Reklama

Twoje dziecko ma alergię? O tym musisz pamiętać

Jeżeli twoje dziecko często ma nieżyt nosa, zapalenie spojówek, napady kaszlu lub ataki duszności, to może być znak, że cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego.

Co robić, jeśli diagnoza się potwierdzi? Oczywiście w pierwszej kolejności udać się do alergologa, który sprawdzi, na co dokładnie uczulone jest dziecko i, jeśli zajdzie taka potrzeba, zaleci przyjmowanie odpowiednich lekarstw. Kiedy kwestie medyczne zostaną wyjaśnione, pora na gruntowne porządki w domu, które pomogą wyeliminować część drażniących alergenów.

Odpowiednie wyposażenie pokoju

Z pokoju dziecka pozbądź się tapicerowanych mebli, dywanów, wykładzin, firan i zasłon. To właśnie w nich najczęściej gromadzą się roztocza kurzu domowego. Silnym alergenem jest także włosie końskie, które często stosowane jest w obiciach mebli. Kurz z mebli, nie tylko w pokoju dziecka, powinien być ścierany każdego dnia. Najlepiej użyć do tego wilgotnej ściereczki z mikrofibry i zwykłej wody. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabudowanie meblami ściany od podłogi do sufitu. W ten sposób unikniesz konieczności codziennego wycierania kurzu ze szczytu szafek. Im mniej otwartych półek, na których gromadzi się kurz, tym lepiej.

Reklama

Schowaj zabawki i książki

Książki, zabawki i przeróżne pamiątki najlepiej trzymać w specjalnych skrzyniach lub zamkniętych szafkach. Położone na półkach z pewnością pięknie się prezentują, ale także zbierają kurz. Jeśli nie chcesz z nich zrezygnować, pamiętaj o tym, by co trzeci dzień przecierać je wilgotną szmatką.

Najlepiej ograniczyć liczbę szmacianych lalek, misiów i zabawek wykonanych z pluszu, które są  siedliskiem roztoczy. Jeśli twoje dziecko uwielbia swoje "pluszaki" i nie możecie z niech całkowicie zrezygnować, przy zakupie zwróć szczególną uwagę, czy daną zabawkę można prać w pralce. Jeżeli tak, rób to regularnie. Jeżeli nie, pomóc może mrożenie, które równie skutecznie zabija roztocza. Wystarczy zawinąć zabawkę w folię i włożyć ją do zamrażalnika na minimum godzinę.

Wybierz odpowiednią pościel

W materacach, kołdrach i poduszkach znajduje się ogromna liczba roztoczy - w  każdym łóżku może ich być około 1,5 mln (dla alergika to nie pajęczaki są groźne, tylko ich odchody). Aby dziecko mogło spokojnie kłaść się spać, zainwestuj w pościel antyalergiczną.  Pościel (jak i całe mieszkanie) staraj się wietrzyć codziennie.

Pamiętaj o regularnej wymianie poszewek - trzeba je zmieniać co tydzień i prać wyłącznie w hipoalergicznym proszku dla dzieci. Na kołdry i poduszki warto również nałożyć pokrowce przeciw roztoczom, a pościel codziennie rano chować do specjalnych pojemników, aby ograniczyć do minimum zbieranie się kurzu.

Zaopatrz się w dobry odkurzacz

Nawet jeśli pozbędziesz się wykładzin i dywanów, będziesz potrzebować dobrego odkurzacza, dzięki któremu dokładnie oczyścisz wszystkie powierzchnie z kurzu. Na rynku jest sporo modeli, jednak w przypadku alergików warto zwrócić uwagę na te, które nie tylko dokładnie sprzątają, ale także są szczelne i oczyszczają powietrze.

Odkurzacz stworzony z myślą o osobach cierpiących na alergię jest wyposażony w specjalne zaprojektowane worki i filtry, dzięki którym wydobywa się z niego czyste i świeże powietrze. Zazwyczaj jest wyposażony również w ssawki, które docierają w każde miejsce nie tylko na podłodze, ułatwiając odkurzanie parkietów, płytek ceramicznych, a także podłóg z dużą ilością szczelin.

Podczas sprzątania tradycyjnym odkurzaczem odchody roztoczy przechodzą przez filtr, a następnie krążą po pokoju. Używając odkurzacza z wysokowydajnym zmywalnym filtrem, który zatrzymuje nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, zapobiegasz rozprzestrzenianiu się alergenów. Tego typu filtr wychwytuje nawet najmniejsze pyłki, pleśń, roztocza i alergeny. Oczyszcza również powietrze, redukując ryzyko reakcji alergicznej. To filtry wielokrotnego użytku, jednak aby zapewnić wysoką wydajność odkurzacza, należy prać je za każdym razem, gdy pojawi się widoczne zabrudzenie.

Pamiętaj, aby nigdy nie sprzątać w obecności uczulonego dziecka. Dopiero po dwóch godzinach po odkurzaniu maluch może wejść do sprzątniętego pokoju.

Wywietrz łazienkę

Wilgoć i ciepło to idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy, które najczęściej gromadzą się w łazience. Dlatego warto zamontować w niej wentylator, który oczyści powietrze z nadmiaru pary po kąpieli. Wilgotne ręczniki powinnaś suszyć na grzejniku i wymieniać je co kilka dni na świeże. Prania nie susz jednak w łazience, ponieważ zwiększa ono i tak dużą już wilgotność powietrza. Nie rozwieszaj go również w pomieszczeniach, w których przebywa i śpi mały alergik. Jeśli możesz, susz mokre rzeczy na świeżym powietrzu.  

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy