Reklama

Sześć złotych zasad, gdy dziąsła puchną i bolą

To sygnał rozpoczynającego się stanu zapalnego. Nie czekaj, aż dolegliwości się nasilą, tylko jak najszybciej zgłoś się do lekarza stomatologa. Postaraj się też wspomóc chore dziąsła. Oto podpowiedzi specjalistów.

Wszystkiemu winne są bakterie, które już godzinę po myciu zębów zaczynają przyczepiać się do cieniutkiej błonki, jaka naturalnie tworzy się na szkliwie.

Najchętniej atakują one szkliwo przy dziąsłach. Bakterie układają się jedne na drugich warstwami (tzw. biofilm). Produkują toksyny, które szkodzą dziąsłom  i powodują ich stan zapalny. Spróbujmy to powstrzymać. 

Myj zęby pastą, która ma specjalne składniki (ok. 17 zł). Są to np.: wyciągi  z ziół, sól mineralna, solanka siarczkowa. Usuwają biofilm bakteryjny, a równocześnie działają przeciwzapalnie.

Reklama

Po myciu stosuj pielęgnacyjną płukankę do ust (ok. 30 zł). Wybierz tę, która nie zawiera wysuszającego śluzówkę alkoholu ani przebarwiającej szkliwo chlorheksydyny.   

Dodatkowo płucz jamę ustną naparem z szałwii (np. codziennie wieczorem przed snem przez min. 5 min). Ma on działanie przeciwzapalne, a także powlekające. Dzięki temu zęby i dziąsła będą pokryte (np. przez noc) ochronną warstewką utworzoną z leczniczych składników. 

Aby przygotować napar: 2 łyżki suszonych listków  zalej 1 szkl. wrzątku i przykryj  na 10 min; przecedź.

Pij często wodę i nie dopuszczaj do wysychania jamy ustnej. Za każdym razem, gdy bierzesz łyk wody, zmywasz część bakterii ze szkliwa i dziąseł. Dla lepszego efektu możesz przez chwilę powstrząsać wodą w ustach. Dzięki temu również nabłonek pokrywający dziąsła będzie bardziej wilgotny. To czyni go odporniejszym na toksyny bakteryjne.  

Zadbaj, by codzienny jadłospis dostarczał ci ekstradawkę wit. C. Dzięki niej organizm może wyprodukować kolagen, który jest podstawowym budulcem dziąseł, ale też składnikiem przyspieszającym ich gojenie się. Co dnia postaraj się spożywać ok. 1000 mg witaminy C.

Nie jedz octu (np. w sałatce). Powoduje, że ze szkliwa ucieka wapń (to tzw. erozja szkliwa). Przez to łatwiej osadzają się  na nim bakterie, które szkodzą położonym w pobliżu dziąsłom.

Ekstrarada

Zamiast nitki do zębów stosuj specjalne miniszczoteczki międzyzębowe (bez recepty,  ok. 20 zł). Są delikatniejsze, ale równie skutecznie oczyszczają z bakterii stykające się powierzchnie zębów.


Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy