Reklama

Wiosenne oczyszczanie

Zalegające w organizmie toksyny powodują, że cera i włosy tracą blask, dopadają nas zmęczenie i senność. Pora więc na... generalne porządki!

Toksyny wnikają do organizmu razem z jedzeniem i wdychanym powietrzem. Niewielka ich ilość w tkankach jest więc czymś normalnym: radzą sobie z nimi narządy wydalnicze, których zadaniem jest filtrowanie i usuwanie szkodliwych substancji.

Problem pojawia się, gdy do twojego organizmu dostaje się bardzo dużo toksyn i nie radzi on sobie z ich wydalaniem. Zaczynasz wtedy czuć się coraz gorzej i tracisz witalność. Dlatego przynajmniej dwa razy w roku dobrze jest przeprowadzić kurację oczyszczającą.

W szybszym usuwaniu toksyn pomogą ci soki, koktajle i herbatki, które bez trudu przygotujesz sama. Pij ich co najmniej 2-2,5 litra dziennie! Kurację stosuj przez 7-10 dni.

Reklama

Soki warzywne i owocowe

Soki rób sama. Możesz do nich dodawać fermentowane napoje mleczne, ale pamiętaj, żeby ich nie dosalać ani nie dosładzać.

Seler naciowy - Ma silne działanie oczyszczające. Pobudza przemianę materii, usuwając jednocześnie jej szkodliwe produkty uboczne.

Jak przygotować sok: nać selera przepuść przez sokowirówkę. Powstały sok możesz zmieszać np. z sokiem pomidorowym (zawiera potas, który usuwa nadmiar wody wraz z toksynami).

Brokuły - To bogate źródło wit. C, która niszczy wolne rodniki, i błonnika, który usuwa toksyny z jelit.

Jak przygotować sok: brokuł podziel na różyczki, sparz i przepuść przez sokowirówkę. Możesz zmieszać go z sokiem marchwiowym (zawiera beta-karoten wspomagający oczyszczanie).

Fenkuł (koper włoski) - Przyspiesza metabolizm. Zawiera też silne przeciwutleniacze, które zapobiegają rozwojowi komórek rakowych.

Jak przygotować sok: bulwę oczyść, pokrój i przepuść przez sokowirówkę. Sok możesz połączyć z sokiem jabłkowym (ma mnóstwo błonnika i wit. C).

Grejpfrut - Poprawia metabolizm, spala tłuszcz, wymiata toksyny.

Jak przygotować sok: miąższ zmiksuj lub odciśnij, rozcieńcz wodą, dosłodź miodem.

Ziołowe napary

Szybko usuwają toksyny z organizmu. Pij je po obiedzie i po kolacji. Za każdym razem przygotuj świeżą herbatkę.

Mniszek lekarski - Wspomaga pracę pęcherzyka żółciowego i wątroby, pobudza pracę nerek. To przyspiesza wydalanie szkodliwych substancji.

Jak parzyć: płaską łyżkę korzeni zalej szklanką letniej wody i gotuj na małym ogniu przez 20 min, przecedź.

Brzoza biała - Działa moczopędnie, pomaga przepłukać nerki.

Jak parzyć: łyżkę liści zalej szklanką wrzątku, przykryj i parz przez około 5 minut, przecedź.

Fiołek trójbarwny - Usuwa zalegające w jelitach produkty przemiany materii. Działa napotnie i moczopędnie.

Jak parzyć: łyżeczkę ziela zalej filiżanką wrzątku, przykryj i parz przez 10 minut, przecedź.

Pietruszka - Przyspiesza trawienie i pomaga wydalić toksyny wraz z moczem.

Jak parzyć: łyżkę korzeni i natki zalej szklanką zimnej wody, podgrzewaj 10 minut. Nie gotuj!

Zielona herbata i przyprawy

Napoje pij między posiłkami. Nie tylko przyspieszą wydalanie toksyn z organizmu, ale także na długo ugaszą pragnienie.

Korzeń imbiru - Zawiera substancje, które oczyszczają jelita ze szkodliwych produktów przemiany materii. Wspomagają też pracę wątroby.

Jak parzyć: ok. 2 cm grubego korzenia zalej szklanką wrzątku, odstaw na około 5 minut.

Kurkuma - Wspomaga przepływ żółci, oczyszcza jelita z toksyn.

Jak parzyć: 1/3 łyżeczki kurkumy dodaj do herbatki imbirowej, dosłodź miodem.

Herbata zielona - Zawiera mnóstwo polifenoli, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Pobudza trawienie, zapobiega powstawaniu kamieni w nerkach.

Jak parzyć: łyżeczkę herbaty zalej filiżanką gorącej wody (5 minut po zagotowaniu) i parz 3-5 minut. Listki możesz zalewać nawet 3 razy.

Niezastąpione oleje roślinne

Jadłospis każdego dnia powinien zawierać olej lniany lub oliwę z oliwek - 2 łyżki jako dodatek do surówek, sałatek, soków owocowych lub warzywnych. Oleje zawierają cenne składniki wspomagające oczyszczanie.

Kwasy tłuszczowe omega-3 - znajdziesz je nie tylko w olejach roślinnych, ale też w rybach morskich i orzechach. Poprawiają pracę wątroby (odpowiada za wydalanie toksyn) i przyspieszają metabolizm (organizm lepiej radzi sobie z usuwaniem szkodliwych substancji).

Lignany - głównym źródłem jest olej lniany - to jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Walczą one z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za procesy starzenia i powstawanie nowotworów.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: toksyny | oczyszczanie | soki | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy