Reklama

Wstydliwe dolegliwości: Możesz je pokonać

O niektórych przypadłościach trudno rozmawiać - nawet z lekarzem. Warto się jednak przełamać, by cieszyć się zdrowiem i dobrą formą!​!

Masz problemy zdrowotne, które wprawiają cię w zakłopotanie? Trudno ci zwierzyć się z nich mężowi lub przyjaciółce, o lekarzu nie wspominając? Spróbuj zmienić swoje nastawienie. To, co tobie wydaje się zawstydzające, dla specjalisty jest zwykłą przypadłością. Nie krępuj się więc i idź do lekarza, bo hemoroidy, nietrzymanie moczu czy inne "delikatne" problemy zdrowotne mogą uprzykrzyć ci życie, a nawet powodować komplikacje. Oto choroby, które najczęściej ukrywamy. Sprawdź, co lepiej o nich wiedzieć.

Nietrzymanie moczu: słabe mięśnie dna miednicy


Przyczyny problemu: Często ta przykra dolegliwość jest skutkiem osłabienia mięśni dna miednicy. Może wystąpić po ciąży, przebytej infekcji pęcherza moczowego, a także u kobiet z dużą nadwagą. Objawy tej przypadłości, takie jak: mimowolne popuszczanie moczu przy śmiechu, kaszlu lub w czasie wysiłku, mogą pojawić się w ciągu całego życia.

Reklama

Jak sobie pomóc? Zwykle terapia polega na wzmacnianiu mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla) poprzez proste ćwiczenia polegające na częstym napinaniu ich i rozluźnianiu - tak, jak przy wstrzymywaniu moczu. Ostatnio dużą popularnością cieszy się opracowana w Szwecji Technika Pelvicore, która dodatkowo wzmacnia lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Płytę z ćwiczeniami wykonywanymi tą metodą można bezpłatnie zamówić na stronie internetowej www.corewellness.pl

Radzimy: W każdą pierwszą środę miesiąca od godz. 9 do 13, pod nr. tel. 800 60 66 68, możesz porozmawiać z psychologiem o problemie nietrzymania moczu.

Suchość pochwy: zachwiana równowaga hormonalna


Przyczyny problemu: Pojawia się, gdy w organizmie spada ilość estrogenu, np. poczas karmienia piersią i menopauzy. Może być skutkiem przyjmowania leków (np. przeciwalergicznych).

Jak sobie pomóc? Jeśli bierzesz lekarstwa lub jesteś w trakcie menopauzy, poinformuj o tym ginekologa. Stosuj estrogeny w kremie lub globulkach i żele (lubrykanty) zapobiegające otarciom.

Radzimy:  Zrezygnuj z irygacji pochwy i intensywnie pachnących płynów do kąpieli. Zamiast nich stosuj żele do higieny intymnej z rumiankiem.

Zapalenie pęcherza: efekt zakażenia drobnoustrojami

Przyczyny problemu: Głównym i najczęstszym winowajcą kłopotów z pęcherzem są pałeczki E. coli, którymi możesz zarazić się m.in. podczas korzystania z publicznych toalet lub basenów. Infekcji sprzyja też nieregularne korzystanie z toalety.

Jak sobie pomóc? Zapalenie pęcherza leczy się antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi, dlatego koniecznie trzeba pójść do lekarza. Możesz przyspieszyć powrót do zdrowia, pijąc ok. 3 litrów kwaśnych płynów dziennie (pomagają wypłukać bakterie).

Radzimy: Zastosuj kurację żurawinową - np. jedz codziennie konfiturę z tych owoców. Zawierają one substancje, które zapobiegają przyleganiu bakterii do ścian nabłonka dróg moczowych.

Zaparcia: skutek złej diety

Przyczyny problemu: Jeśli twój jadłospis składa się głównie z produktów z białej mąki (makaronów, pieczywa, pierogów itp.), masz siedzącą pracę, żyjesz w ciągłym stresie - możesz zmagać się z problemem zaparć. Zwykle towarzyszą im: uczucie pełności, wzdęcia, bóle brzucha.

Jak sobie pomóc? Postaraj się jeść 5 porcji surowych warzyw i owoców dziennie (zawierają dużo przyspieszającego pracę jelit błonnika). Cały dzień popijaj wodę. Unikaj podjadania między posiłkami oraz jedzenia w stresie. I...zacznij spacerować!

Radzimy: Pij jogurty probiotyczne. Są źródłem bakterii kwasu mlekowego regulujących przemianę materii.

Hemoroidy: przykra pamiątka po ciąży i porodzie

Przyczyny problemu: Sprzyjają im estrogeny, ciąża i wysiłek porodu. Cierpią na nie także osoby z nadwagą, zaparciami, prowadzące siedzący tryb życia. Pierwszym symptomem hemoroidów mogą być plamki krwi na bieliźnie, bolesność oraz swędzenie.

Jak sobie pomóc? W aptece kupisz czopki i maści łagodzące żylaki odbytu. Aby zapobiec hemoroidom konieczny jest ruch, np. szybkie spacery.

Radzimy: Jeśli guzki są bardzo uciążliwe, odwiedź proktologa. Oceni on, czy trzeba zastosować leczenie operacyjne.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: hemoroidy | zaparcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy