Reklama

Szczepienia - prawdy i mity

Niejednej z nas zdarzyło się słyszeć o skutkach ubocznych szczepień i zastanawiać, czy warto się im poddać. Sprawdźmy, które obiegowe opinie są słuszne!

Szczepionka, zamiast chronić przed chorobą, może ją wywołać. - MIT

Nowoczesne szczepionki składają się albo z martwych cząstek wirusów lub bakterii, albo z żywych, ale całkowicie pozbawionych zdolności zakażania. Zachorowanie w wyniku szczepienia jest więc niemożliwe.

Zdarza się, że szczepionka na grypę wywołuje odczyn poszczepienny, którego objawy mogą przypominać początki grypy. Prawdopodobnie stąd wynikło błędne przekonanie, że szczepionka wywołuje chorobę.

Po szczepieniu można źle się czuć, a nawet dostać gorączki. - PRAWD

Czasami po zastrzyku pojawia się tzw. niepożądany odczyn poszczepienny. Najczęściej objawia się on zaczerwienieniem, bólem lub obrzękiem w miejscu ukłucia. Niekiedy towarzyszy temu gorsze samopoczucie lub podwyższona temperatura. Zwykle objawy są łagodne i po kilku dniach same ustępują. Aby złagodzić skutki odczynu poszczepiennego, można na miejsce ukłucia przykładać kompresy z sody oczyszczonej.

Reklama

Lepiej nie szczepić się pochopnie, bo ryzyko powikłań po szczepieniu jest groźniejsze niż ewentualne skutki choroby zakaźnej. - MIT

Powikłania poszczepienne występują niezwykle rzadko, raz na kilkanaście tysięcy szczepień. Te poważne: raz na setki tysięcy szczepień. Natomiast każda z chorób zakaźnych jest niebezpieczna i może zakończyć się powikłaniami.

Szczepionki mogą wywołać uczulenie. - PRAWDA

Szczepionki zawierają składniki (np. białko jaja kurzego lub żelatynę), które u osób na nie uczulonych, mogą wywołać reakcję alergiczną. Najłagodniejszą i najczęstszą postacią jest wysypka, najcięższą - wstrząs anafilaktyczny. Aby im zapobiec, przed każdym szczepieniem lekarz przeprowadza z pacjentem (w przypadku dziecka - z jego rodzicem) szczegółowy wywiad. Zgodę na szczepienie wyraża, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do jego bezpieczeństwa.

Jeśli w przeszłości wystąpiła u ciebie silna reakcja alergiczna, szczepienia wykonuj w szpitalu, nie w punkcie szczepień.

Dziećmi z przeciwwskazaniami do szczepień zajmują się Konsultacyjne Poradnie Szczepień (kontakt poda lekarz rodzinny lub znajdziesz go na stronie: www.ptwakc.org.pl).

Anita Czerska

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: lekarz | objawy | skutki | szczepionka | szczepienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy