Reklama

Szampony i żele do kąpieli mogą powodować tycie. Zaskakujące odkrycie

Niecodziennego odkrycia dokonali właśnie norwescy uczeni, którzy badali, jakie konsekwencje dla zdrowia ma używanie popularnych produktów do higieny i pielęgnacji. Okazało się, że substancje chemiczne obecne w tworzywach sztucznych, z których produkuje się np. butelki na szampony, odżywki do włosów i żele pod prysznic, po wniknięciu do organizmu mogą wywoływać zaburzenia metabolizmu. A skutkiem tych zaburzeń jest przybieranie na wadze.

Na przyrost masy ciała wpływ ma wiele czynników. Siedząca tryb życia, unikanie aktywności fizycznej i zbyt kaloryczne posiłki - to najczęstsze przyczyny gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Ale niejedyne. Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez uczonych z Norwegii, przytyć możemy nie tylko przez brak ruchu czy nieodpowiednią dietę, ale także przez szampon lub żel pod prysznic.

Choć brzmi to niedorzecznie, wyjaśnienie jest proste. Chodzi o to, że skład opakowań stosowanych codziennie kosmetyków. Zespół badaczy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii wziął pod lupę 34 opakowania z tworzyw sztucznych, aby sprawdzić, jakie potencjalnie niebezpieczne substancje chemiczne się w nich kryją. Uczeni zidentyfikowali ponad 55 tys. składników. I odkryli, że 11 z nich zaburza metabolizm.

Reklama

Użycie kosmetyków w plastikowych opakowaniach należy ograniczyć

Eksperci jak dotąd wierzyli, że znakomita większość chemikaliów obecnych w powszechnie używanych tworzywach sztucznych nie przedostaje się do organizmu osoby, która ma z nimi styczność. Norwegowie dowiedli, że jest inaczej. Okazało się wszak, iż komórki prekursorowe pod wpływem substancji, takich jak ftalany i bisfenole, ulegały swoistemu przeprogramowaniu, zmieniając się w szybko namnażające się komórki tłuszczowe.

"Nasze badania pokazują, że popularne produkty z tworzyw sztucznych zawierają mieszankę substancji, które mogą być istotnym i lekceważonym dotychczas czynnikiem powodującym przybieranie na wadze" - komentuje Martin Wagner, profesor nadzwyczajny z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii. Uczony zasugerował, że należy ograniczyć do minimum używanie kosmetyków i innych produktów w plastikowych opakowaniach. 

- stwierdził.

Przeczytaj też:

Budzisz się rano z opuchniętą twarzą? Nie lekceważ tego objawu!

Kuchnia małopolska. Co warto o niej wiedzieć?

Dlaczego warto włożyć zapałki do doniczki z kwiatami? Efekty cię zaskoczą!

* * *

Zobacz więcej:

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: otyłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy