Reklama

Ważne zasady zdrowej diety

Otyłość jest epidemią XXI wieku. Dotyczy nie tylko dorosłych, ale również malutkich dzieci, które coraz częściej już na początku swojego życia są przekarmiane. Sprawdź, jak uchronić przed tym swojego szkraba.

Chociaż widok pulchnego maleństwa cieszy oko, to fałdki pasują wyłącznie niemowlętom. Z wiekiem tkanka tłuszczowa u malucha powinna się stopniowo zmniejszać, ustępując miejsca mięśniom.

O tym, czy malec w przyszłości będzie miał nadwagę, czy też wzorową sylwetkę, w dużym stopniu decyduje jego sposób żywienia w pierwszych latach życia! Rodzice często już na samym początku rozszerzania jadłospisu popełniają różne błędy, których skutki mogą wpłynąć na zdrowie i samopoczucie szkraba w przyszłości.

Warto więc wziąć sobie do serca wskazówki dietetyków i mądrze planować menu malca. O czym zatem należy pamiętać, a czego się wystrzegać? Oto nasze podpowiedzi.Chociaż widok pulchnego maleństwa cieszy oko, to fałdki pasują wyłącznie niemowlętom.

Reklama

Z wiekiem tkanka tłuszczowa u malucha powinna się stopniowo zmniejszać, ustępując miejsca mięśniom. O tym, czy malec w przyszłości będzie miał nadwagę, czy też wzorową sylwetkę, w dużym stopniu decyduje jego sposób żywienia w pierwszych latach życia!

Rodzice często już na samym początku rozszerzania jadłospisu popełniają różne błędy, których skutki mogą wpłynąć na zdrowie i samopoczucie szkraba w przyszłości. Warto więc wziąć sobie do serca wskazówki dietetyków i mądrze planować menu malca. O czym zatem należy pamiętać, a czego się wystrzegać? Oto nasze podpowiedzi.

Zachęcaj do poznawania nowych smaków

Podawaj dziecku urozmaicone posiłki - wówczas jest większa szansa, że wyrośnie na smakosza i nie będzie grymasił przy jedzeniu. Sama także dawaj maluchowi dobry przykład. Podając mu zupkę jarzynową, również sięgnij po coś zdrowego. Dzieci uczą się przez naśladowanie - nie sposób jest rozwinąć w malcu zdrowych nawyków, jeśli jada się przy nim fast foody...

I jeszcze jedno: siadajcie razem przy stole. W ten sposób wpoisz smykowi, że jedzenie jest ważną czynnością, która wymaga czasu i uwagi. Połykanie posiłków w pośpiechu lub w trakcie zabawy nie pozwala rozpoznać sygnałów płynących z ciała (np. sytości). A to prosta droga do pojawienia się nadwagi.

Wybieraj zdrowe, sprawdzone produkty

Gdy robisz zakupy, staraj się sięgać po jak najlepszej jakości składniki. Wśród nich powinny znajdować się ekologiczne warzywa i owoce (oraz produkty zbożowe - najlepiej ze znaczkiem BIO), a także: wysokogatunkowe mięso, nabiał i ryby, prawdziwe masło, oliwa i oleje roślinne. Chemiczne dodatki ukryte w wysoko przetworzonej żywności kumulują się bowiem w organizmie, co w przyszłości może zaszkodzić malcowi. Jeśli jednak będziesz sięgała po gotową żywność, wybieraj tę przeznaczoną specjalnie dla małych dzieci.

Zawiera ona składniki bezpieczne dla rosnącego smyka. Unikaj serwowania dziecku słodyczy oraz chipsów Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez łakoci i nie chodzi o to, by dziecko nie dostawało nic słodkiego. Po prostu zamiast niezdrowych przekąsek staraj się wybierać wartościowe smakołyki. Malec może jadać desery na bazie naturalnych owoców i twarożków lub jogurtów, domowy budyń i ciasta. Pamiętaj, że pieczywo cukiernicze (zwłaszcza ciasteczka) i chipsy mają niezdrowe tłuszcze trans, których nie powinno być w diecie dziecka.

Pamiętaj o mleku i jego przetworach!

Choć w menu smyka pojawia się wiele nowych posiłków, aby brzdąc dobrze się rozwijał, nie może w nim zabraknąć mleka, jogurtów oraz serków. Co i w jakiej ilości podawać?

✔ Szkrab po 1. roku życia powinien wypijać ok. dwóch szklanek mleka dziennie. Możesz mu podawać specjalną mieszankę przeznaczoną dla malców w jego wieku (typu junior lub z cyfrą 3). Możesz też wybrać dla dziecka mleko krowie butelkowane (UHT nie jest polecane).

✔ Na bazie mleka możesz przyrządzać dziecku kakao (najlepiej naturalne), budyń lub koktajle z dodatkiem świeżych albo mrożonych owoców. Takie przysmaki urozmaicą dietę malucha.

✔Zamiast porcji mleka, od czasu do czasu warto zaserwować maluszkowi jogurt - najlepiej naturalny lub taki, który jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3. roku życia. Zwykłe ogólnodostępne produkty nie są odpowiednie dla najmłodszych, bo mogą zawierać barwniki i inne sztuczne dodatki.

✔ Twoje dziecko może jeść naturalne twarożki i dobrej jakości serki - najlepiej takie, które są stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych, np. Danonki. Informacji na ten temat szukaj na opakowaniach produktów.

✔ Co kilka dni możesz poczęstować malca kawałkiem mozzarelli lub plasterkiem żółtego sera.

Czy wiesz, że...

...na skutek przekarmiania u małych dzieci dochodzi do zwiększenia produkcji greliny - hormonu odpowiedzialnego za wysyłanie sygnału głodu z żołądka do mózgu. Wskutek tego smyk nie odczuwa sytości i je więcej, niż powinien. To prosta droga do zaburzeń metabolizmu oraz otyłości!



Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk dziecięcy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tekst: Agata Nowak

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dieta dziecka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy