Reklama

Wybielasz zęby? Lepiej dobrze się zastanów

Dotychczasowe badania ekspertów skupiały się na wpływie środków wybielających na szkliwo, które jest zewnętrzną warstwą zębów. Okazuje się jednak, że negatywny wpływ niektórych substancji zawartych w wybielaczach może dotknąć zęby głębiej.

W 2017 roku Amerykańskie Towarzystwo Dentystyczne wydało oświadczenie, że paski wybielające nie niszczą struktury zęba, bo ich działanie nie przekracza granicy szkliwa. Jednak na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej, zorganizowanym w Orlando, dyskusja na ten temat wróciła.

Ząb zbudowany jest z trzech warstw: szkliwa, zębiny i tkanki łącznej, spajającej ząb z dziąsłem. Warstwa środkowa - zębina - zawiera w sobie dużo białek, przede wszystkim - kolagen. Okazuje się, że nadtlenek wodoru stosowany w paskach wybielających zęby może wchodzić w reakcję z kolagenem.

Reklama

Na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej w Orlando naukowcy ze Stockton University w New Jersey przedstawili wyniki badań, z których wynika, że kolagen w zębinie, po kontakcie z nadtlenkiem wodoru (czyli wodą utlenioną), ulega rozpadowi.

Normy dla nadtlenku wodoru

Na rynku polskim dostępne są paski wybielające zęby do samodzielnego użytku oraz te do stosowania przez lekarzy. Zgodnie z unijną dyrektywą z dn. 20 września 2011 r. nadtlenek wodoru może występować w produktach dla konsumentów, takich jak płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów czy produkty do wybielenia zębów, w stężeniu ≤ 0,1 proc. Wyższe stężenie, 0,1-6 proc., może występować wyłącznie w produktach przeznaczonych do sprzedaży lekarzom dentystom.

W 2014 roku Główny Inspektor Sanitarny wydał nawet specjalne ostrzeżenie przed zakupem środków do wybielania zębów z nieznanych źródeł.

Sara Bounaoui

RMF24
Dowiedz się więcej na temat: wybielanie zębów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy