Reklama

Ustalono kto nie powinien jeść ziemniaków! Groźny też groch i kapusta!

Zdrowe osoby, z właściwie funkcjonującym układem pokarmowym mogą jeść prawie wszystko. Wystarczy, że prawidłowo zbilansują swoja dietę i ograniczą spożycie cukru, tłuszczów trans czy czerwonego mięsa. Te zasady nie dotyczą jednak wszystkich - osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego - Crohna muszą wprowadzić bardziej restrykcyjne zasady.

Choroba Leśniowskiego - Crohna to stan zapalny jelit, na który cierpią zazwyczaj osoby między 20. a 40. rokiem życia. Choroba rozwija się nie tylko w jelitach, ale atakuje także przełyk, żołądek, a nawet cały układ pokarmowy i mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Objawy choroby Leśniowskiego - Crohna

Do najczęstszych objawów choroby Leśniowskiego - Crohna należą mocne boleści i skurcze, głównie po prawej stronie brzucha, biegunki lub wzdęcia i chroniczne zmęczenie. Osoby chorujące skarżą się także na brak apetytu i niedokrwistość, walczą z aftami i owrzodzeniami w jamie ustnej i zauważają znaczną utratę wagi. 

Choroba Leśniowskiego - Crohna charakteryzuje się tym, że atakuje falami. Momentami objawy mocno się nasilają, by po jakimś czasie, chory zauważył chwilową poprawę i poczuł się lepiej. Ma to także związek z żywieniem - zła dieta powoduje zaostrzenie choroby, a przestrzeganie dietetycznych zaleceń przynosi ulgę i poprawę zdrowia. 

Te osoby muszą unikać ziemniaków. Szkodzi im także kapusta i groch

Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego - Crohna muszą przestrzegać dość rygorystycznej diety. Szkodzą im takie produkty jak mocne napoje gazowane, alkohol, żywność znacznie przetworzona czy zawierająca sztuczne słodziki. Niestety, muszą także zrezygnować ze smacznych i zdrowych warzyw takich jak np. ziemniaki, brokuł, kalafior, groch czy kapusta. Objawy choroby zaostrza również dieta bogata w mocne przyprawy i niezdrowe tłuszcze. 

Pacjenci borykający się z chorobą muszą przygotować się na długą walkę i pogodzić się z tym, że rygorystyczna dieta może towarzyszyć im już zawsze. W leczeniu Leśniowskiego - Crohna to właśnie prawidłowe żywienie ma największe znaczenie i przynosi pacjentom ulgę. Chorzy powinni także regularnie suplementować witaminę D i witaminy z grupy B oraz dbać o właściwy poziom żelaza. 

Reklama

***
Zobacz również:

Ziemniaki: Myślisz, że wiesz o nich wszystko?

Brokuły na liście najzdrowszych warzyw świata

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziemniaki | groch | kapusta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy