Reklama

Spróbuj odzwyczaić się od cukru

Uwielbiasz słodki smak, ale wiesz, ze przesadzasz z cukrem. Jedzenie cukru, poza szczególna dawką przyjemności, ma również wiele przykrych konsekwencji, jak choćby otyłość, z którą trudno walczyć. Jak zerwać z nałogiem jedzenia słodyczy, wyjaśnia specjalista dietetyk.

Nadmiar cukru wywołuje lub zwiększa stany zapalne w organizmie, sprzyja rozwojowi próchnicy zębów, przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości, hamuje wchłanianie witamin z grupy B. Jak zerwać z nałogiem jedzenia słodkich potraw, radzi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyczka z Instytutu Żywności i Żywienia.

"Aby wyzwolić się z cukrowego nałogu trzeba nastawić się na długą i żmudną walkę. Nie da się tego osiągnąć w sposób nagły, szokowy. Najlepiej odzwyczajać się od cukru stopniowo. Na przykład, jeśli ktoś słodzi herbatę trzema łyżeczkami cukru, to najpierw powinien zredukować liczbę łyżeczek do dwóch, potem do jednej, aż w końcu będzie gotowy do opcji zero cukru. Naukowcy dowiedli, że najkrótszy czas niezbędny do uzyskania trwałej zmiany złego nawyku żywieniowego to 28 dni" - mówi dietetyczka.

Reklama

Pomocne w walce z cukrem mogą być regularne posiłki. "Chroni nas to przed gwałtownymi skokami poziomu glukozy we krwi i napadami wilczego głodu" - mówi dietetyk. Nie dopuszczajmy do tego, by odczuwać głód, bo wtedy najłatwiej sięgnąć po słodycze.

Nie bez znaczenia będzie też wprowadzenie pewnych zmian do dotychczasowej diety. Zamieńmy np. białe pieczywo na pieczywo ciemne, pełnoziarniste. "Zawarty w nim błonnik zwiększy nasze uczucie sytości oraz spowolni wchłanianie glukozy, przez co będziemy mieć mniejszą pokusę, aby sięgnąć po dodatkową przekąskę" - radzi Stolińska-Fiedorowicz.

Jeżeli nie mamy nadwagi ani otyłości, możemy spożywać owoce bez ograniczeń, mówi dietetyczka. Owoce wszak zawierają oprócz cukrów także błonnik, który hamuje ich wchłanianie w układzie pokarmowym. Jeśli lubimy soki owocowe, lepiej jednak przestawić się na koktajle, które zawierają całe zmiksowane owoce, a więc i cenny błonnik.

Dobrze jest, chcąc odzwyczaić się od cukru, zrezygnować z lodów. "Z dietetycznego punktu widzenia nie można o nich powiedzieć prawie nic dobrego. Klasyczne lody stanowią najgorsze możliwe połączenie: dużej ilości tłuszczów z dużą ilością cukrów. Warto uświadomić sobie, że takie połączenie składników nie występuje nigdzie w przyrodzie w sposób naturalny" - wyjaśnia dietetyk. Jeśli już lubimy mrożone desery, dobrze jest wybierać np. mrożone owocowe musy, w miejsce klasycznych lodów.

Czy można czymś zdrowym zastąpić cukier? "Polecam ksylitol, który nie podnosi poziomu glukozy we krwi albo stewię. Niestety, wbrew temu, co sądzi wiele osób, cukier brązowy, miód czy syrop klonowy nie są dobrymi zamiennikami zwykłego cukru" -wyjaśnia ekspert.

Łasuchom szczególnie trudno odzwyczaić się od słodyczy czekoladowych, dlaczego? Dzieje się to dlatego, że "poza cukrem, zawierają one również inne substancje pobudzające i wywołujące przyjemne doznania, takie jak np. teobramina, fenyloalanina, no i oczywiście tłuszcz, który jest nośnikiem smaku (wszystkie trzy występują w kakao)" - tłumaczy Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Fakt, że jedzenie słodyczy wiąże się z dużą przyjemnością, jaką odczuwamy, sprawia, że tak trudno nam się jest od nich odzwyczaić. "Dowody naukowe wskazują, że cukier uzależnia, wpływając na mózg i stymulując wydzielanie tzw. hormonów szczęścia: dopaminy, serotoniny i endorfin. Cukier spożywczy, czyli sacharoza, zawierający glukozę i fruktozę, działa na mózg pobudzająco. Po spożyciu cukru nasz mózg bardzo szybko otrzymuje zastrzyk energii, dzięki której lepiej pracuje - mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

"Ludzie szybko uzależniają się od cukru również, dlatego, że ma on przyjemny, słodki smak. A trzeba wiedzieć, że jest to pierwszy smak, który poznajemy w naszym życiu, jako że mleko matki zawiera cukier mleczny, czyli laktozę, przez co ma słodki smak" -wyjaśnia dietetyk. Mimo to jednak, z wielu względów dzieciom nie powinno się podawać cukru, podkreśla dietetyk, przypominając, że do trzeciego roku życia najsilniej kształtują się ludzkie nawyki żywieniowe. Później bardzo trudno je zmienić. (PAP Life)

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy