaminowe.

• Blade paznokcie mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia lub anemii, np.przy obfitych miesiączkach.

• Zażółcone paznokcie: Taki kolor mają, gdy często malujesz je ciemnymi lakierami. Po kilku tygodniach zażółcenie zniknie. Ale uwaga, to też częsty objaw grzybicy paznokci.

• Łamliwe paznokcie: Niszczą je detergenty zawarte w chemii domowej. Chroni używanie gumowych rękawiczek. Nierzadko przyczyna kruchości paznokci jest niedobór żelaza.

Szorstkie łokcie

Rzadko się im przyglądamy, a warto sprawdzać, jaka jest na nich skora.

• Szorstka skóra: Czasem łuszczy się i tworzy twardą skorupkę. To powszechny problem. Łokcie mają częsty kontakt z twardym podłożem, np. opierasz je o blat biurka, stołu, dlatego naskórek rogowacieje na nich szybciej. Pomoże ścieranie naskórka pilingiem do ciała. Dobrym sposobem jest też moczenie łokci w lekko podgrzanej oliwie z oliwek, smarowanie tłustym kremem.

Jednak sucha zrogowaciała skóra na łokciach, może być też objawem choroby np. niedoczynności tarczycy. Jeśli masz też inne dolegliwości np. tyjesz bez powodu, czujesz się senna, zmęczona, trudno ci się skoncentrować, powiedz o tym koniecznie lekarzowi.

Piersi

Zmieniają się przez całe życie kobiety. Samodzielnie badaj je dokładnie raz w miesiącu. Najlepiej 2 - 3 dni po zakończeniu menstruacji. Ale przyjrzyj się im też w lustrze po każdej kąpieli.

• Różna wielkość: Znaczna większość kobiet ma jedną pierś większą od drugiej. Często z tego powodu martwią się np. karmiące mamy. Ale to zupełnie normalne. Niepokojące jest jednak nagłe powiększenie się jednej piersi, bez żadnej przyczyny. Może sugerować zmiany nowotworowe.

Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.

• Wciągnięty sutek: Zwykle dotyczy jednej piersi, ale może też obu. Gdy brodawka jest "schowana" do wewnątrz już od okresu dojrzewania, nie oznacza to choroby. Ale jeśli do tej pory była wystająca i nagle uległa wciągnięciu, taki objaw może być sygnałem raka piersi. Pokaż zmianę jak najszybciej ginekologowi.

• Zmiana kształtu: Wraz z wiekiem tkanki są coraz mniej elastyczne. W kobiecych piersiach tkankę gruczołową stopniowo zastępuje tłuszczową. Dlatego zaczynają tracić swój kształt i jędrność.

To naturalny proces. Wprawdzie szybciej przebiega u kobiet palących papierosy, ale dotyczy wszystkich kobiet. Gdy przed ukończeniem 40. roku życia niespodziewanie zmienia się kształt tylko jednej piersi, pokaz zmianę lekarzowi interniście lub ginekologowi.

Łydki

Latem częściej eksponujemy nogi, dlatego bardziej zwracamy na nie uwagę. Jednak warto obserwować je przez cały rok.

• Pajączki: Cienkie, czerwone lub fioletowe niteczki pod skórą to poszerzone drobne naczynia żylne. Pojedyncze mogą łączyć się ze sobą, tworząc siateczki, przypominające pajęczą sieć. Mogą się uwidocznić po intensywnym opalaniu nóg. Promieniowanie UV osłabia włókna kolagenowe, z których m.in. zbudowane są ściany naczyń żylnych.

Pojawiają się także, gdy lubisz chodzić na wysokich obcasach, które ograniczają prace mięśni łydek. Pajączki mogą też świadczyć o rozwijającej się chorobie układu żylnego i być zwiastunem żylaków. Powinny zaniepokoić, zwłaszcza, gdy ktoś w rodzinie miał już żylaki. Aby ocenić stan żył, potrzebne będzie usg naczyń żylnych. Skonsultuj się z lekarzem flebologiem lub chirurgiem naczyniowym.

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: ciało | drobne | skóra | paznokcie | oczy | piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy