Reklama

Zawroty głowy

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Kiedy do ortopedy, kiedy do neurologa.

Zdjęcie

Zawroty głowy mogą być spowodowane zwyrodnieniem kręgosłupa   /© Panthermedia
Zawroty głowy mogą być spowodowane zwyrodnieniem kręgosłupa  
/© Panthermedia

Gdy przyczyną jest kręgosłup

Zawroty głowy bywają objawem zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym. Zmiany te postępują z wiekiem, ale mogą ujawnić się już u młodych osób. Procesy zwyrodnieniowe przyspiesza przeciążanie kręgów szyjnych wskutek spędzania wielu godzin z głową pochyloną do przodu przed monitorem komputera lub nad książką czy spanie w niewłaściwej pozycji (np. na zbyt wysokiej poduszce).

Reklama

Pierwszym sygnałem są najczęściej bóle karku, szyi i ramion. Ale nie zawsze. Na skutek zwyrodnień tętnice kręgowe, dostarczające krew do mózgu są przygniatane, a pod wpływem ucisku przepływ krwi przez nie jest wolniejszy. Odpowiednia ilość krwi nie dociera do ucha wewnętrznego i mózgu. A skutkiem niedotlenienia mózgu są zawroty, które pojawiają się np. przy gwałtownym skręcaniu głowy, odchylaniu jej do tyłu, unoszeniu. Mogą one trwać nawet kilka minut i prowadzić do omdleń.

Po urazie szyjnego kręgosłupa

Zdarza się, że zawroty głowy wiążą się z przebytym nawet kilka miesięcy wcześniej wypadkiem komunikacyjnym. Podczas np. stłuczki samochodowej może dojść do uszkodzenia układu więzadłowego kręgosłupa szyjnego. Powoduje go nagłe odciągnięcie głowy ku tyłowi, a następne jej gwałtowne zgięcie do przodu.

Tuż po wypadku dolegliwości bywają niewielkie i po kilku tygodniach mijają. Jednak często taki uraz może zapoczątkować zmiany w kręgosłupie szyjnym, które dadzą o sobie znać dopiero po pewnym czasie. Jednym z późnych objawów urazu są właśnie zawroty głowy przy jej skręcaniu na boki, odchylaniu do tyłu, niekiedy połączone z szumem w uszach. Pojawiają się nagle, trwają zazwyczaj kilka sekund.

Przy zaburzeniach krążenia w mózgu

Czasem zawroty głowy wymagają jednocześnie pomocy dwóch specjalistów: ortopedy i neurologa. Mogą być bowiem skutkiem niedokrwienia mózgu, gdy dochodzi do zaburzeń krążenia w tętnicy kręgowej (tym powinien zająć się neurolog). Wywołuje to tzw. migrenę szyjną. Choroba objawia się zawrotami głowy, odczuwanymi jako chwiejność, niestabilność oraz bólem głowy w okolicy karku, szyi i z tyłu głowy. Zawroty i ból głowy mogą sprowokować nagłe, silne skręty głowy na boki lub nagłe pochylenie głowy do tyłu.

Mogą pojawić się także szumy w uszach oraz zaburzenia widzenia. W takim przypadku konsultacja z neurologiem jest niewystarczająca. Potrzebna jest również wizyta u ortopedy, który będzie leczył zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Jeśli niedomaga układ nerwowy

Zawroty mogą poprzedzać silny ból głowy - określa się je jako tzw. aurę. Około godziny przed pojawieniem się bólu pojawia się uczucie niestabilności i zaburzenia równowagi. Zdarza się też, że zawroty głowy są objawem migreny, której nie towarzyszy ból głowy. Czasem towarzyszą im także mdłości, zaburzenia widzenia, a nawet wymioty.

Taka bezbólowa migrena może też zdarzyć się u osób, które miewały ataki klasycznej migreny.

Może to sygnał poważnej choroby

Zawroty głowy mogą być pierwszym objawem poważnej choroby neurologicznej, jak stwardnienie rozsiane (SM), udar mózgu, guz mózgu czy zapalnie ośrodkowego układu nerwowego. Zawroty charakterystyczne dla chorób neurologicznych na ogół mają łagodniejszy przebieg, mogą trwać przewlekle miesiącami, latami. Są odczuwane jako pewna niestabilność postawy, chodu - chwianie się. Mamy wrażenie zataczania się, bycia "pijanym". Towarzyszą temu też mroczki przed oczami.

Gdy są też inne objawy

Wraz z zawrotami głowy mogą pojawić się inne objawy uszkodzenia mózgu, np. podwójne widzenie, oczopląs, zaburzenia mowy. Wtedy trzeba koniecznie skonsultować się z neurologiem. Natomiast zawroty głowy nagłe, napadowe, silne, dające wrażenie wirowania, jazdy na karuzeli, nasilające się przy ruchach głowy często związane są z uszkodzeniem zmysłu równowagi. Wymagają leczenia laryngologicznego.

Olga Kamińska

Dr n. med. Dariusz Grela ortopeda

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Świat kobiety
Więcej na temat:zdrowie | kręgosłup | zawroty głowy

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Zawroty głowy

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (5)

Dodaj komentarz
Zainteresowany

~Zainteresowany -

Po pierwsze, chciałbym przeprosić za datę postu zdaje sobie z tego sprawę, pisze przez wzgląd na osoby które to znajdą. Kiedy przeczytałem ten artykuł doszedłem do wniosku że napisany został przez osobę niekompetentną "Na skutek zwyrodnień tętnice kręgowe, dostarczające krew do mózgu są przygniatane, a pod wpływem ucisku przepływ krwi przez nie jest wolniejszy. Odpowiednia ilość krwi nie dociera do ucha wewnętrznego i mózgu. A skutkiem niedotlenienia mózgu są zawroty, które pojawiają się np. przy gwałtownym skręcaniu głowy, odchylaniu jej do tyłu, unoszeniu. Mogą one trwać nawet kilka minut i prowadzić do omdleń" Po pierwsze nazywa się to Bow Hunter Syndrome i są to bardzo rzadkie przypadki odnotowane w literaturze. Główną przyczyną zawrotów głowy przy zwyrodnieniu kręgosłupa jest kompresja rdzenia kręgowego. Wysyłam dla państwa "Profesjonalisty" link do artykułu w którym jest to opisane link Prosze o poprawienie błędów w artykule. Z poważaniem

Załączniki:
kasia

~kasia -

Może mi pomożecie co mam zrobić. Od pewnego czasu z jakieś pół roku kręci mi się w głowie kiedy chcę,położyc się na lewą stronę. Najczęściej w nocy. Na samym początku zaczęło się od kręcenia w głowie podczas dnia w pracy, w autobusie itp, po czym kiedy skręcilamw danej chwili głową w lewo to zaczęły pojawiać się wymioty, poszłam do lekarza to powiedział mi że może,jestem w ciąży bo to są objawy ciążowe, okazało się ze nie. Choruje na astmę i w tym czasie brałam zamiennik lekku innego co zawsze, odstawiłam go bo myślałam że to od niego.było dobrze przez długi czas Ale teraz nawróciło. W nocy kiedy chcę się położyć na lewy bok zaczyna mi się bardzo mocno kręcić w głowie, nie czuje żadnego bólu ani wymiotów nie wiem gdzie teraz się skierować żeby lekarz nie powiedział mi że jestem w ciąży..również miesiączka mi się spóźnia po 1,5 tyg. Dodam że od czasu kiedy czuje tą dolegliwość to miałam problemy w pracy , zostałam narażona na bardzo duży stres..

kasia

~kasia -

Pomocny artykuł. Na pewno wybiore sie do neurologa i ortopedy. Od trzech dni mam wlasnie takie objawy jak zawroty glowy jak po zejsciu z karuzeli; gdy popatrze na boki mnie mdli przy tym ten bol kregoslupa w odcinku piersiowym... Okolo 10-12 kreg Th i wtedy nasilaja sie zawroty glowy. Czuje sie jak pijana w dodatku zaczely sie pojawiac problemy z widzeniem przez to rozbilam dzis dwie rzeczy w domu...

Reklama

Reklama