Reklama

Szybkie sposoby na kolkę

Doświadczają jej zarówno dzieci, jak i dorośli. Ból, jaki wywołuje, jest dotkliwy. Warto więc wiedzieć, jak sobie skutecznie z nim radzić.

Kolka to ostry utrzymujący się przez dłuższy czas ból. Może się pojawić w różnych częściach brzucha i świadczyć o zupełnie innych dolegliwościach. Nie każdą kolkę leczy się tak samo. Najważniejsze to wiedzieć, jak rozpoznać, z jakim rodzajem kolki mamy do czynienia, i co robić, gdy taki ból nas dopadnie.

Po lewej czy po prawej stronie?

Złapał cię ostry ból pod żebrami i nie wiesz, co jest przyczyną? Jeśli dyskomfort dotyczy lewej strony brzucha, najprawdopodobniej masz kolkę jelitową.

Może to mieć związek z nagromadzeniem gazów w jelitach, ale przyczyną bywa także chwilowe utknięcie w nich twardego kęsa pokarmu albo ciała obcego (np. pestki).

Reklama

Kolce jelitowej zwykle towarzyszą wzdęcie i zwiększone oddawanie gazów. Rozluźnij ubranie, ułóż się wygodnie i przyłóż do bolącego miejsca termofor napełniony ciepłą wodą albo elektryczną poduszkę.

Małymi łykami popijaj ciepłą wodę. Ostry ból powinien ustąpić po 30-40 minutach. Jeśli tak się nie dzieje, na wszelki wypadek poradź się lekarza. Silny ból pojawiający się po prawej stronie brzucha może świadczyć o tzw. kolce wątrobowej.

W tym przypadku ból wywołują przemieszczające się do żołądka lub dwunastnicy kamienie żółciowe. Ulgę przynoszą środki rozkurczowe, ale jeśli ból taki przydarza ci się pierwszy raz lub gdy jest silniejszy niż zwykle, a także kiedy towarzyszą mu gorączka i wymioty, lepiej od razu udać się na pogotowie.

Kamienie w nerkach? Opanuj ból!

Czujesz ostre przeszywające kłucie w dole brzucha? Boli tak, że nie możesz wytrzymać? To może być kolka nerkowa (bywa bardziej bolesna niż poród!).

Przyczyną jest najprawdopodobniej utknięcie kamienia nerkowego w moczowodzie i zablokowanie drogi odpływu moczu. Zwykle towarzyszą mu silne parcie na pęcherz (w moczu może być krew), gorączka i mdłości.

Jeśli czegoś takiego doświadczasz, nie czekaj, jedź do lekarza. Dostępne bez recepty tabletki nie poradzą sobie z kolką. Konieczne są silne leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Dopiero gdy uda się opanować ból, lekarz może zdecydować o dalszym leczeniu.

Cierpią nie tylko maluchy

Kolka chwyciła cię podczas treningu? Albo zapomniałaś o rozgrzewce, albo zbyt szybko się rozpędziłaś. Przyczyną bólu jest skurcz przepony albo mięśni gładkich brzucha. Jeśli chcesz takich nieprzyjemnych doznań uniknąć, biegając, zwiększaj wysiłek stopniowo. Trening rozpoczynaj 2-3 godziny po zjedzeniu ostatniego posiłku.

Dlaczego niemowlę płacze?

Późnym popołudniem albo wieczorem twoje dziecko nagle zaczyna rozpaczliwie krzyczeć, a ty w żaden sposób nie możesz go uspokoić? Jeśli zdarza się to pierwszy raz, warto poradzić się lekarza, ale najprawdopodobniej są to objawy kolki niemowlęcej.

Zazwyczaj pojawiają się one w trzecim albo czwartym tygodniu życia dziecka i utrzymują przez 10-12 tygodni. U niektórych dzieci takie dolegliwości mogą się jednak pojawiać nawet do 8.-9. miesiąca życia.

Atak kolki rozpoczyna się między godziną 18. a 22. Dziecko płacze, podkurcza nogi i przyciąga je do brzuszka. Trwa to 2-3 godziny. Kolka przechodzi samoistnie.

Ataki mogą występować codziennie albo kilka razy w tygodniu. Lekarze nie mają, niestety, pewności, co do tego, co powoduje tę dolegliwość. Do niedawna uznawano, że za kolkę odpowiadają gazy gromadzące się w jelitach - tak jak u dorosłego człowieka.

Gromadzenie się gazów jest zaś skutkiem połykania podczas karmienia dużych ilości powietrza. Niektórzy specjaliści uważają z kolei, że tak silne odczuwanie bólu związane jest z niedojrzałością układu nerwowego.

Bolesne skurcze jelit mogą też być wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego. Za kolki może także odpowiadać nadwrażliwość na białko mleka krowiego.

Dolegliwości związanych z kolką niemowlęcą doświadcza 20-25 proc. małych dzieci.


Tekst: Katarzyna Basińska

Olivia
Dowiedz się więcej na temat: kolka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy