Reklama

Trzylatki odczuwają empatię i mają poczucie sprawiedliwości

Już trzyletnie dzieci odczuwają empatię i mają rozwinięty zmysł sprawiedliwości. Kiedy komuś dzieje się krzywda czują się tak, jakby to dotknęło je osobiście.

Tak wykazały badania opublikowane przez "Current Biology".

Dzieci mają dużą empatię

Dzieci wiedzą, jakie przedmioty należą do nich, na przykład lalka, długopis lub czekolada. Zdają również sobie sprawę z tego, że nie jest właściwe zabieranie innym czegoś, co do nich nie należy. Wykazują przy tym empatię: kiedy widzą, że ktoś zabiera innej osobie jakąś jego rzecz, czują się tak jakby same były okradane.

Wykazali to psychologowie Instytutu Maxa Planka w Lipsku oraz uniwersytetu w Manchesterze. Przed trzyletnimi i pięcioletnimi maluchami odgrywano różne sceny przy użyciu pacynek. Lalki te zabierały sobie różne przedmioty, a specjaliści obserwowali jak zachowują się obserwujące je dzieci.

Reklama

Podstawa ludzkiego poczucia sprawiedliwości

Współautorka badań Katrin Riedl twierdzi, że trzylatki wykazywały szczególną wrażliwość wobec lalek, które odgrywały rolę ofiary. Chciały im natychmiast pomóc, a jednocześnie ukarać sprawców kradzieży.

- Związana z empatią troska o innych jest podstawą ludzkiego poczucia sprawiedliwości - twierdzi Keith Jensen z University of Manchester.

Autorzy badań twierdzą, że główny wniosek z tych obserwacji jest taki, że w wychowaniu dzieci bardziej należy kłaść nacisk na rozwijanie poczucia sprawiedliwości aniżeli na karanie. Dobry uczynek jest bardziej wychowawczy. Riedl dodaje, że wskazują na to również obserwacje szympansów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rozwój
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama