Reklama

Urazy na plaży

Choć piaszczyste wybrzeże to wprost idealne miejsce letnich zabaw najmłodszych, tam też może zdarzyć się niebezpieczny wypadek. Sprawdź, czy wiesz, jak w takiej sytuacji pomóc maluszkowi.

Zachłyśnięcie wodą

Może do niego dojść, gdy dziecko baraszkuje w wodzie (nawet w bardzo płytkiej!). Smyk ma wtedy nagły napad kaszlu, krztusi się oraz z trudnością próbuje złapać oddech.

Postępowanie:

Jeśli zachłysnęło się niemowlę, ułóż je na swoim przedramieniu twarzą w dół. Dłonią ułożoną w "łódeczkę" klepnij maleństwo cztery razy między łopatki. Powtarzaj uderzenia dotąd, aż woda wydostanie się na zewnątrz.

Starsze dziecko zachęć, by mocno odkaszlnęło.

Jeśli to nie pomoże, połóż je na brzuchu na swoich udach, z głową skierowaną w dół. Pięć razy energicznie uderz krawędzią dłoni w górną część pleców pomiędzy łopatkami. Postępuj tak, dopóki brzdąc nie odkrztusi wody.

Reklama

W sytuacji, gdy taki zabieg okaże się nieskuteczny, stań z tyłu za dzieckiem. Pod jego pachy wsuń swoje ręce. Prawą zaciśnij w pięść i ułóż ją w lewej dłoni. Tak zaciśnięte ręce połóż na brzuchu dziecka (to tzw. chwyt Heimlicha). Mocno i szybko uciskaj go tak długo, aż malec przestanie się krztusić.

Piasek w oku

Zatarte piaskiem oko zwykle jest załzawione, zaczerwienione oraz podrażnione. Uraz może też powodować ból i uczucie pieczenia.

Postępowanie:

Młodszemu smykowi przepłucz oczko, zakraplając sól fizjologiczną, np. Physiodose (dostępna w aptece w wygodnej postaci ampułek).

Starsze dziecko poproś, by spojrzało w górę. Palcami delikatnie chwyć za dolną powiekę, by sprawdzić, czy wraz z piaskiem nie dostał się do oka np. paproch lub kamyczek.

Potem postaraj się zachęcić brzdąca do przepłukania oka. Malec powinien nachylić się np. nad szklanką z wodą, na chwilę delikatnie zanurzyć w niej oko i mrugać, poruszając kilka razy gałką oczną we wszystkich kierunkach.

Jeśli to nie przyniesie poprawy, pojedź z dzieckiem do okulisty.

Udar słoneczny

Malec, który doznał udaru, ma wysoką temperaturę (do 40oC), gorącą, suchą skórę, zawroty głowy, nudności, wymioty i przyspieszone tętno. Dziecko jest ospałe, czuje się zmęczone i może stracić przytomność.

Postępowanie:

Rozbierz brzdąca i ułóż go w przewiewnym miejscu.

Ręcznikiem zwilżonym w zimnej wodzie przecieraj całe ciało maluszka.

Na czoło szkraba połóż chłodzący kompres, np. mokrą pieluchę tetrową lub kostki lodu zawinięte w ręcznik.

Podaj dziecku do picia jak najwięcej chłodnych płynów, najlepiej wody.

Jeśli temperatura ciała smyka nie spada, jak najszybciej wezwij lekarza.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama