Reklama

Wypadanie włosów i trądzik mogą być objawem choroby

Kłopoty z cerą i włosami nie zawsze są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Mogą być także objawami jakiegoś schorzenia. Nie lekceważ takich symptomów.

Przyczynami niedoskonałości takich jak wypadanie czy rozdwajanie się włosów albo uporczywy trądzik mogą być m.in. niedobory składników mineralnych i witamin. Powodem tego typu kłopotów bywa też często brak równowagi hormonalnej. Dowiedz się, jakie jeszcze choroby szkodzą twojej urodzie.

Pajączki czy żylaki?


Rozszerzone albo popękane naczynka bywają pierwszym objawem choroby żył.

Zadbaj o żyły

● Masz nie tylko pajączki, ale tak że uczucie ciężkości nóg i skurcze łydek? Wybierz się na USG dopplerowskie żył kończyn dolnych (badanie jest refundowane, jeśli mamy skierowanie, prywatnie kosztuje ok. 200 zł).

Reklama

Na podstawie jego wyników lekarz ocenia stan żył. Jeśli zmiany nie są zaawansowane, ich rozwój można zahamować, nosząc specjalne uciskowe pod kolanówki albo rajstopy lub stosując maści i żele zmniejszające dolegliwości. Czasem jednak konieczna jest operacja.

Kiedy brakuje cynku?

Cynk to związek mineralny, który bierze udział w wytwarzaniu kolagenu, jednego ze składników skóry, włosów i paznokci. Objawami niedoborów cynku mogą być więc zarówno wypadanie włosów, łamliwość paznokci, jak i przesuszenie skóry. Charakterystyczną oznaką braku tej substancji w organizmie jest m.in. tworzenie się tzw. zajadów w kącikach ust.

Anemia nie służy włosom

Za wypadanie włosów mogą odpowiadać niedobory składników mineralnych i witamin, a także brak równowagi hormonalnej.

Za mało żelaza?

● Przyczyną zwiększonej utraty włosów może być anemia z niedoboru żelaza. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy tak jest w twoim przypadku, zrób morfologię krwi. Anemię można podejrzewać, gdy poziom hemoglobiny jest niższy niż 12 g/dl, a liczba czerwonych krwinek mniejsza niż 4,2 mln/ul.

Przy takich wynikach lekarz powinien przepisać ci preparaty żelaza. Włącz też do diety produkty takie jak wątróbka i natka pietruszki.

● Fryzura może się przerzedzić także z powodu problemów z hormonami. Przyczynami bywają m.in. niedobór estrogenów (po ciąży, w trakcie menopauzy) i niedoczynność tarczycy. W obu przypadkach poprawę przynosi leczenie endokrynologiczne – zwykle polega na podawaniu brakujących hormonów.

Brak potasu czy cukrzyca?

Jeśli twoje problemy z cerą (trądzik, łuszczenie się) nie znikają mimo bardzo starannej pielęgnacji, rozważ wizytę u lekarza.

Zrób badania

● Masz skórę nie tylko suchą, ale i skłonną do wyprysków? Tego typu kłopoty z cerą są jednym z objawów niedoboru po tasu. Zbadaj poziom tego pierwiastka we krwi (ze skierowaniem badanie jest refundowane). Wynik nie powinien być niższy niż 3,5 mmol/l.

Jeśli masz za mało potasu, lekarz najprawdopodobniej przepisze ci odpowiedni lek i skieruje na kolejne badania, np. pod kątem nadciśnienia i niewydolności nerek, bo niedobór tego pierwiastka często towarzyszy tym chorobom.

● Przesuszona cera jest jednym z objawów cukrzycy. Jeśli skóra się łuszczy i swędzi, a objawy te nie ustępują mimo systematycznego nawilżania, zbadaj poziom glukozy we krwi. U osoby zdrowej nie powinien przekraczać 100 mg/dl. Poziom ponad 125 mg/dl świadczy zwykle o cukrzycy.

● Długotrwałe przesuszenie skóry może być symptomem przewlekłego zapalenia wątroby. Jego przyczyną jest zwykle zakażenie wirusem żółtaczki (WZW C lub B). Zasugeruj lekarzowi, by skierował cię na badanie krwi oceniające prace wątroby (ALAT ASPAT, bilirubina oraz przeciwciała HbAg i anty-HCV).

Uwaga na cienie pod oczami!

Osoby mające ciemne kręgi pod oczami zwykle sądzą, że taka jest ich uroda, i próbują sobie radzić z tym problemem, stosując rozjaśniające korektory.Tymczasem cienie pod oczami mogą być objawem chorób nerek, zapalenia zatok oraz chorób serca i innych niedomagań układu krążenia.

Chory żołądek a zęby

Skłonność zarówno do odkładania się dużej ilości płytki nazębnej, jak i jej ciemne zabarwienie mogą być związane z chorobą refluksową żołądka. Badania pomagające wykryć tę chorobę to m.in. RTG przełyku z kontrastem oraz endoskopia. W leczeniu choroby refluksowej stosowane są środki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (Controloc, Losec).

Ważna higiena

Pamiętaj, że w przypadku choroby refluksowej zęby należy myć po każdym posiłku. Trzeba przy tym stosować specjalną pastę, która przywraca zębom naturalną biel.

Tekst: Magdalena Patryas

Olivia
Dowiedz się więcej na temat: choroby | trądzik | brak | anemia | cynk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy