Reklama

Szybka utrata wagi daje lepsze efekty

Wbrew przekonaniu, że stopniowe odchudzanie przynosi najlepsze rezultaty, naukowcy z Florydy dowodzą, że szybka utrata wagi w początkowym etapie leczenia otyłości prowadzi do pozbycia się większej liczby kilogramów na dłużej.

Według badaczy, leczenie otyłości przynosi pożądane efekty, jeżeli pacjentom udaje się zrzucić przynajmniej 10 proc. początkowej masy ciała i nie przybrać na wadze w ciągu roku. Eksperci nie są jednak zgodni, co do tego, czy należy zacząć od drobnych zmian i odchudzać się powoli, czy też już od samego początku kuracji starać się jak najszybciej pozbyć zbędnych kilogramów.

Kwestii tej nie wyjaśniły dotychczasowe badania. Dotychczas panowało przekonanie, że stopniowy spadek wagi w początkowym okresie zmniejsza ryzyko powrotu utraconych kilogramów i sprzyja późniejszemu utrzymywaniu efektu kuracji. Ostatnio jednak zaobserwowano, że początkowy szybki spadek wagi sprawia, iż pacjenci osiągają w perspektywie długoterminowej lepsze rezultaty.

Reklama

Efekty widoczne dłużej

Lisa Nackers z Uniwersytetu Floryda przeanalizowała dane na temat 262 kobiet w średnim wieku, które uczestniczyły w sześciomiesięcznym programie zakładającym średni utratę 0,45 kg tygodniowo poprzez mniejsze spożycie kalorii i zwiększony wysiłek fizyczny. Przez kolejny rok prowadzony był program wsparcia, podczas którego panie uczestniczyły w sesjach grupowych i otrzymywały motywujące wiadomości.

Nackers podzieliła kobiety na trzy grupy w zależności od tego, jak dużo kilogramów udało im się zrzucić w pierwszym miesiącu kuracji oraz kolejno po sześciu i osiemnastu miesiącach. Okazało się, że panie, które schudły najwięcej w pierwszym miesiącu pod koniec obserwacji ważyły mniej niż te, które na początku chudły poniżej 0,68 kg tygodniowo. Co więcej, w grupie tej efekty odchudzania utrzymywały się dłużej, a ryzyko ponownego przybrania na wadze było mniejsze.

Dieta plus aktywność fizyczna

Jak informuje badaczka, prawdopodobieństwo pozbycia się 10 proc. początkowej masy ciała w ciągu 18 miesięcy jest pięć razy większe w przypadku kobiet chudnących na początku kuracji 0,68 kg tygodniowo i trzy razy większe w przypadku kobiet chudnących od 0,23 kg do 0,68 kg w porównaniu z badanymi, którym udawało się w ciągu tygodnia zrzucić mniej niż 0,23 kg.

Jak podsumowuje Nackers, dowodzi to, że już w pierwszych tygodniach odchudzania należy wprowadzić istotne zmiany obejmujące zarówno sposób odżywiania, jak i aktywność fizyczną. Wyniki badań opublikowało pismo "International Journal of Behavioral medicine".

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy