Reklama

W domu jak... w sanatorium!

Po wielu dniach świątecznych przygotowań pora się trochę zregenerować... Wystarczy parę minut w zaciszu własnej łazienki, byśmy poczuły się jak nowo narodzone, a dające o sobie znać dolegliwości minęły!

Kąpiel przywróci pełnię sił

Z emulsją siarczkową: (np. buskie SPA siarczkowe, z apteki bez recepty, ok. 35 zł/500 ml). Nie tylko wspaniale nas odpręży, ale też skutecznie uwolni od uczucia ciężkich nóg.

Jak ją przygotować i stosować? 1/4-1/2 szklanki emulsji dodajemy do wanny z ciepłą wodą. Zanurzamy się na 15 minut. Taką kąpiel robimy sobie nawet codziennie przez 2 tyg.

Z leczniczą solą: (np. Zabłocka sól termalna, z apteki bez recepty, ok. 18 zł/1 kg). Złagodzi skumulowane stresy, pozwoli też dobrze przespać noc.

Jak ją przygotować i stosować? Wypełniamy wannę ciepłą (najlepiej o temp. 36-38 st.) wodą do 3/4 wysokości. Dodajemy 1 kg soli. Gdy się rozpuści, zanurzamy się na 10 min. Stosujemy co drugi dzień, w sumie 10 razy.

Reklama

Z dodatkiem emulsji borowinowej: (np. borowina SPA do kąpieli, z apteki bez recepty, ok. 34 zł/500 ml). Podziała relaksująco, a równocześnie rozgrzeje tkanki i pobudzi ich odnowę. Dzięki temu zapobiegnie np. bólowi mięśni po intensywnej fizycznej pracy, sprzątaniu, myciu okien. Dodatkowo korzystnie wpłynie na skórę. Zapewni nam przyjemne uczucie jej gładkości.

Jak ją przygotować i stosować? 1/2 szklanki (ok. 100 ml) emulsji wlewamy do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli: ok. 10-15 min. Powtarzamy codziennie lub co drugi dzień przez 2 tygodnie.

Ziołowo-solna: Przyjdzie z pomocą, gdy zaczynamy padać z nóg, a mamy jeszcze coś do zrobienia i potrzebujemy się orzeźwić.

Jak ją przygotować i stosować? 3 części suszonej mięty, 2 części nagietka, po 1 części rozmarynu i szałwii (z zielarni) mieszamy w słoju. Dodajemy garść soli morskiej. Z mieszanki odmierzamy szklankę i wsypujemy do płóciennego woreczka. Zawieszamy woreczek na kranie w taki sposób, by padał na niego strumień lejącej się ciepłej wody. Zanurzamy się na 15 min.

Z olejkiem cytrusowym: Zadba o nasze dobre samopoczucie niezależnie od ilości pojawiających się w ciągu dnia problemów i stresów.

Jak ją przygotować i stosować? 10 kropli olejku cytrusowego (z zielarni) dodajemy do kąpieli. Zanurzamy się, wdychamy woń przez 10 min.

Z olejkiem lawendowym: Będzie najlepsza, gdy pod koniec dnia nie możemy przestać myśleć o różnych sprawach, ciągle jesteśmy pobudzone, zdenerwowane, trudno nam zasnąć.

Jak ją przygotować i stosować? W ten sam sposób jak powyżej (w przypadku olejku cytrusowego).

Kiedy ostrożnie z kąpielą...

Borowinowa może nie być zalecana, jeśli mamy problemy z ciśnieniem. Przeciwwskazaniem są także żylaki, cukrzyca oraz choroba nerek. Pamiętajmy też, że nie powinnyśmy się kąpać tuż po męczącym wysiłku fizycznym. Przed kąpielą warto napić się wody.

Okład zadba o przeciążone miejsce

Ze specjalnej solanki: (np. Zabłockiej solanki termalnej, z apteki bez recepty, ok. 16 zł/950 ml). Zapewni ulgę przeforsowanemu kolanu.

Jak go przygotować i stosować? W solance moczymy gazę. Kładziemy na skórę na 2-3 godz. Powtarzamy w razie potrzeby.

Ze świeżo startego chrzanu: Idealny na bolący kark!

Jak go przygotować i stosować? Chrzanem smarujemy gazę, kładziemy na kark, przykrywamy ceratką na 10 min. Powtarzamy w razie potrzeby.

Z pasty borowinowej (np. borowinowa Kostka Iwonicka, z apteki bez recepty, ok. 7 zł/1 kg). Będzie idealny, gdy pod wpływem wysiłku odezwą się stare zwyrodnienia.

Jak go przygotować i stosować? W miseczce ugniatamy borowinę z ciepłą wodą na jednolitą masę. Naczynie stawiamy na garnku z gotującą się wodą i podgrzewamy okład, aż będzie ciepły (ale nie gorący!). Nakładamy na chore miejsce, owijamy płótnem, folią, ceratką i ręcznikiem. Trzymamy 15-30 min. Powtarzamy w razie potrzeby.

Zanim nałożymy leczniczą maź...

Upewnijmy się, że po zdjęciu okładu (zwłaszcza z borowiny) będziemy mogły w spokoju odpocząć. Przerwijmy zabieg, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, np. odczuwamy bardzo silne pieczenie lub swędzenie. Może to świadczyć o uczuleniu na występujący w okładzie składnik.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy