Reklama

Sześć domowych sposobów na zatrzymywanie się wody w organizmie

Stosujesz dietę, regularnie ćwiczysz i dbasz o odpowiednią ilość snu, a mimo to wciąż walczysz z niechcianymi kilogramami? Grube kostki, opuchnięta twarz i ciężkie, zmęczone nogi to tylko kilka objawów zatrzymywania się wody w organizmie. Jak je zwalczyć?

Każda z nas obudziła się kiedyś "gruba". Zmęczona twarz naznaczona mało estetyczną opuchlizną, zlokalizowaną głównie w okolicy oczu i nosa to znak, że nasz układ limfatyczny nie pracuje tak, jak powinien i potrzebuje wsparcia. Zatrzymana woda gromadzi się głównie w tkankach rąk, stóp, kostek oraz twarzy i skutecznie dodaje nam kilogramów. Na rynku są już dostępne preparaty usprawniające pracę układu limfatycznego, ale zanim zdecydujesz się po nie sięgnąć, wypróbuj kilka prostych domowych sposobów. Są naprawdę skuteczne!

Pij napar z pietruszki

Pietruszka to nie tylko bogate źródło żelaza i kwasu foliowego - znana jest również ze swoich właściwości moczopędnych. Reguluje poziom wody w organizmie, jest bogata w błonnik i cenne witaminy. Przepis na herbatkę na bazie pietruszki jest dziecinnie prosty:

Do wrzącej wody wrzuć dwie łyżeczki suszonej pietruszki i pij ten napój kilka razy dziennie. Efekty zauważysz już po kilku dniach. 

Reklama

Ćwicz regularnie

Aktywność fizyczna przychodzi ci z trudem? Nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości! Bez regularnych treningów ciężko usprawnić pracę układu limfatycznego i wyregulować poziom wody w organizmie. Ćwiczenia zmniejszają retencję wody poprzez wydalenie nadmiaru soli z organizmu, powodują również rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co w efekcie pozwala wydostać się przez nerki większej ilości płynu. Regularne treningi zapobiegają również zaparciom i przyspieszają przemianę materii. 

Pij wodę

By pozbyć się wody, musisz... pić wodę. Brzmi dziwnie? A jednak, odwodnienie to jasny komunikat dla organizmu, że musi zacząć magazynować wodę, a przecież tego chcemy uniknąć. Wskazane jest picie takiej ilości wody, by oddawać jasny, wręcz przeźroczysty mocz i odwiedzać toaletę nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Picie czystej, niegazowanej wody to jeden z najprostszych sposobów na pozbycie się jej z organizmu. 

Pokochaj kurkumę

O cudownych właściwościach kurkumy napisano już chyba wszystko! To bogate źródło minerałów takich jak chociażby magnez, żelazo i potas oraz witamin - B6, C, E i K. Kurkuma znana jest ze swoich właściwości antynowotworowych, uodporniających oraz zwalczających infekcje. Dziś wiemy również, że warto ją stosować w celu wyregulowania poziomu wody w organizmie. 

Przyprawa ta jest w stanie rozbić tkankę cellulitu wodnego, a witamina C wpływa na właściwe gospodarowanie wodą w organizmie. Dodawaj kurkumę do ulubionych potraw, a szybko odczujesz znaczną różnicę! 

Zmniejsz spożycie soli

O szkodliwym wpływie nadmiaru soli na zdrowie słyszałaś już pewnie nie raz. Ale czy wiesz, że odpowiada ona również za poranną opuchliznę na twarzy? Sól jest nam niezbędna do zachowania równowagi w organizmie pod warunkiem jednak, że spożywamy ją z umiarem. Polacy jedzą ogromne ilości bezwartościowej, oczyszczonej soli, a ta jest przecież obecna w większości produktów, które codziennie spożywamy. 

Niskosodowa dieta, bogata w świeże owoce i warzywa szybko przyniesie pierwsze, wymierne efekty. 

Unikaj alkoholu

Alkohol słusznie uważany jest za produkt mocno moczopędny, to jednak pułapka! Mocno odwodniony organizm broni się zatrzymując wodę, a tego przecież chcemy uniknąć. Kieliszek dobrego czerwonego wina, raz na jakiś czas nie spowoduje w naszym organizmie większego spustoszenia, lepiej jednak zastąpić go szklanką wody z cytryną lub owocowym koktajlem. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy