Reklama

Zaskakujące wyniki badań! Ciepła kąpiel lepsza niż ćwiczenia?

Długa, gorąca kąpiel przynosi ulgę każdemu. Jak wskazują najnowsze badania tej drobnej, wieczornej przyjemności zawdzięczamy nie tylko chwilę relaksu.

Z badań opublikowane na łamach "New Science" wynika, że regularne kąpiele wiążą się z umiarkowaną, ale stałą poprawą nastroju wśród osób z depresją. Co ciekawe, gorąca kąpiel przynosi lepsze i trwalsze efekty niż aktywność fizyczna.

W eksperymencie naukowcy porównali wyniki pomiarów poziomu skali depresji u osób, które regularnie oddawały się kąpieli i tych, które systematycznie ćwiczyły przez 40-45 minut. Badanie wykazało, że wśród osób z grupy "kąpielowej" zanotowano niższy wskaźnik poziomu depresji.

Eksperci tłumaczą, że ciepłe kąpiele pomagają wzmocnić i zsynchronizować rytmy okołodobowe. Co więcej, bazując na wcześniejszych dowodach wskazują, że temperaturę ciała można wykorzystać do dostrojenia naszych rytmów okołodobowych, które w przypadku osób z depresją są zaburzone.

Reklama

Jednak rytmy okołodobowe mogą nie być jedynym wytłumaczeniem leczniczych właściwości ciepłej kąpieli. Uważa się, że depresja jest powiązana z niskim poziomem serotoniny. Badania wykazały, że istnieją określone grupy neuronów w mózgu, które uwalniają serotoninę w odpowiedzi na wzrost temperatury ciała. (PAP Life)


PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy