Reklama

Torbiele jajników: Jaka przyczyna, taka terapia

Torbiele jajników mają tendencję do częstych nawrotów – dlatego konieczne są regularne wizyty u ginekologa.

Gdy się pojawiają, panikujemy. Niesłusznie! Na ogół są niegroźne i łatwo się ich pozbyć.

Torbiele jajników, zwane też cystami, można porównać do baloników, wypełnionych płynem, krwią lub zgrubiałą tkanką. Z reguły mają wielkość czereśni lub orzecha – wtedy mogą nie dawać żadnych objawów.

Niektóre z nich rosną do rozmiaru pomarańczy i większych – powodują wtedy ból brzucha, zaparcia, wzdęcia. Sprawdź metody leczenia torbieli w zależności od ich przyczyny.

Gdy powodem są wahania hormonów

U młodych kobiet nieprawidłowości w cyklu miesięcznym powoduje powstawanie tzw. torbieli czynnościowych.

Reklama

Jak powstają? Torbiel tworzy się z pęcherzyka Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa. Gdy jest gotowa do zapłodnienia, pęcherzyk pęka i uwalnia jajeczko. Jeżeli tak się nie dzieje, powstaje torbiel.

Objawy: Takie zmiany zwykle nie powodują dolegliwości. Często dowiadujemy się o nich przypadkowo podczas badania USG przezpochwowego.

Leczenie: Zwykle nie wymagają leczenia, gdyż po kilku cyklach same zanikają. Aby mieć je pod kontrolą, co 3 miesiące trzeba wykonywać USG.

Radzimy: Nawet, jeśli jesteś zdrowa, co 2 lata zgłaszaj się na USG przezpochwowe (bezpłatne ze skierowaniem). Po ukończeniu 35. roku życia trzeba je robić raz w roku. Badanie USG jest szybkie, bezbolesne i pozwala wykryć torbiele.

Jako objaw endometriozy

Jednym z objawów tej choroby mogą być tzw. torbiele czekoladowe (zbiera się w nich krew o ciemnym zabarwieniu – stąd nazwa). Endometrioza rozwija się wtedy, gdy błona śluzowa macicy odrywa się i wędruje wewnątrz brzucha.

Jak powstają? Tworzą się z błony śluzowej macicy, która poprzez jajowód trafia do jajnika. W rezultacie powstaje w nim balonik napełniający się krwią podczas menstruacji.

Objawy: Torbiele powodują wiele dolegliwości: silne bóle brzucha, obfite miesiączki, wzdęcia, zaparcia, ucisk na pęcherz. Endometrioza może być przyczyną niepłodności.

Leczenie: Torbiele czekoladowe mogą grozić pęknięciem – dlatego zwykle usuwa się je laparoskopowo lub operacyjnie.

Radzimy: Jeśli chorujesz na endometriozę, zajrzyj na: www. endometrioza.aid.pl Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji na temat możliwości leczenia choroby.

Powstałe wskutek nadgorliwości jajników

Liczne torbiele występują w zespole policystycznych jajników, w skrócie PCOS (tzw. wielotorbielowatość).

Jak powstają? Na skutek zaburzonej gospodarki hormonalnej w jajnikach zwiększa się liczba pęcherzyków Graafa. Są one jednak niedojrzałe i dlatego nie dochodzi do owulacji. Obumierające pęcherzyki tworzą torbiele.

Objawy: PCOS powoduje m.in. skąpe, nieregularne miesiączki, kłopoty z zajściem w ciążę, nadmierne owłosienie, problemy z cerą.

Leczenie: Polega na przywróceniu równowagi hormonalnej organizmu. Chorobę można skutecznie leczyć za pomocą leków antykoncepcyjnych lub nowoczesnych preparatów hormonalnych. 

Czy torbiel może przekształcić się w nowotwór?

Choć większość torbieli jest łagodna, niektóre mogą przekształcić się w nowotwór. Kiedy ryzyko to jest większe i jakie badania zleci lekarz, by postawić właściwą diagnozę?

Ryzyko nowotworu wzrasta po menopauzie. Jeśli jesteś po okresie przekwitania, co roku wykonuj USG transwaginalne. Przy podejrzeniu nowotworu jajnika konieczne jest badanie krwi oceniające stężenie markera nowotworowego CA125. Przy podejrzeniu raka, torbiel usuwa się w całości i poddaje badaniu histopatologicznemu.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: torbiel | USG | leczenie | przyczyna | terapia | ryzyko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy