Reklama

Tak objawia się zaćma

Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata.

Najczęściej dotyka ludzi po 60. r.ż., zwykle kobiety. Jednak zdarza się, że pojawia się u 50-latków, a nawet 40-latków. Może się tak dziać pod wpływem długotrwałego zażywania sterydów, np. w przypadku astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy rozedmy płuc. Cukrzyca również może przyczynić się do jej rozwoju.

Napinaj i rozluźniaj

Chorobę wywołuje zmętnienie soczewki, która w zdrowym oku jest przezroczysta. Mętna soczewka utrudnia przedostanie się światła do siatkówki, co powoduje pogorszenie ostrości widzenia.

Reklama

Jak to się zaczyna? Jednym z pierwszych objawów choroby jest nieostre widzenie. Chory ma problemy z dobraniem okularów korekcyjnych albo musi często je zmieniać.

Zaćma zwykle atakuje jedno i drugie oko, ale niekoniecznie tak samo agresywnie oba.

Najpowszechniejsze symptomy zaćmy to:

- kolory postrzegasz z mniejszą wyrazistością i intensywnością, w obrazie pojawiają się żółtości;
- widzenie staje się zamglone, niewyraźne;
- masz wrażenie patrzenia jak przez brudną szybę;
- podwójne lub zwielokrotnione widzenie jednym okiem;
- tekst podczas czytania i pisania się rozmazuje oczy łzawią;
- masz problemy z niewłaściwym rozróżnianiem odległości;
- gorzej widzisz w ostrym świetle.

Ponieważ zaćma przez długi czas może rozwijać się tylko w jednym oku, na początku nie odczuwamy aż tak dużego dyskomfortu. Dobrym testem jest zamknięcie jednego oka. Może się wtedy okazać, że na jedno oko widzimy bardzo nieostro lub wcale - to zwykle świadczy o zmętnieniu soczewki. Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy, nie lekceważ ich, tylko idź do okulisty. Zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy