Reklama

Wrzody żołądka - prawdy i mity

O chorobie wrzodowej warto wiedzieć jak najwięcej. Wtedy nie jest taka groźna i łatwiej się z nią uporać!

Zawinił stres - fałsz

Przez lata błędnie uważano, że przyczyną choroby wrzodowej jest stresujący tryb życia. Dziś wiadomo, że wrzody są głównie następstwem działania bakterii. Odpowiadają one za ok. 90 proc. przypadków owrzodzeń dwunastnicy i ok. 80 proc. – żołądka.

Szkodliwymi drobnoustrojami łatwo się zarazić, np. używając wspólnej łyżeczki z zakażoną osobą, u której bakterie mogą przenieść się z żołądka do ust np. wskutek refluksu.

Inne, rzadsze powody choroby wrzodowej to: nadużywanie środków przeciwbólowych (tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych), palenie i alkoholizm.

Reklama

Gastroskopia jest konieczna - prawda

To podstawowe i zarazem najlepsze badanie pozwalające ustalić, czy przyczyną dolegliwości są wrzody. Specjalista ma możliwość najdokładniej ocenić stan śluzówki w przewodzie pokarmowym.

Podczas gastroskopii można pobrać fragmenty tkanek z żołądka i dwunastnicy do badania histopatologicznego. Wykrywa obecność H. pylori, także zmiany o charakterze nowotworowym. Dla poprawy komfortu pacjenta gastroskopię można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

Objawy są zawsze takie same - fałsz

Choć ból w nadbrzuszu jest najczęstszym objawem choroby wrzodowej, to nie występuje u wszystkich osób nią dotkniętych. Schorzenie przez lata może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo (np. występują słabo nasilone bóle, niestrawność).

Jeśli objawy nie są jednoznaczne, to objawem wskazującym na chorobę wrzodową jest występowanie dolegliwości w okresie wiosenno-jesiennym.

Można je leczyć bez operacji - prawda

Najpierw stosuje się farmakoterapię. Jeśli chorobę wywołały bakterie, podaje się antybiotyki (dwa lub trzy). Gdy występuje nadmiar kwasu solnego, pomagają leki z grupy inhibitorów pompy protonowej.

Wrzody mogą spowodować anemię - prawda

Nieleczone wrzody są poważnym zagrożeniem dla organizmu. U ok. 20 proc. chorych występują krwawienia z uszkodzonej błony śluzowej. Takie przewlekle „podkrwawiające” wrzody mogą stać się przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza. Na te powikłania narażone są osoby, u których wrzody wywołały środki przeciwbólowe.

Wiosna i jesień sprzyjają pojawieniu się dolegliwości - prawda

W tym czasie bakterie stają się szczególnie aktywne, zaś organizm może być osłabiony i mniej odporny. Gdyby zaczęły dokuczać bóle brzucha, należy potraktować je jako ostrzeżenie przed chorobą i zgłosić się do lekarza.

Każdy, kto ma H. pylori, musi się leczyć - fałsz

Tylko 10 proc. osób zarażonych tą bakterią choruje na owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy. U większości nie występują żadne zmiany. Warto jednak sprawdzić, czy jest się zakażonym H. pylori. Pomogą w tym proste testy wykrywające bakterie – z apteki, bez recepty (ok. 23 zł).

Wrzodów da się pozbyć, lecząc się na własną rękę - fałsz

Potrzebne są antybiotyki lub inne, odpowiednio dobrane leki. Stosowanie różnych środków, także ziół (np. rumianku), bez porozumienia z lekarzem, może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Poprawiło się? I tak nie wolno przerwać terapii - prawda

Kurację zawsze trzeba przeprowadzić do końca! Jeśli bierzesz lek za krótko, niszczysz tylko część bakterii. Pozostałe drobnoustroje stają się odporne na zastosowane antybiotyki i potem dużo trudniej je zwalczyć.

Palenie papierosów dodatkowo już nie zaszkodzi - fałsz

Palenie ma bardzo duży wpływ zarówno na rozwój schorzenia, jak i skuteczność kuracji. Składniki dymu tytoniowego sprawiają, że śluzówka w przewodzie pokarmowym staje się mniej odporna na działanie bakterii. U palaczy utrudnione jest gojenie się wrzodów. Częściej też dochodzi do nawrotów choroby.

Dobra dieta działa skutecznie jak leki - prawda

Witaminy zawarte w niektórych produktach zapobiegają nawrotom choroby. Najważniejsze z nich to witaminy A i E. Ich bogatym źródłem są: mleko, jaja, wątróbka. Warto zadbać, by w diecie nie zabrakło pokarmów z kwasami omega-3, jak tłuste ryby morskie. Wspomagają one odporność i chronią śluzówkę w przewodzie pokarmowym.

Konsultacja medyczna dr Piotr Niedziałkowski - specjalista chorób wewnętrznych

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: wrzody | palenie tytoniu | mity | specjalista | gastroskopia | witaminy | wiosna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy