Reklama

Zapalenie przydatków

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Aż co dziesiąta kobieta zgłaszająca się do ginekologa z intymnym problemem zdrowotnym przechodziła albo właśnie przechodzi tę chorobę.

Zdjęcie

Ból jajników może być naprawdę silny /©123RF/PICSEL
Ból jajników może być naprawdę silny
/©123RF/PICSEL

Jajniki, jajowody i wiązadła macicy to właśnie przydatki. Choć stan zapalny tych narządów trudno jest przeoczyć, wiele kobiet bagatelizuje jego objawy - lecząc się "naturalnie" (np. ziołami) albo czekając, aż "samo przejdzie". Tymczasem lekceważenie tej przypadłości może mieć naprawdę poważne konsekwencje.

To nie brzuch tak boli

Podstawowy symptom zapalenia przydatków to ból pojawiający się w dole brzucha. Może promieniować do kręgosłupa albo pachwiny i uda. Charakterystyczne dla tej choroby jest to, że narządy rodne i ich okolice stają się tkliwe - kobiety odczuwają dyskomfort i bolesność zarówno przy dotykaniu brzucha, jak i podczas stosunku oraz w czasie badania ginekologicznego. Zapaleniu przydatków często towarzyszy podwyższona temperatura. Badaniem, które pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia właśnie z tą dolegliwością, jest analiza bakteriologiczna wymazu z pochwy. Przyczyną zachorowania są bakterie (m.in. beztlenowe, E.coli). W 90 proc. przypadków bakterie dostają się do narządów rodnych przez szyjkę macicy (patrz ramka).

Reklama

Antybiotyk jest konieczny

Zapalenie przydatków musi być leczone antybiotykami - zwykle stosuje się klindamycynę lub doksycyklinę. Dodatkowo podawane są działające przeciwbólowo niesterydowe środki przeciwzapalne (NLPZ), a niekiedy również sterydy. Rozmaite babcine sposoby takie jak nasiadówki z rumianku czy leżenie pod kołdrą z termoforem mogą jedynie wspomóc właściwą terapię. Podczas leczenia należy pozostać w łóżku (7-10 dni), stosować lekkostrawną dietę i dużo pić. Dopóki lekarz nie uzna, że jesteśmy zdrowe, konieczne jest również powstrzymanie się od współżycia. Kobietom, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, najczęściej zalecają jej usunięcie.

Problemów nie wolno lekceważyć

Nieleczone zapalenie przydatków może być przyczyną niebezpiecznych powikłań. Może dojść do powstania ropni i zrostów w jajowodach. W skrajnych przypadkach, konieczne bywa usunięcie jajnika lub jajowodu. Nieleczony ropień może pęknąć, co bywa przyczyną zapalenia otrzewnej, a gdy bakterie przedostaną się do krwi - sepsy.

Jak można się zakazić?

Najczęściej zarażamy się podczas stosunku. Przyczyną bywa też współżycie podczas miesiączki oraz w okresie połogu. Zdarza się też, że przypadłość ta rozwija się po zabiegach ginekologicznych, takich jak wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Magdalena Patryas

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Olivia

REKLAMA

Więcej na temat:jajniki | zapalenie | ból | ginekolog
POLECANE zwiń

Reklama

Skomentuj artykuł: Zapalenie przydatków

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze: 6,

przeczytane przez: 357 osób Dodaj komentarz

Reklama

Reklama